Kupno mieszkania czy budowa domu? 2019 | Blog Tadeks

Blog

Kupno mieszkania czy budowa domu?


17 lipca, 2019

Niemal każdy z nas potrzebuje własnego kąta, w którym będzie realizować plany, spełniać marzenia i rozwijać swoje umiejętności lub zainteresowania. Takim miejscem powinien być dom lub mieszkanie, będące prywatnym azylem, do którego będziemy wracać po ciężkim dniu. Chcąc zainwestować swoje oszczędności w nieruchomość, koniecznie trzeba rozważyć wszystkie wady i zalety, by być pewnym swojego wyboru.

Jakie pytania pojawiają się najczęściej u osób, które nie posiadają jeszcze doświadczenia z branżą nieruchomości? Przede wszystkim jest to kwestia, co jest bardziej opłacalne i komfortowe – budowa domu czy mieszkanie w bloku, apartamentowcu lub kamienicy. Warto pamiętać o tym, że rynek nieruchomości jest wyjątkowo płynny, stale pojawiają się nowe inwestycje i obiekty mieszkalne lub lokale zmieniają swoją wartość. Myśląc o przyszłości, powinniście rozważyć wszystkie za i przeciw.

dom czy mieszkanie 2019

 

Budowa domu vs. kupno mieszkania: koszty 2019

 

Żeby ocenić koszt zakupu mieszkania i jego opłacalność, koniecznie należy porównać rynek deweloperski i wtórny w konkretnej okolicy. Inwestorzy często kuszą, oferując mieszkania w obiektach, które dopiero są w fazie planowania lub budowy, zapewniając potencjalnym klientom bardzo atrakcyjne ceny – niższe niż w przypadku lokali z rynku wtórnego. Chociaż jest to ryzykowny zakup, wiele osób decyduje się na takie mieszkanie, gdyż warunki nabycia prezentują się w sposób bardzo obiecujący.

Zatem: budowa domu czy kupno mieszkania? Ta pierwsza opcja bywa znacznie bardziej skomplikowana, gdyż w pierwszej kolejności należy nabyć grunt, projekt, zdobyć pozwolenia, zainwestować w materiały i zatrudnić fachowców. Następnym krokiem jest organizacja wszystkiego, co z pewnością zabierze ogromną ilość energii i czasu.

Przykładowo: Mieszkanie 100 m2 w Lublinie kosztuje ok. 400-600 tys. zł. Sama działka na przedmieściach o rozmiarze ok. 1000 m2 to zakup o wartości ok. 200 tys. zł. Dodając do tego koszty budowy domu, ceny są do siebie wyjątkowo zbliżone.

 

Rynek wtórny czy deweloperski?

 

Nowe mieszkania, w nowym budownictwie zachęcają swoim wyglądem. Sama wizja zamieszkania w danym miejscu jako pierwszy lokator bywa wyjątkowa, lecz koniecznie należy zastanowić się nad tym, jakie pułapki na nas czekają. Podobnie jest z wyborem między samodzielną budową domu i nabyciem istniejącego już obiektu. Wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, gdyż porównując ceny i lokalizacje, bywają one bardziej satysfakcjonujące.

Dom można wybudować szybko i dobrze, lecz trzeba liczyć się z jednorazowym wydatkiem dużej sumy pieniędzy. Po pierwsze trzeba kupić wszystkie materiały niemal w jednym momencie i po drugie, jedynie profesjonalna ekipa specjalistów zapewni dotrzymanie terminów i odpowiednie tempo pracy.

 
budowa domu czy kupno mieszkania
 

Stawiając na rynek wtórny, pojawia się jednak pewien problem. Sprzedający często ukrywają wady budynków lub mieszkań, maskując je w sposób prowizoryczny lub nie informując o występowaniu niektórych sytuacji. Może okazać się więc, że chociaż lokal prezentuje się w sposób satysfakcjonujący, będzie koniecznie trzeba wymienić instalację hydrauliczną i elektryczną lub wyremontować dach. Są to bardzo kosztowne naprawy, które automatycznie obniżają wartość nieruchomości o drastyczne kwoty. Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim lub samodzielnie budując dom, unikacie takich zagrożeń, mając pewność, że wszystko jest nowe i gotowe do wprowadzenia się lokatorów.

 

Biorąc pod uwagę tempo zmian i rozbudowy dużych miast, ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie dom czy mieszkanie. 2019 jest jednak doskonałym momentem na podjęcie decyzji, gdyż wzrost inflacji może szybko podnieść wartość nieruchomości. Pamiętajcie o tym, że mieszkanie w centrum miasta dużo łatwiej będzie Wam wynająć lub sprzedać, więc jeśli traktujecie to jako inwestycję na przyszłość, mieszkanie będzie lepszym pomysłem. Jeśli jednak chcecie osiedlić się z rodziną w wygodnym miejscu, dom na przedmieściach sprawdzi się perfekcyjnie.

 

Planujesz budowę domu ale nie wiesz od czego zacząć? Może zainteresują Cię gotowe domy z paczki? Sprawdź naszą ofertę!

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top