Nowoczesne domy energooszczędne. Sposoby oszczędzania energii | Tadeks

Blog

Nowoczesne domy energooszczędne – sposoby oszczędzania energii


25 października, 2019

nowoczesne domy energooszczędne

 

Nowoczesne domy energooszczędne

 

Jeszcze do niedawna ekonomia rzadko łączona była ekologią, lecz obecnie możemy zaobserwować dynamiczną zmianę tego trendu. Perfekcyjnym przykładem są nowoczesne domy energooszczędne. Z każdym rokiem zyskują one coraz większą popularność. Obniżenie rachunków za energię elektryczną i ogrzewanie z ich pomocą to kolejna alternatywa, by zadbać o domowy budżet z myślą o przyszłości.

Chcesz poznać najnowsze i najlepsze rozwiązania? W takim razie sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w dalszej części materiału. Odpowiemy w nim na często zadawane pytania i przedstawimy innowacyjne propozycje.

 

Kompleksowe rozwiązania wykorzystywane podczas budowy domu

 

Chociaż każdy dom pasywny jest energooszczędny, nie każdy dom energooszczędny jest domem pasywnym. Obydwa pojęcia są często mylone lub łączone. Otóż chcąc wybudować dom energooszczędny lub pasywny, najlepiej rozpocząć planowanie już na etapie projektowania i wyboru poszczególnych materiałów. Przypomnijmy jednak, że według aktualnych norm, w standardowym domu limit zapotrzebowania na ciepło wynosi 160 kWh/(m2·rok).
Główny różnice konstrukcji:
Domy energooszczędne – ich roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wynosi około 70 kWh/(m2·rok).
Domy pasywne – domy energooszczędne, budowane z myślą o pasywnym (biernym) pozyskiwaniu energii z otoczenia. Do ogrzania powinno wystarczyć około 15 kWh/(m2·rok).
Dom zeroenergetyczny – bilans energii pierwotnej powinien znajdować się na poziomie 0 kWh/(m2 rok). Jest to możliwe dzięki odnawialnym źródłom energii (np. panelom fotowoltaicznym) i możliwościom magazynowania.

Jak widać, różnice są ogromne. Jak przełoży się to na rachunki? Inwestując w nowoczesny dom energooszczędny, obniżymy je ponad 2-krotnie. W domu pasywnym zapłacimy zaledwie 1/10 sumy, w porównaniu z domem standardowym.

 

Ogrzewanie i wentylacja

 

Wybór ogrzewania ma ogromne znaczenie. Jest to jednak kwestia indywidualna, ponieważ gdy w jednym przypadku sprawdzi się ekologiczny piec na ekogroszek, w drugim lepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Niezależnie od tego, jaka metoda generowania ciepła zostanie wybrana, koniecznie należy zadbać o:
– odpowiednie ocieplenie ścian
– izolację fundamentów,
– zabezpieczenie dachu,
– szczelność okien, drzwi i wentylacji.

W innym wypadku ciepłe powietrze będzie po prostu uciekać. Ty natomiast zmarnujesz potencjał swojego systemu grzewczego.

Warto zdecydować się na wentylację z odzyskiem ciepła (rekuperatorem). Dzięki temu zapotrzebowanie na spadnie nawet o ponad 30%. Oznacza to, że nie tylko co sezon musisz kupić mniej paliwa, ale również grzejniki, kocioł lub pompa ciepła powinny dysponować niższą mocą. Obniżysz w ten sposób koszt zakupów wyposażenia.

Sposoby ogrzewania energooszczędnych domów

 

Sposoby oszczędzania energii w domu – popraw swoje przyzwyczajenia

 

Gdy zależy Ci na obniżeniu rachunków, zacznij wyłączać sprzęt elektroniczny po zakończeniu eksploatacji i sprawdź, czy nie zostawiasz ładowarki w gniazdku. Chociaż dla większości z nas jest to zupełnie naturalne zachowanie, często nawet osoby dorosłe i dojrzałe mają z tym problem.

 

Prosta zmiana i inwestycja w akcesoria

Z energią elektryczną i woda mamy często ten problem. Podczas eksploatacji rzadko widzimy ilość zużywanych zasobów, przez co jesteśmy nieświadomi swojego zaniedbania. Liczniki nie znajdują się w widocznych miejscach i nie oferują danych, które informowałyby o urządzeniach wykorzystujących najwięcej prądu.

Istnieje jednak proste rozwiązanie tego problemu. Są nim inteligentne nakładki na kontakty. Mogą one nie tylko informować nas o tym, jak mocno eksploatujemy dane gniazdko, ale również pozwolą wyłączać je przy użyciu smartfona. Nawet więc po wyjściu z domu możemy upewnić się, że nie zostawiliśmy ładowarki, czy włączonego telewizora i w razie konieczności odciąć sprzęt od źródła energii.

Pamiętaj, że na rynku znajdziesz również kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne (PV) i wiele innych interesujących konstrukcji, które będą czerpać energię ze źródeł odnawialnych. Bez wątpienia jest to interesujący dodatek do takich konstrukcji jak domy energooszczędne, lecz nie powinny one stanowić podstawy wszystkich działań. Jedynie rozsądne wykorzystanie ww. sposobów, jest w stanie przynieść lokatom sensowne i satysfakcjonujące rozwiązania.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top