Nowoczesne systemy wentylacji w domach energooszczędnych | Blog Tadeks

Blog

Nowoczesne systemy wentylacji w domach energooszczędnych


19 grudnia, 2023

Spis treści

Jedną z najważniejszych zalet technologii energooszczędnej przy okazji budowy domu prefabrykowanego jest fakt zmniejszenia kosztów poniesionych za ogrzewanie. W tym wypadku bierze się pod uwagę redukcję strat ciepła, jaką generuje każdy budynek. W jaki sposób tego dokonać? Wiele osób uważa, że szczelne okna, drzwi, sprawny system grzewczy oraz odpowiednia izolacja wystarczą. Jednakże istotna jest także właściwa wentylacja w domu energooszczędnym. To ona umożliwia nie tylko utrzymanie zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniach, ale także minimalizację strat cieplnych.

Budynki energooszczędne i pasywne – na czym polega różnica?

Co to znaczy, że dom jest energooszczędny? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że budynki energooszczędne są także nazywane budynkami niskoenergetycznymi. Dlaczego? Bowiem są to takie konstrukcje, w których sezonowe zapotrzebowanie na ciepło nie przekracza wartości 30-40 kWh/m2/rok, podczas gdy tradycyjne domu potrzebują rocznie nawet 120 kWh/m2/rok. W domach energooszczędnych głównie osiąga się to dzięki eliminacji tzw. mostków termicznych (ściany, podłogi i dachy są dobrze izolowane i nie posiadają szczelin), skutecznej izolacji przegród zewnętrznych oraz oknom i drzwiom o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła.

Domy pasywne natomiast potrzebują jeszcze mniejszego zapotrzebowania na ciepło, ponieważ wynosi ono około 15 kWh/m2/rok. Taki rodzaj domu pozwala zaoszczędzić energię, znacznie zredukować straty ciepła, a także poprawić jakość powietrza. Możliwe jest to do osiągnięcia dzięki wentylacji mechanicznej, hermetycznej konstrukcji, dobrej izolacji, czy tak jak w przypadku domów energooszczędnych – eliminacji mostków termicznych.

wentylacja mechaniczna w domu energooszczędnym

Wentylacja w domu energooszczędnym

Dla każdej osoby, która decyduje się na budowę domu energooszczędnego, priorytetem jest możliwe jak największe zmniejszenie strat cieplnych. Wówczas wentylacja odgrywa znaczącą rolę.

Niektórych może zdziwić fakt, że wentylacja grawitacyjna, która bazuje na kanałach wentylacyjnych wyprowadzanych bezpośrednio na zewnątrz domu, nie sprawdzi się w domu energooszczędnym. Dlaczego? Otóż ten rodzaj wentylacji może prowadzić do utraty ciepła na poziomie 30-50%. Jest to naprawdę dużo w porównaniu do innych rodzajów, jak np. wentylacji mechanicznej w domu energooszczędnym, która cieszy się największą popularnością.

Wentylacja mechaniczna w domu energooszczędnym

Jak już wspomnieliśmy przed chwilą, wentylacja mechaniczna jest najczęściej wybieraną opcją wśród osób posiadających domy energooszczędne. Na chwilę obecną najczęściej spotykaną wentylacją mechaniczną w domach energooszczędnych jest nawiewno-wywiewna. System ten połączony jest układem, w którym zużyte powietrze oraz świeże powietrze podlega cyrkulacji, za które odpowiadają wentylatory umieszczone w centrali wentylacyjnej. Dzięki temu ilość powietrza może być przez cały czas dokładnie kontrolowana – niezależnie od warunków. Bowiem w tej sytuacji temperatura i ciśnienie przestają mieć znaczenie.

Warto zaznaczyć, że dodatkowym elementem owego systemu może być rekuperator, dzięki któremu możliwe jest odzyskiwanie ciepła z usuwanego powietrza. Jak to działa? W centrali znajduje się wymiennik ciepła, przez którego przepływają oba strumienie powietrza (bez zjawiska mieszania się) – nawiewane i wywiewane. To usuwane powietrze oddaje swoje ciepło temu świeżemu. Dzięki temu nie marnuje się ciepła, za którego wytworzenie w instalacji grzewczej zapłacono. W taki oto sposób obniża się zapotrzebowanie na ciepło, a co za tym idzie to fakt, że dom staje się bardziej energooszczędny.

Jeszcze jedną ważną kwestią jest to, że rekuperacja jest korzystna zarówno w okresie zimy, jak i lata. W okresie zimowym, kiedy należy ogrzewać dom, rekuperator zapobiega utracie ciepła. W okresie letnim natomiast może wspomagać ochładzanie wnętrz, podczas gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top