Spis treści
Dom pasywny to koncepcja zrównoważonego budownictwa. Dzięki energooszczędnym komponentom i nowoczesnej technologii pozwala osiągnąć ogromne oszczędności podczas eksploatacji budynku. Zaleta jest niepodważalna, bo oszczędzasz pieniądze. Ale, jakie wymagania musi spełnić dom pasywny, aby nim być? Dowiedz się więcej.
Dom pasywny cieszy się coraz większą popularnością i to nie bez powodu. Nie czerpie energii z konwencjonalnych źródeł, ale korzysta z mądrego połączenia technologii wentylacji i ogrzewania z dobrą izolacją. Stąd wzięło się określenie „pasywny”, ponieważ źródła energii takie jak promieniowanie słoneczne, ciepło od ludzi i sprzętów domowych nie są aktywnymi systemami grzewczymi. Jakie warunki musi spełniać dom pasywny, aby tak można było nazywać budynek? Najważniejsze kryteria to:
Te wszystkie wymagania domu pasywnego muszą być spełnione, aby można było uznać budynek za obiekt, który zapobiega marnowaniu energii.
Dom pasywny wykorzystuje energię promieniowania słonecznego oraz ciepło ludzi i sprzętów, które są wewnątrz budynku, dlatego może obejść się bez klasycznego systemu grzewczego. W ten sposób właściciele takiego domu rocznie dużo oszczędzają na kosztach ogrzewania i zakupie materiałów takich jak gaz, olej czy pellet. W przypadku domu pasywnego o powierzchni 120 m² koszty ogrzewania będą kilkukrotnie niższe niż w przypadku budynku energooszczędnego i kilkanaście razy mniejsze niż w starym, nieocieplonym budownictwie.
I chociaż w domu pasywnym nie instaluje się aktywnego systemu grzewczego, wentylacja umożliwia utrzymanie wszędzie stałej, komfortowej temperatury. Budynek może optymalnie magazynować ciepło zimą i nie nagrzewa się nadmiernie latem. Nie ma również problemów z ciepłą wodą. Do jej produkcji wykorzystywane są kolektory słoneczne lub pompy ciepła, które często są zintegrowane z nowoczesnymi systemami wentylacji domów pasywnych.
Dom pasywny to obiecujący model współczesnego budownictwa. Bez technologii ogrzewania kopalnego, ale z połączeniem dobrej izolacji, wentylacji i techniki grzewczej, można zaoszczędzić duże ilości energii, a tym samym i pieniędzy. Oczywiście na uwagę zasługuje aspekt ekologiczny takiego budownictwa i aktywna ochrona klimatu.
Oto najważniejsze zalety, jakie można otrzymać, gdy zostaną spełnione warunki domu pasywnego:
Te wszystkie zalety sprawiają, że warto zadbać o spełnienie warunków budowy domu pasywnego, bo jest to bardzo opłacalna inwestycja na przyszłość.