Jaki fundament pod dom drewniany? | Blog Tadeks

Blog

Jaki fundament pod dom drewniany?


26 kwietnia, 2023

Spis treści

Zastanawiasz się, jaki fundament pod dom drewniany będzie najlepszy? Tego typu konstrukcje odznaczają się o wiele mniejszą wagą od domów stawianych w sposób tradycyjny. Z tego powodu nie trzeba starać się o obszerne fundamenty, jakie wymagane są przy konstrukcjach murowanych. To jednak nie znaczy, że można zignorować kwestię ich stabilności czy dostosowania do warunków gruntowych działki. Jeśli marzysz o drewnianym, klimatycznym domu, pamiętaj o tych kwestiach!

Fundamentowanie domu – dlaczego jest tak ważne?

Współcześnie stosuje się kilka różnych sposobów na stworzenie fundamentów. Popularnością wciąż cieszy się technologia tradycyjna, ale równie często wybiera się płytko zbrojoną ławę, płytę fundamentową, studnie czy pale. Różnią się one kosztami realizacji, stopniem złożenia i ingerencji w grunt. Możliwości ich zastosowania zależą oczywiście od warunków panujących na danej działce. Od nich zależy tak naprawdę stabilność, trwałość, a więc i bezpieczeństwo obiektu.

Dobry fundament pod dom drewniany to właśnie wspomniana płyta. Jej zewnętrzna powierzchnia jest idealnie gładka, co powoduje, że montaż podstaw drewnianej konstrukcji jest bardzo sprawny.

jak uzyskać pozwolenie na budowę

Fundament pod drewniany dom. Co trzeba brać pod uwagę?

Wykonawca powinien przystąpić do budowy fundamentów po tym, jak konstruktor zaakceptuje projekt całości z uwzględnieniem parametrów konkretnej działki. Ta złota zasada dotyczy każdego typu domu, również z drewna. Ze względu na lekkość te ostatnie można stawiać nawet na takich obszarach, gdzie dom wymurowany tradycyjną metodą nie miałby racji bytu. Fundamenty drewnianej konstrukcji mają do przeniesienia znacznie mniejszy ciężar, co przy okazji generuje także znacznie oszczędności na budowie.

Przeważnie, jeśli jakość i nośność gruntu nasuwa jakieś wątpliwości, konieczna jest realizacja dodatkowych badań geotechnicznych. Przy wznoszeniu domu drewnianego rzadko jest to praktykowane.

Ławy fundamentowe pod dom z drewna

Przed posadowieniem drewnianego budynku należy, tak jak w innych przypadkach, dopasować głębokość fundamentu do poziomu przemarzania gruntu. Przy określaniu głębokości bierze się pod uwagę m.in.:

  • strefę klimatyczną,
  • liczbę planowanych kondygnacji,
  • nośność gruntu.

Warto wiedzieć, że w Polsce, w zależności od konkretnego regionu, poziom przemarzania wynosi od 80 cm do 140 cm. Lekkość domu drewnianego pozwala jednak na zmniejszenie wielkości fundamentów.

Ściany fundamentowe pod drewniany dom

Te komponenty powstają zwykle z uwzględnieniem pustki podpodłogowej – rezygnuje się z pełnowymiarowego podpiwniczenia. To oczywiście nie znaczy, że drewniany dom z piwnicą jest nieosiągalny, choć rodzi to dodatkowe koszty. Jeśli nie planujesz piwnicy, płyta fundamentowa powinna się sprawdzić doskonale. Budowa domu z drewna przebiegnie wówczas szybko i sprawnie. Ekipa nie musi bowiem czekać na zastygnięcie wylanego betonu.

Termoizolacja jest równie ważna

Jaki fundament pod dom drewniany sprawdzi się najlepiej? Taki, który zapewni mu dobrą izolację termiczną, przeciwwilgociową czy przeciwwodną. Warto zatem zainwestować w dobry materiał izolacyjny także w przypadku lekkiej, drewnianej konstrukcji.

Dobrym i efektywnym pomysłem jest wykonanie tzw. izolacji obwodowej, dzięki której skutecznie ogranicza się utratę ciepła z pomieszczeń. Fundamenty i ściany nie są narażone na kondensację pary wodnej.

Poza płytą domy drewniane często stawia się także na ławach fundamentowych czy fundamentach punktowych. Ostateczny wybór zależy od jakości i trwałości gruntu, na którym ma stanąć konstrukcja. Nie należy zatem bagatelizować tego parametru. W końcu bezpieczeństwo, trwałość i żywotność domu to gwarancja komfortu jego użytkowania.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top