Decyzja o budowie domu budzi zawsze wiele emocji. Jedną z najważniejszych kwestii, od której zaczynamy, to ustalenie naszego budżetu. Od tego zależy wybór projektu naszego przyszłego domu. To, czy zdecydujemy się na budowę metodą tradycyjną czy wybierzemy bardziej nowoczesne metody i postawimy na ekologię wybierając domy pasywne, pozwalające na znaczne oszczędności energii, będzie miało konsekwencje w tym, ile wydamy na realizację celu. Aktualne rozwiązania, które są dostępne na rynku, znacznie różnią się od tych, które pamiętamy sprzed kilku lat. W zależności od technologii możemy zaoszczędzić nie tylko czas trwania budowy, ale również pieniądze. Projekt pozwala nam dopasować przyszły dom do własnych potrzeb i jest pierwszym krokiem w planowaniu budżetu. W tym artykule pokazujemy jak wybudować dom za 100 tys.!
Aktualna sytuacja związana z pandemią koronawirusa znacznie przyspieszyła nasze plany o budowach domu. Coraz więcej z nas pracuje aktualnie zdalnie w swoich mieszkaniach i coraz częściej zaczynamy myśleć, a może jednak dom? Aktualne trendy wynajmu pokazują również dużo wyższe zainteresowanie wynajmem domów, niż było to w poprzednich latach, dzięki temu zaczynamy rozważać również domy w kategoriach inwestycyjnych. Cena w takich sytuacjach ma znaczenie, zwłaszcza jeśli nie chcemy dodatkowych dofinansowań zewnętrznych, np. w postaci kredytu hipotecznego proponowanego przez bank.
Spis treści
Poniżej najważniejsze etapy budowy domu, dzięki którym łatwiej będzie nam oszacować koszty takiej budowy:
Na pewno posiadanie własnej działki, której nie będziemy musieli kupić, przybliży nas do tego planu. Znaczenie będzie miała również wielkość takiego domu. Biorąc pod uwagę drożejące materiały budowlane, ciężko będzie nam zmieścić się w tym budżecie, jeżeli wybierzemy projekt dużego domu. Bardziej realne projekty będą oscylować wokół 50 m2. Ciekawym rozwiązaniem będą również domy bez pozwolenia na budowę, których powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 35 m2. Rozwiązaniem mogą być również domy prefabrykowane, określane również jako gotowe, które znacznie skracają czas realizacji projektu. Coraz częściej pojawiają się też oferty gotowych domów modułowych, dostarczanych w kontenerze do samodzielnego złożenia. Budowa takiego domu trwa do kilku tygodni, a czas potrzebny na montaż to zaledwie kilka dni. Wykorzystanie prefabrykatów w budownictwie możliwe jest dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii. Deklarowany koszt takich domów szacowany jest na niższy niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.