Jak budować dom energooszczędny? | Blog Tadeks

Blog

Jak zbudować dom energooszczędny?


19 stycznia, 2023

Spis treści

Energooszczędny dom pozwala na zmniejszenie zużycia energii, a tym samym na zredukowanie kosztów utrzymania budynku. Chociaż sama budowa energooszczędnego obiektu często jest droższym rozwiązaniem niż stawianie tradycyjnego domu, to jednak przynosi wiele korzyści. Zastanawiasz się, jak zbudować dom energooszczędny i czy można wykonać go z drewna? Przekonaj się, co warto wiedzieć na ten temat.

Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Dom określany jako energooszczędny wykazuje się zdecydowanie niższym zapotrzebowaniem na energię, w porównaniu do domów budowanych według tradycyjnych technologii. Przyjmuje się, że takie obiekty potrzebują zwykle nie więcej 60-70 kWh/(m²/rok), co jest bardzo dobrym wynikiem. Dla porównania tradycyjne domy murowane potrzebują zazwyczaj 120 kWh/(m²/rok).

Jak budować dom energooszczędny? Przede wszystkim konieczne jest zastosowanie materiałów, dzięki którym możliwe jest ograniczenie strat energii do minimum. Dotyczy to głównie kwestii związanych z ogrzewaniem, które generuje największe zapotrzebowanie na energię. Ponadto podstawą jest także:

  • wykonanie solidnej izolacji cieplnej z wykorzystaniem najlepszych materiałów,
  • kontrola wentylacji,
  • uszczelnienie tak zwanych mostków termicznych, w których dochodzi do utraty ciepła.

Jak zbudować energooszczędny dom? Podstawowe zasady i warunki

Zastanawiasz się, jak zbudować dom energooszczędny, aby mieć pewność, że konstrukcja spełni wszelkie wymagania prawne? Konieczne jest stosowanie się do kilku prostych zasad, które w przypadku tego typu obiektów mają kluczowe znaczenie. Przede wszystkim powinna być to zwarta bryła o jak najmniejszym stosunku przegród zewnętrznych do kubatury. Nie bez znaczenia jest samo poszycie dachu, które w tym przypadku powinno być jedno- lub dwuspadowe. Dom energooszczędny to również ten, który stawia na maksymalizowanie korzyści, jakie daje energia słoneczna. Stąd też przeszklenia po stronie południowej. Wpływają one na bardzo dobre oświetlenie wnętrza, a także dogrzanie pomieszczeń. Warto ograniczyć ilość okien od strony północnej. Z kolei wysokiej jakości stolarka okienna i drzwiowa pozwoli na uzyskanie maksymalnej szczelności.

Do ocieplenia obiektu należy zastosować izolację o grubości co najmniej 20 cm w przypadku ścian. Izolacja dachu to zwykle około 30-40 cm. Balkony nie są częstym dodatkiem domów energooszczędnych. Są to miejsca powstawania mostków cieplnych, gdzie płyta betonu połączona jest ze stropem, a w tym miejscu najczęściej pojawiają się ubytki ciepła.

jak budować dom energooszczędny

Jak budować dom energooszczędny? Wybór materiałów

Materiały to jednak z najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę. Jak zbudować energooszczędny dom i jakie surowce sprawdzą się w tym przypadku najlepiej? Ważne jest wykorzystanie najwyższej jakości materiałów o dużej masie termicznej – kamienia, betonu lub cegły. Pozwala to na zminimalizowanie zużycia energii przez obiekt. Masa termiczna odpowiada za magazynowanie energii cieplnej przez surowiec. To z kolei decyduje o ustabilizowaniu temperatury wewnątrz obiektu.

Jak zbudować dom energooszczędny z drewna?

Drewniane domy mają swój urok, jednak chcąc wykonać je w technologii energooszczędnej, konieczne jest wykorzystanie dodatkowego zabezpieczenia. Jego zadaniem będzie ochrona obiektu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Największym problemem domów drewnianych są szczeliny między belkami. Przy silnych podmuchach wiatru, wnętrze domu zostaje szybko wychłodzone. Chcąc cieszyć się energooszczędnym budynkiem drewnianym, niezbędne jest wykonanie specjalnych warstw izolacyjnych. Podstawą jest także izolacyjna ściana szkieletowa. Do jej stworzenia wykorzystuje się bardzo często skalną wełnę mineralną, która jest niepalna i gwarantuje wysoką energooszczędność. W połączeniu z folią polipropylenową tworzy skuteczną barierę ochronną dla energooszczędnego domu z drewna.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top