Lukarna czy okno dachowe na poddaszu – co wybrać? | Blog Tadeks

Blog

Lukarna czy okno dachowe na poddaszu – co wybrać?


12 kwietnia, 2019

Poddasze użytkowe wymaga odpowiedniego doświetlenia. Niezależnie od tego, czy planujesz zaaranżowanie na nim sypialni, salonu czy biura, nie może zabraknąć na nim okna. Dzięki niemu zapewnisz sobie naturalne oświetlenie wnętrza i tym samym zwiększysz funkcjonalność pomieszczenia. Możesz wybrać lukarnę lub okno dachowe połaciowe. Aby zastosować najlepsze rozwiązanie, należy zdefiniować swoje oczekiwania dotyczące zarówno wygody użytkowania, jak też wyglądu bryły domu.

 

lukarna

 

Lukarna, czyli okno w nadbudówce

 

Montujemy je w pionie, czyli w ten sam sposób, jak inne okna w budynku, na parterze bądź na piętrze. Należy wykonać specjalną nadbudówkę, która efektownie prezentuje się szczególnie przy domach o klasycznej architekturze. Mogą mieć różne rozmiary, co należy uwzględnić, analizując powierzchnię poddasza użytkowego. Zawsze jednak lepiej sprawdzają się lukarny większe, nie tylko lepiej się prezentują, ale też znacznie skuteczniej doświetlają wnętrze.

 

Lukarny nie można zastosować w przypadku każdego budynku, zależy to od planu zagospodarowania przestrzennego. Jest to dokument, który m.in. dostarcza informacji na temat wymaganej architektury na danym terenie. Może się okazać, że będziemy musieli zrezygnować z lukarny i wybrać okna połaciowe. Jeżeli jednak szczególnie zależy Ci na tym rozwiązaniu, już na etapie wyboru działki zapoznaj się z przepisami.

 

Ponadto z przepisów jasno wynika, że w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, powierzchnia okna musi stanowić 1/8 powierzchni podłogi. Dotyczy to również zaadaptowanych poddaszy użytkowych. Powierzchnię podłogi na poddaszu mierzymy tylko w tym obszarze, na którym dach jest umieszczony na wysokości 1,9 m. Lukarna jest również droższą opcją niż okno połaciowe, ponieważ wymaga bardziej skomplikowanych prac budowlanych. Nadbudówka wymaga ocieplenia i zabezpieczenia jej przed wilgocią. Jednocześnie jednak lukarna lepiej chroni przed chłodem napływającym z zewnątrz niż okno połaciowe. Jest też bardziej odporna na uszkodzenia.

 

okno dachowe połaciowe

 

Okno dachowe połaciowe dla optymalnego oświetlenia

 

Alternatywą dla lukarny jest okno połaciowe, które montujemy pod takim samym kątem, jakim jest usytułowany dach. Jest opcją tańszą, a także wymagającą mniej skomplikowanych prac. Możemy zamontować jedno okno lub kilka obok siebie. Dużą zaletą okien połaciowych jest lepsze oświetlenie wnętrza niż przy lukarnach. Zapewniają dopływ światła do każdej strefy pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że okno musi być zamontowane w łatwo dostępnym miejscu, aby możliwa była jego bezproblemowa obsługa – otwieranie i zamykanie. Warto je również dopasować do konstrukcji dachu. Najlepsze będzie takie okno, którego szerokość jest mniejsza niż odległość pomiędzy krokwiami dachu. Okna połaciowe składają się zazwyczaj z dwóch szyb. Ma to wpływ na zwiększoną wytrzymałość okna. Jednocześnie jednak jest ono bardziej narażone na uszkodzenia niż lukarna. Dodatkowo sprzyja szybszemu nagrzewaniu się pomieszczenia, co jest uwarunkowane jego kątem nachylenia i ekspozycją na słońce. Warto więc w jego przypadku zastosować zewnętrzne rolety, które ograniczą dopływ promieni słonecznych do wnętrza budynku i tym samym zwiększą bilans energetyczny budynku.

 

Co więcej, okno połaciowe jest narażone na podmuchy wiatru i opadu (szczególnie niebezpieczny dla niego jest grad). To wymaga montażu okna o dużej stabilności, mocnej konstrukcji i najlepiej z pakietem 2- , a nawet 3-szybowym. Trzeba również pomyśleć o wentylacji, aby uniknąć częstego otwierania okna. Dobrze sprawdzi się więc okno zintegrowane z nawiewnikiem.

 

Co więc lepiej sprawdzi się na poddaszu: lukarna czy okno dachowe? Wybierając spośród tych dwóch rozwiązań, trzeba więc uwzględnić zarówno swoje indywidualne oczekiwania, jak też uwarunkowania prawne i możliwości budynku. Lukarnę najlepiej wykonać na etapie budowy budynku, okna połaciowe można zamontować później. Niewątpliwie znaczenie mają też walory użytkowe lukarny i okna połaciowego. Korzystanie z poddasza powinno być przecież wygodne, a także zapewniać taki sam komfort jak część domu na parterze czy piętrze.

 

Przeczytaj również: Jak urządzić komfortowe poddasze.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top