Jakie fundamenty pod dom szkieletowy? Podpowiadamy! | Blog Tadeks

Blog

Jakie fundamenty pod dom szkieletowy?


29 czerwca, 2021

Gdy decydujemy się na wybudowanie domu szkieletowego i mamy już spełniający nasze oczekiwania projekt wymarzonych „czterech kątów”, to kolejną decyzją, jaką trzeba podjąć jest wybór odpowiednich fundamentów. Posadowienie budynku jest o tyle ważne, że jakiekolwiek niedociągnięcia w tym zakresie będą później bardzo trudne do naprawienia. Dlatego to nie cena danego rozwiązania powinna mieć znaczenie, a odpowiednie dopasowanie do naszych potrzeb i warunków panujących na działce. Zatem jaki fundament pod dom szkieletowy można wybrać?

Spis treści

Fundamenty pod dom szkieletowy – o czym trzeba pamiętać?

Najważniejszą cechą domów szkieletowych jest ich lekka konstrukcja. Niezależnie od tego, budynek tego rodzaju wymaga odpowiedniego posadowienia. Fundamenty każdego budynku muszą w odpowiedni sposób przenosić na grunt wszelkie obciążenia wynikające z ciężaru budynku. Dlatego też drewniane domy szkieletowe posadawia się głównie na następujących rodzajach fundamentów:

  • ławy fundamentowe (popularne również w budowie domów murowanych, jednak w porównaniu do nich mogą być węższe i niższe);
  • płyta fundamentowa;
  • fundament słupowy.

Powyższy wybór jednak nie jest zależny wyłącznie od naszych preferencji, czy plusów płynących z danej technologii, ale również od:

  • warunków geologicznych panujących na naszej działce (rodzaj podłoża wymaga odpowiednich badań geologicznych, które wykażą poza charakterystyką samych gruntów również rodzaj zagospodarowania wody na działce);
  • spadku terenu (wtedy konieczne są prace niwelacyjne);
  • chęci posiadania piwnicy pod całym budynkiem lub jego częścią.

Jeśli warunki gruntowe nie ograniczają nas pod względem rodzaju fundamentów, to przed dokonaniem wyboru, jaki fundament pod dom szkieletowy będzie najlepszy warto bliżej zapoznać się z każdym z tych rodzajów.

jakie fundamenty pod dom szkieletowy

Jakie fundamenty pod dom szkieletowy wybrać?

  • Ławy fundamentowe – odpowiednio szerokie i dostosowane do projektu budynku ławy wymagają bardzo dobrej nośności gruntów. Dla odpowiedniej ochrony budynku przed wilgocią wymagają specjalnej hydroizolacji. Ławy fundamentowe wykonuje się bezpośrednio pod planowanymi ścianami nośnymi i wewnętrznymi domu. Beton można je wylewać bezpośrednio na gruncie lub w specjalnych deskowaniach. W przypadku lekkich konstrukcji nie jest wymagane dodatkowe ich zbrojenie, przy czym zawsze będzie to zależne od warunków gruntowych i wielkości budynku, który chcemy wybudować.
  • Płyta fundamentowa – wylewana jest w postaci jednej płyty o powierzchni całego domu. Największe zastosowanie ma w przypadku niewielkich domów posadawianych na nośnych gruntach. Wymaga wcześniejszego przygotowania powierzchni gruntu poprzez zdjęcie warstwy humusu i położenie warstwy podkładowo-drenażowej w postaci żwiru lub grubego piasku. Na to wylewana jest warstwa podkładowa, a następnie, po wykonaniu zbrojenia cała konstrukcja jest betonowana. Charakteryzuje się szybkim czasem budowy.
  • Fundament słupowy – charakteryzuje się lekkością dostosowaną pod niewielkie domy szkieletowe, w tym typu kanadyjskiego. Można je stosować w przypadku słabych warunków gruntowych. Dom w przypadku takich fundamentów opiera się na belkach podwalinowych, które są ułożone na gęsto rozstawionych słupach.

Ile to wszystko kosztuje?

Kluczowe przy wyborze danego rodzaju fundamentów pod dom szkieletowy są ich koszty wybudowania. Jaka jest orientacyjna cena posadowienia budynku? Jest to praktycznie niemożliwe do określenia. Ceny mogą sięgać kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy złotych, a zależne będą przede wszystkim od rodzaju gruntów i projektu samego domu, który chcemy wybudować, co najczęściej wpływać będzie rodzaj fundamentów, które wybierzemy. Istotne jest jednak, żeby na fundamentach nie oszczędzać. Jednak wykonanie fundamentów pod dom szkieletowy zawsze będzie tańsze niż w przypadku tradycyjnych domów murowanych.

Zachęcamy również do sprawdzenia ciekawego artykułu blogowego: co to jest dom modułowy?

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top