Jakie domy najczęściej budują Polacy? Trendy 2019 | Blog Tadeks

Blog

Jakie domy najczęściej budują Polacy?


30 stycznia, 2019

Ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Z roku na rok przybywa chętnych do posiadania własnej przestrzeni z ogródkiem. Okazuje się, że jesteśmy coraz bardziej otwarci na innowacje i zaawansowane technologie, pomimo że w wielu aspektach pozostajemy wierni temu, co nam znane i stosowane w budownictwie od wielu długich lat. Polacy są coraz bardziej świadomi kosztów i ich źródeł związanych z eksploatacją budynku. Chcą płacić mniejsze rachunki, licząc przy tym na wzrost komfortu mieszkania. Nie bez znaczenia dla nich jest też czas budowy domu.

 

Priorytety społeczeństwa i trendy w budowaniu domów się zmieniają, co wynika nie tylko z chęci mieszkania w domu o większym standardzie, lecz także obserwacji ludzi. Nietrudno dostrzec, że mamy coraz więcej możliwości budowy domów o niskim zapotrzebowaniu na ciepło, dlatego powstaje coraz więcej domów energooszczędnych i pasywnych. Sprzyja to również rozwojowi domów prefabrykowanych, które stawiamy w kilkukrotnie krótszym czasie niż tradycyjne.

 

dom energooszczędny

 

 

Moda na domy energooszczędne

 

Energooszczędnym możemy nazwać dom, którego zapotrzebowanie na energię jest niższe niż 70 kWh/m²/rok. Jest to obecnie o 20 kWh/m²/rok mniej niż w budownictwie tradycyjnym. Im niższa jest ta wartość, tym większe są oszczędności i niższe rachunki. Ceny źródeł energii nie są stałe, obserwujemy niekiedy bardzo duże wahania, co przekłada się na problemy z dobrym zarządzaniem domowym budżetem. Dom energooszczędny oznacza niższe koszty eksploatacji. Wykonuje się go z najwyższej jakości materiałów budowlanych o doskonałych parametrach izolacyjności cieplnej. Wykorzystuje się ponadto naturalne surowce, nieszkodliwe dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego. W większości przypadków źródłem ciepła są piece gazowe z zamkniętą komorą spalania. W budynkach montowane są rekuperatory odpowiedzialne za odzysk ciepła z wymienianego powietrza.

 

Coraz bardziej popularne domy pasywne

 

Domy pasywne to ekstremalnie energooszczędne budynki. Ich zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania wynosi 15 kWh/m²/rok. Można więc łatwo wyliczyć, że w ciągu sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego potrzebujemy 15 kWh, czyli 1,7 m³ gazu ziemnego. Dom pasywny wymaga perfekcyjnej izolacji, to dzięki niej nie traci on ciepła, które zatrzymywane jest wewnątrz budynku. Można uznać, że jest on w pewnym stopniu samowystarczalny. W domach pasywnych coraz częściej wykorzystywane są alternatywne źródła energii, montuje się panele solarne lub pozyskuje energię z wód geotermalnych. Ważne są też parametry drzwi wejściowych i okien, których współczynnik przenikania ciepła musi być możliwie jak najniższy – w przypadku okien najlepiej, żeby wynosił on ok. 0,6 W/(m2.K). Taki dom jest niezwykle tani w eksploatacji, a wyższe koszty budowy bardzo szybko zwracają się z dużą nadwyżką.

domy pasywne - panele solarne

 

 

Nowoczesne prefabrykaty

 

Domy pasywne bardzo często powstają z prefabrykatów, czyli gotowych elementów wyprodukowanych w fabrykach, składanych na miejscu budowy w całość niczym klocki. Czas budowy jest kilkakrotnie krótszy niż w przypadku domów tradycyjnych, mierzymy go nie w latach, a w tygodniach! Domy prefabrykowane powstają z najwyższej jakości elementów, każdy z nich pochodzi z fabryki specjalizującej się w konkretnej dziedzinie. Gotowe ściany prefabrykowane charakteryzują się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła, który zapewnia skuteczną izolację domu. Budynki można stawiać nawet na bardzo wymagającym terenie, wznoszone są na wzgórzach i zboczach. Plan budowy jest czysty, ponieważ odbywa się na nim mniej prac. Do ważnych zalet domów modułowych należy też długa gwarancja, dzięki której w przypadku jakichkolwiek problemów zawsze możesz liczyć na pomoc i wsparcie.

 

Oczekiwania Polaków zmieniają się, co widać w trendy w budowaniu domów. Budujemy bardziej świadomie, z ukierunkowaniem na energooszczędność i niskie koszty eksploatacji, z uwzględnieniem wysokiej jakości materiałów i krótkiego czasu wykonania prac.

 

Zobacz nasze realizacje.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top