Jaki beton na fundament wybrać? Poradnik | Blog Tadeks

Blog

Jaki beton na fundament wybrać?


23 maja, 2022

Spis treści

Beton to jeden z najważniejszych materiałów konstrukcyjnych w trakcie budowania fundamentów. Dlatego tak ważne jest to, aby miał wysoką jakość, dobrze izolował budynek i umożliwiał długoletnie korzystanie z obiektu. Zatem jaki beton na fundament wybrać, żeby był odpowiedni?

Kto decyduje o tym, jaki beton na fundament wybrać?

Zwróć uwagę na to, że typ betonu do fundamentów jest ustalany już na etapie planowania budynku. Dlatego o wybranym rodzaju decyduje konstruktor, który dołącza taką informację do projektu domu bądź innego budynku. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdują się w opisie technicznym – dostępne są tam również parametry mieszanki oraz ilość betonu potrzebnego na całe fundamenty. To właśnie te zapisy i obliczenia są kluczowe. Oprócz tego istotny jest wybór odpowiedniego betonu na fundamenty.

jaki beton do fundamentów

Najważniejsze parametry betonu na fundamenty

Gdy zastanawiasz się, jaki beton na fundamenty wybrać, to weź przede wszystkim pod uwagę proporcję mieszanki cementu, kruszywa i żwiru. W końcu to właśnie one decydują o końcowych właściwościach tego materiału. Istotne jest to, aby uzyskane tworzywo było wytrzymałe po stwardnieniu, a zarazem nie było porowate. Po prostu musi być zgodne z określonymi parametrami. W ten sposób zyskasz pewność, że beton spełni wszystkie wymogi, pozwoli Ci na ewentualną rozbudowę budynku, a jednocześnie sprawi, że obiekt mieszkalny lub użytku publicznego będzie służył przez wiele lat.

Wytrzymałość na ściskanie

Jedną z najważniejszych cech dobrego betonu na fundamenty jest wytrzymałość na ściskanie, dlatego na etapie planowania konieczne jest określenie przewidywanego obciążenia dla budynku. Standardowo dla domów jednorodzinnych zakładana jest minimalna wytrzymałość w granicy 20 MPa. Dzięki temu nie musisz już dłużej zastanawiać się nad tym, jaki beton na fundamenty powinien być, bo masz tu standardową wartość.

Zwróć uwagę na to, że wytrzymałość na ściskanie betonu jest klasyfikowana przy pomocy symboli literowo-cyfrowych. Tak naprawdę możesz spotkać się z dwoma różnymi oznaczeniami – stare nazewnictwo rozróżnia beton o klasach B, a nowe wprowadzone przez Unię Europejską stosuje literę C. Dlatego np. dla domów jednorodzinnych obowiązuje klasyfikacja B20 bądź C16/20.

jaki beton na fundament

Klasa konsystencji betonu

W przypadku klasy konsystencji betonu, parametr odnosi się do wykorzystanej mieszanki. W ten sposób z łatwością można ustalić, czy tworzywo ma być bardziej płynne czy stałe. Zauważ, że ze względu na warunki atmosferyczne bądź rodzaj budowanego obiektu te wartości mogą ulegać zmianie. Standardowo jednak stosowana jest mieszanka o konsystencji S3 oraz S4 – im wyższa cyfra, tym substancja jest bardziej płynna. Jednak właśnie takie parametry zazwyczaj spełnia beton, stosowany do fundamentów domów jednorodzinnych.

Klasa ekspozycji

Zdarza się tak, że klasa ekspozycji nie jest brana pod uwagę w projektach domów jednorodzinnych. Jednak zdecydowanie nie warto pomijać tego parametru, ponieważ ma ogromne znaczenia dla utrzymania trwałości i wysokiej jakości fundamentów przez wiele lat. Tak naprawdę klasa ekspozycji może być bardzo różna, bo zależy przede wszystkim od warunków, jakie panują wokół fundamentów.

Dlatego konieczne jest zbadanie gleby np. pod względem czynników korozyjnych oraz obecności zasiarczanych wód. Jeżeli nie wykryto żadnych negatywnych oddziaływań otaczających gruntów, to możesz wybrać beton o klasie ekspozycji XC2. Dzięki temu już dłużej nie będziesz zastanawiać się nad tym, jaki beton na fundament sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.

Jak widać beton na fundament należy wybrać w odpowiedni sposób, ma to bowiem bezpośredni wpływ na wytrzymałość konstrukcji domu.

Na naszym blogu przeczytasz również, z czego wybudować dom energooszczędny. Zapraszamy!

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top