Maksymalizacja oszczędności to priorytet dla coraz większej grupy inwestorów. Społeczeństwo jest coraz lepiej doinformowane w kwestii ekologii i ekonomii, jeśli chodzi o budownictwo energooszczędne – więc nic dziwnego, że architekci mają ręce pełne pracy. Poczytaj na naszym blogu, jak zbudować dom energooszczędny!
Każda budowa zaczyna się od wyboru projektu i tak powinno być również w tym wypadku, ponieważ decydując się na budowę domu energooszczędnego, trzeba liczyć się wieloma rygorystycznymi zasadami. Należą do nich m.in. takie reguły jak:
– prosta bryła budynku,
– duża ilość przeszkleń od strony południowej,
– minimalizowanie okien po stronie północnej,
– sypialnie, salon, kuchnia, łazienki od strony południowej,
– pomieszczenia socjalne, garderoby i garaże od strony północnej,
– jak najmniejsza ilość zagięć dachu (preferowane są dachy jedno lub dwuspadowe).
Projekt wykonany zgodnie z powyższymi standardami, to dobry początek rozpoczęcia inwestycji w dom energooszczędny. Jednak przed inwestorami, jeszcze bardzo długa droga do końca. To niestety nie to, co gotowe domy.
Zewnętrzna i wewnętrzna izolacja ściany fundamentowej, ma ogromne znaczenie dla domów energooszczędnych – zwłaszcza jeśli chodzi o cokół, który w zimie ma najbliższy kontakt z temperaturami sięgającymi -20 stopni. Przez fundamenty dostaje się do budynku nie tylko niska temperatura, ale również wilgoć, posiadająca bardzo negatywny wpływ na cały dom. Stosując takie materiały jak XPS (polistyren ekstrudowany), można spać spokojnie, ponieważ jest on o wiele wytrzymalszy na uszkodzenia mechaniczne od klasyczne styropianu i charakteryzuje się znacznie mniejszą nasiąkliwością.
W kwestii jak zbudować dom energooszczędny, bardzo ważną kwestią są ściany. Ocenia się, że przez ściany budynku ucieka około 20-30% ciepła, a najczulszym punktem są załamania, więc należy ograniczyć je do minimum, budując dom jako zwartą bryłę w kształcie prostokąta. Dom energooszczędny powinien posiadać warstwę izolacyjną, znajdującą się na poziomie od 20 cm w górę, jednak grubość ścian, ma również ogromne znaczenie. Inwestorzy mają możliwość wymurowania ścian dwuwarstwowych z pustaków o szerokości 20 cm i warstwy styropianu lub wełny w środku, lub jednowarstwowych, wykonanych z betonu komórkowego
o grubości 48 cm. Druga opcja wymaga dużo mniejszego nakładu pracy i ilości zamówionych materiałów, maksymalizując tym samym szybkość powstawania budynku.
Przy grubości ścian jednowarstwowych o grubości 48 cm, współczynnik U wynosi 0,19 W/(m²·K), natomiast stosując dwuwarstwowe konstrukcje z pustaków ceramicznych o grubości 20 cm, istnieje możliwość obniżenia tej wartości do 0,16 W/(m²·K).
Ciepłe powietrze ucieka zawsze do góry, więc dach jest newralgicznym punktem budynku. Idąc tym tropem myślenia i biorąc pod uwagę informacje związane z ucieczką ciepła przez punkty załamania, dach domu energooszczędnego powinien posiadać jak najmniejszą powierzchnię. Konstrukcja dwuspadowa jest najlepszym rozwiązaniem, lecz wielu klientów decyduje się na projekty jednospadowe lub płaskie. Warstwa izolacyjna dachu powinna wynosić minimalnie 30 cm. Wykorzystując materiały dobrej jakości, można spodziewać się mniejszej utraty ciepła o 35%, niż w przypadku standardowych domów.
Myśląc: jak zbudować dom energooszczędny? Od razu myślimy o wsparciu innowacyjnych rozwiązań. Wykorzystując zaawansowane technologicznie systemy grzewcze, można zminimalizować rachunki za ogrzewanie do minimum. Przykładem takich urządzeń, są m.in. kotły klasy 5, pompy ciepła, nagrzewnice itp. Warto skorzystać z paneli słonecznych, które będą wspierać gospodarstwo domowe darmową energią elektryczną, nie zapominając tym samym o wydajnych systemach wentylacji.
Tak przygotowany dom energooszczędny, z pewnością zadowoli wszystkich użytkowników. Następnym krokiem są domy pasywne – czyli podnoszenie poprzeczki energooszczędności.