Spis treści
Wymarzony projekt domu wypatrzony. Niby jesteś o krok od rozpoczęcia prac budowlanych, ale zanim to nastąpi, warto dowiedzieć się, czy budowa będzie wymagała uzyskania urzędowego pozwolenia. Jak i gdzie uzyskać pozwolenie na budowę? Sprawdź!
Pozwolenie na budowę domu to decyzja administracyjna. Na jej mocy można rozpocząć i prowadzić budowę budynku jednorodzinnego lub innego obiektu. Nowelizacja przepisów prawa budowlanego zezwala na stawianie bez pozwolenia wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce. Odbywa się to na tzw. zgłoszenie.
Pomimo zmian w przepisach, nadal niektóre inwestycje wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Dotyczy to m.in.:
Odpowiednie zezwolenie potrzebne jest także przy rozbudowie wyżej wymienionych obiektów.
Zanim dowiesz się, gdzie i jak załatwić pozwolenie na budowę domu, musisz wiedzieć, że bez kompletnego projektu budowlanego nic nie wskórasz. Jest to jeden z najważniejszych załączników do wniosku o pozwolenie na budowę. Zanim jednak kupisz projekt, musisz pamiętać o uzyskaniu z urzędu gminy wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni (MPZP) lub poprosić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT), jeśli ziemia nie posiada MPZP. Następnie należy zaangażować geodetę, który przygotuje mapę do celów projektowych. Dopiero z tymi dokumentami można dopasować i kupić odpowiedni projekt architektoniczno-budowlany.
Jeśli masz kompletny projekt budowlany w czterech egzemplarzach, możesz rozpocząć cały proces administracyjny uzyskania pozwolenia na budowę.
W tym celu musisz skorzystać z usług architekta, który posiada odpowiednie uprawnienia. Gotowy projekt domu trzeba zaadaptować do warunków terenowych, czyli stref wiatrowej, śniegowej i przemarzania. Architekt przygotuje też dokumentację do Zakładu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej (ZUDP) w sprawie podłączenia mediów. Chodzi o dostawy wody, prądu, ewentualnie gazu oraz ustalenie warunków odbioru ścieków i odpadów stałych.
Ze strony internetowej lub z siedziby starostwa powiatowego pobierz formularz urzędowy wniosku o pozwolenie na budowę. Dokument należy uzupełnić zgodnie z aktualnym stanem: wpisać m.in. dane inwestora, rodzaj inwestycji, jej adres oraz oznaczenie nieruchomości (obręb ewidencyjny, numer działki).
Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć komplet dokumentów. Warto pamiętać, że część z nich jest ważna określony czas np. 30 dni, więc lepiej zgromadzić je wszystkie w jednym terminie i jak najszybciej złożyć wraz z wnioskiem. Załącznikami są:
Maksymalny czas oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę po złożeniu w starostwie wniosku wraz z kompletem dokumentów wynosi 65 dni. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji można rozpocząć budowę domu.