Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki: co wybrać? | Tadeks

Blog

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – co wybrać?


24 listopada, 2020

W czasie podejmowania decyzji dotyczących zaplanowania projektu domu, ważną kwestię stanowi wybór ogrzewania. Przytulne wnętrze, zapewnienie komfortowej temperatury przy zminimalizowaniu nakładów finansowych instalacji grzewczej to marzenie każdego inwestora. Który system zapewni niewielkie koszty eksploatacji i niskie rachunki w przyszłości? Jakie ogrzewanie jest lepsze: podłogowe czy grzejniki? Przeanalizujmy każdą z opcji!

 

Jakie ogrzewanie wybrać?

 

Poniżej przedstawiamy główne wady oraz zalety obu rozwiązań:

 

Zalety podłogówki

 

W ogrzewaniu tego typu to podłoga pełni funkcję wielkiego grzejnika. Jej cała powierzchnia emituje ciepło za sprawą umieszczonych w wylewce betonowej rur, przez które przepływa woda. W pomieszczeniach, w których zamontowane jest tego typu rozwiązanie, temperatura rozkłada się w najbardziej tolerowany przez człowieka sposób – jest wyższa przy stopach, maleje ku górze.

 

Co jeszcze przemawia na korzyść ogrzewania podłogowego?
 
– Jest polecane osobom, które borykają się z alergiami. Temperatura podłogi jest o około 4 stopnie wyższa niż temperatura powietrza. W przypadku tradycyjnych grzejników ta różnica wynosi kilkadziesiąt stopni, co wpływa na cyrkulację powietrza i unoszenie kurzu.
 

– Walory estetyczne. Zamontowane ogrzewanie jest niewidoczne. Grzejniki, mimo że nowoczesne i wkomponowane we wnętrze lokum, wciąż zajmują powierzchnię i stanowią element dodatkowy, który może utrudnić aranżację przestrzeni.
 
– Równomierne rozchodzenie się ciepła w pomieszczeniu. Nie występuje zjawisko przegrzania i wychłodzenia ze względu na bliskość lub oddalenie od strefy emitowanego ciepła, co ma miejsce w przypadku grzejników.
 
– Komfort cieplny uzyskiwany jest w niższej temperaturze – wystarczy 17-18 stopni Celsjusza, by odczuwać optymalny poziom ciepła. W przypadku wyboru alternatywnej opcji, jest to ok. 20 stopni, co sprawia, że ogrzewanie podłogowe zapewnia oszczędności. Zmniejszenie o 1 stopień daje o 6% mniejsze zużycie energii. Dodatkowo, koszt obniża samoregulacja, czyli samoczynny spadek emisji ciepła, gdy w pomieszczeniu wzrośnie temperatura. Połączenie tych dwóch walorów może pozwolić na zmniejszenie o około 50% zużycia energii w sezonie grzewczym.

 

ogrzewanie podłogowe kontroler

 

Minusy ogrzewania podłogowego

 

Niestety, tego typu instalacja ma też swoje wady. Już na pierwszym etapie planowania projektu należy zastanowić się i podjąć decyzję odnośnie wyboru materiału, z którego ma być wykonana podłoga. Rozkład instalacji jest analizowany pod kątem rozmieszczenia sanitariatów, urządzeń i mebli, dlatego późniejsze zmiany w wystroju, mogą się wiązać ze znacznymi komplikacjami.

 

Inne wady tego typu opcji to:
 
– Ogrzewanie podłogowe jest kosztowną inwestycją o większym stopniu trudności montażu, niż w przypadku grzejników. Naprawa w przypadku awarii też jest bardziej skomplikowana.
 
– Podłogówka jest polecana wyłącznie w budynkach dobrze ocieplonych.
 
-Po nagrzaniu długo pozostaje ciepła, ciężko jest zmniejszyć temperaturę pomieszczenia. Powolna reakcja na zmieniające się zapotrzebowanie ogrzewania.

 

Plusy z zastosowania ogrzewania grzejnikowego

 

W przypadku wyboru grzejników do emisji ciepła, nie potrzeba wielkich nakładów finansowych. Ich montaż jest zdecydowanie łatwiejszy, tak jak i naprawa w razie awarii.
 
Pozostałe zalety to między innymi:
 
– Można dowolnie manewrować przy ustawianiu temperatury, szybko się nagrzewają i stosunkowo szybko wychładzają. Są w stanie ogrzać pomieszczenie, które nie jest dobrze ocieplone. Mają większą moc grzewczą.
 
– Choć zajmują miejsce, na rynku jest coraz więcej modeli, które są estetyczne i mogą stanowić ozdobę pomieszczenia. Nie ingerują w strukturę podłogi i rozstaw mebli i sprzętów.

 

jakie ogrzewanie wybrać

 

Wady grzejników

 

Z wyżej wymienionych zalet i wad podłogówki oraz plusów ogrzewania grzejnikowego, można podsumować minusy tej drugiej opcji, a mianowicie:
 
– Cyrkulacja powodująca unoszenie kurzu.
 
– Nierównomierny i niekorzystny rozkład temperatury – cieplej u góry, zimniej na dole.
 
– Zajmowanie przestrzeni.

 

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – podsumowanie

 

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, jakie ogrzewanie jest lepsze: podłogowe czy grzejniki. Każda z możliwości ma pewne ograniczenia, jak i atrybuty przemawiające na jej korzyść. Z pewnością decyzję o wyborze określonej opcji, należy poprzedzić szczegółową analizą i podjąć już na etapie opracowywania planów architektonicznych.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top