Spis treści
Domy energooszczędne to aktualnie najbardziej popularny trend w budownictwie. Wpływają korzystnie na środowisko naturalne. A ich najbardziej istotną cechą jest zmniejszone zapotrzebowanie na ciepło. Obecnie ma to szczególne znaczenie, bo koszty tradycyjnej energii z roku na rok są coraz wyższe. Sprawdź, jaki dach w domu energooszczędnym będzie najlepszym rozwiązaniem.
Dom energooszczędny to obiekt o obniżonym zapotrzebowaniu na energię w porównaniu do domów standardowych. Bardzo często mylony jest z domem pasywnym. Różnica pomiędzy nimi jest jednak zasadnicza. Zużycie energii w domu pasywnym jest minimalne i wynosi poniżej 15 kWh/ (m²/rok), natomiast w domu energooszczędnym około 70 kWh/ (m²/rok). Oba rozwiązania są zdecydowanie bardziej energooszczędne w porównaniu do standardowych rozwiązań, gdzie zużycie energii wynosi około 120 kWh/ (m²/rok). Dom energooszczędny przede wszystkim powinien być bardzo dobrze zaprojektowany. Wymaga prostych kształtów zarówno w bryle budynku, jak i dachu. Wbrew pozorom nie są to domy parterowe. Domy energooszczędne rozbudowuje się w górę, czyli powinny posiadać co najmniej jedno piętro, lub użytkowe poddasze. Zasada jest prosta, aby ograniczyć ilość ciepła odpływającą przez dach, rozbudowujemy wzwyż, a nie wrzesz.
Dach w domu energooszczędnym odgrywa bardzo ważną rolę. Należy o tym pamiętać, kiedy zdecydujemy się właśnie na taki projekt. Istotny jest kształt, który powinien być przede wszystkim prosty. W tym przypadku najlepiej wybrać dach dwuspadowy, jednospadowy (pulpitowy) lub płaski. Pozwalają one na ogrzanie pomieszczenia bez większych strat ciepła i nakładów. Podstawowa zasada jest taka, że im mniejsza powierzchnia dachu, tym dach jest bardziej energooszczędny. Bardzo ważną kwestią jest również odpowiedni wybór termoizolacji. Dach wymaga szczególnego zabezpieczenia przed utratą ciepła. Ciepłe powietrze unosi się do góry, co wymaga wyjątkowo dokładnej i grubszej izolacji dachu niż w przypadku ścian.
Dach ocieplony w sposób energooszczędny zatrzymuje około 35% ciepła więcej niż w przypadku standardowych rozwiązań. W tym kontekście szczególnie istotne będzie zastosowanie:
– Dwie warstwy materiału ociepleniowego– zalecana grubość warstwy izolacyjnej wynosi 30 cm i powinna zostać ułożona w dwóch warstwach. Pierwsza wypełnia przestrzenie międzykrokwiowe, a druga umieszczona jest nad krokwiami lub pod nimi. Dzięki temu zmniejszymy ucieczkę ciepła oraz ograniczymy ryzyko powstania mostków termicznych. Grubość pierwszej warstwy powinna wynosić 20 cm, natomiast druga to 10 cm. Dodatkowo do ocieplenia międzykrokwiowego powinno użyć się płyt o długości 20 cm i szerokości o 2 cm większej niż rozstaw między krokwiami.
– Folia odbijająca światło – folia paroizolacyjna stanowi dodatkowe wzmocnienie izolacji. W ten sposób zyskujemy łatwiejszy obieg pary wodnej z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz. Dodatkową korzyścią jest ograniczenie wnikania wilgoci na poddasze. Specjalna warstwa aluminium odbija również ciepło, które częściowo wraca do pomieszczenia.
– Energooszczędne okna dachowe – wybieraj okna dedykowane do domów pasywnych lub energooszczędnych. Posiadają lepsze parametry cieplne, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i wzmocnień termicznych.
Dobra wentylacja to kolejna cecha dachu w domu energooszczędnym. Sprawia, że dach jest dobrze osuszony. Dobrze zrobione pokrycie dachowe jest odpowiednio wentylowane, dlatego należy zwrócić na to uwagę już podczas projektowania domu. Dobra wentylacja jest gwarancją tego, że tak naprawdę każde pokrycie dachu będzie energooszczędne.