Czy możliwe jest zaciągnięcie kredytu 2% na budowę domu? | Producent domów energooszczędnych, pasywnych, drewnianych, prefabrykowanych

Blog

Czy możliwe jest zaciągnięcie kredytu 2% na budowę domu?


28 sierpnia, 2023

Spis treściSektor budowlany, będący niegdyś dynamicznym motorem gospodarki, znalazł się w ostatnich latach w trudnej sytuacji. W 2022 roku pogorszenie koniunktury, spowodowane między innymi wysokimi stopami procentowymi oraz wstrzymaniem inwestycji przez deweloperów wywołało widoczny spadek aktywności w budownictwie mieszkaniowym. W tej niepewnej atmosferze rząd postanowił podjąć działania mające na celu wsparcie sektora oraz obywateli. W ramach szeroko komentowanego programu „Pierwsze Mieszkanie” pojawiła się propozycja, która wzbudza coraz większe zainteresowanie – „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”, program dopłat państwa do kredytu mieszkaniowego.

Co jednak oznacza to dla osób, które planowały wybudować dom wolnostojący? Czy można wziąć kredyt 2% na budowę domu – a jeśli tak, to na co należy uważać przy realizacji inwestycji? Zebraliśmy dla Was kilka najważniejszych informacji.

Jakie są warunki kredytu 2% na dom?

Program „Bezpieczny Kredyt 2%” to odpowiedź na rosnące wyzwania w sektorze budowlanym. Oferuje on atrakcyjne warunki finansowania dla osób planujących zakup mieszkania lub budowę domu. Maksymalna kwota kredytu (dostępna dla jednej osoby) wynosi 500 tysięcy złotych. Natomiast dla małżeństw lub rodziców z dzieckiem – kwota sięga 600 tysięcy złotych. Warto podkreślić, że program jest dostępny zarówno dla nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, nie nakładając ograniczeń co do cen za metr kwadratowy mieszkania.

Kredytobiorcy mają możliwość wykorzystania środków na różnorodne cele związane z mieszkaniem. Program umożliwia zarówno zakup pierwszego mieszkania, jak i zaciągnięcie kredytu 2% na budowę domu. W ramach kredytu można pokryć koszty wykończenia budynku oraz nabycia nieruchomości gruntowej lub jej fragmentu przeznaczonego pod budowę. Minimalny okres kredytowania wynosi 15 lat, co pozwala na dostosowanie spłat do swojej sytuacji finansowej.

Jak możesz wykorzystać środki z kredytu 2% na budowę domu?

Kredytobiorca ma dwie opcje w przypadku domów wolnostojących:

  1. Realizować budowę domu jednorodzinnego włącznie z kosztami wykończenia.
  2. Inwestować w nieruchomość gruntową lub jej część w celu budowy domu.

W obu przypadkach – kredytobiorcy chętni na zaciągnięcie kredytu 2% na dom muszą przygotować niezbędną dokumentację. To szereg istotnych dokumentów: projekt budowlany, pozwolenie na budowę, wypis z rejestru gruntów, a także dziennik budowy oraz kosztorys prac budowlanych. Tu pojawia się biurokratyczny haczyk. Szczegółowość i staranność w przygotowywaniu dokumentów popłaca – warto poświęcić dokumentacji należytą uwagę, aby cały proces przebiegł sprawnie i bez zbędnych komplikacji.

Kredyt 2% na dom a budowa przed 1 lipca 2023

Pojawiają się także pytania dotyczące sytuacji, gdy inwestycja w budowę domu rozpoczęła się przed 1 lipca 2023 roku, tj. przed wprowadzeniem programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Na szczęście dla tych osób również istnieje możliwość skorzystania z tego programu, pod pewnymi warunkami. Jeśli łączna wartość działki i inicjowanej budowy mieści się w limicie 200 tysięcy złotych, przyszli właściciele mają szansę starać się o kredyt 2% na dom w maksymalnej kwocie – czyli 500 lub 600 tysięcy złotych, w zależności od sytuacji rodzinnej. W przypadku, gdy łączna wartość przekroczy ten limit – dostępne kwoty kredytu wynoszą 150 tysięcy złotych dla małżeństw i par z dziećmi oraz 100 tysięcy złotych dla singli.

Kredyt 2% na budowę domu… lub zakup działki budowlanej

Pytanie o możliwość uzyskania kredytu z dopłatą państwa na zakup działki budowlanej jest kolejnym istotnym zagadnieniem. W praktyce jednak odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jeśli już chcemy przygotować się do stworzenia placu budowy na działce, którą mamy na oku – wstrzymajmy się z kredytem 2% na dom, zanim wszystkie formalności zostaną dopięte. W przypadku, gdy przyszły kredytobiorca chce nabyć działkę budowlaną, ale nie posiada już planów na jej wykorzystanie, tj. brak projektu budowlanego lub pozwolenia na budowę na jego nazwisko – nie będzie mógł skorzystać z kredytu 2% na budowę domu na wybranej działce. Ustawa przewiduje dopłatę tylko w przypadku, gdy wszelkie kwestie związane z budową są jednoznacznie udokumentowane.

Jak widać – dzięki programowi kredytu 2% na dom osoby marzące o własnej nieruchomości mają szansę zrealizować swoje plany w stabilnych, bezpiecznych warunkach. Trzeba jednak pamiętać o starannej dokumentacji – w innym wypadku proces ten będzie znacznie utrudniony.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top