Spis treści
Budowa własnego domu to marzenie wielu Polaków i cel do zrealizowania, w bliższej lub dalszej przyszłości. Przy budowie domu należy podjąć wiele kluczowych decyzji, w tym te dotyczące materiałów budowlanych. Wybór odpowiednich materiałów konstrukcyjnych jest kluczowy dla trwałości domu i komfortu mieszkania. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym materiałom do budowy domu, w tym także ich wadom i zaletom. Zapraszamy do lektury!
Obecnie rynek daje nam możliwość przebierania w wielu różnych opcjach, jeśli chodzi o materiały budowlane. Jednak patrząc na aktualne trendy i ceny, można wyróżnić kilku najmocniejszych kandydatów, na których Polacy stawiają najczęściej. O jakich materiałach do budowy domu mowa?
Bloczki ceramiczne są jednym z najpopularniejszych materiałów do budowy domów w Polsce. Charakteryzują się doskonałą izolacją cieplną i akustyczną oraz trwałością. Pustaki ceramiczne są stosunkowo tanie i łatwe w montażu, co sprawia, że są często wybierane także przez inwestorów przy budowie większych osiedli.
Beton komórkowy to kolejny materiał budowlany, który cieszy się dużą popularnością. Jest lekki, co ułatwia pracę na placu budowy, a jednocześnie zapewnia dobrą izolację termiczną. Beton komórkowy jest także odporny na ogień, co stanowi ważny aspekt pod kątem bezpieczeństwa. Rekomendowany jest zwłaszcza do domów parterowych. Jego małą wadą jest to, że ma nieco gorsze właściwości pod kątem izolacji akustycznej niż np. pustaki ceramiczne.
Perlit to materiał, który zyskuje na popularności w budownictwie, ale nie jest aż tak popularny jak dwie poprzednie opcje. Jest to lekki materiał izolacyjny, pochodzący ze skał wulkanicznych, który doskonale chroni przed utratą ciepła. Perlit jest także odporny na pleśń i ogień. Jest to materiał ekologiczny, który nie emituje substancji szkodliwych. Domy perlitowe są szczególnie polecane dla alergików.
Domy drewniane mają swoich wielbicieli, zwłaszcza wśród osób ceniących sobie naturalność i ekologię. Drewno to materiał przyjazny dla środowiska i charakteryzuje się dobrą izolacją termiczną. Czym są same prefabrykaty? To gotowe, duże drewniane elementy, które powstają w fabrykach, a następnie są przywożone na teren budowy. Następnie z takich większych elementów, budowany jest dom. Drewniane prefabrykaty pozwalają na zdecydowanie szybszą i łatwiejszą budowę. Dodatkowym atutem jest też możliwość rozbudowy i zmian montowanych instalacji.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą: domy prefabrykowane.
Tak naprawdę, wybór odpowiedniego materiału do budowy domu zależy od tego, jakie są preferencje i oczekiwania przyszłych mieszkańców. Czy najważniejsza będzie dobra akustyka i izolacja termiczna, czy może kwestie ekologiczne lub po prostu niska cena? Na te pytania warto sobie odpowiedzieć już na etapie wyboru materiałów. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Dostępność materiałów może różnić się w zależności od regionu i popularności danego budulca. Przed rozpoczęciem budowy warto sprawdzić, czy wybrane materiały są dostępne w okolicy placu budowy, co może wpłynąć na koszty i czas realizacji projektu. Przykładowo, pustaki ceramiczne mogą być o wiele łatwiej dostępne niż perlit, który dopiero zyskuje na popularności.
Ze wskazanych przez nas powyżej materiałów budowlanych, najkorzystniej cenowo wychodzą pustaki ceramiczne oraz beton komórkowy. Najdroższy będzie zazwyczaj perlit, natomiast dom budowany z prefabrykatów również będzie w korzystnej cenie. Oczywiście są to jedynie tendencje cenowe – zależnie od dostawcy i lokalizacji, niektóre materiały mogą być droższe lub tańsze.
Sprawdź: Jak najtaniej wybudować dom?