Układ pomieszczeń w domu pasywnym: jak rozplanować? | Blog Tadeks

Blog

Jak rozplanować układ pomieszczeń w domu pasywnym?


18 maja, 2022

Dom pasywny musi być tak zaprojektowany, aby straty ciepła były możliwie jak najmniejsze. Projektanci dążą do takiej idealnej sytuacji, kiedy budynek jest praktycznie samowystarczalny. Aby tak było, konieczne jest właściwe rozmieszczenie pomieszczeń w budynku pasywnym. Projekt powinien zakładać najefektywniejsze wykorzystanie potencjału środowiska zewnętrznego. Budownictwo pasywne bazuje na odnawialnych źródłach energii. Jak zaplanować układ pomieszczeń w domu pasywnym?

Strefowy układ pomieszczeń w domu pasywnym

W strefowym układzie pomieszczeń w domu pasywnym chodzi o grupowanie pomieszczeń. Kryterium jest tutaj temperatura, jaka w danym pomieszczeniu powinna być utrzymana dla komfortu termicznego mieszkańców. Ponadto pod uwagę bierze się instalację grzewczą, jaka jest wymagana.
 
Ogólne zasady są proste, jednak trzeba o nich pamiętać już na etapie projektowania domu. Układ pomieszczeń w domu pasywnym powinien być przemyślany i najlepiej skonsultowany z ekspertem. Pomieszczenia, w których wymagane są takie same temperatury, powinny znajdować się obok siebie lub nad sobą, dotyczy to m.in. sypialni czy łazienek. Trzeba mieć świadomość, że przepływ pomiędzy sąsiadującymi ze sobą pomieszczeniami jest nieunikniony. Najlepszą metodą jest szeregowanie pomieszczeń od najzimniejszych do najcieplejszych. Oznacza to, że zaczynamy przykładowo od garażu, potem są pomieszczenia gospodarcze i następnie pokoje.
 
Grupowanie pomieszczeń o podobnych funkcjach i przeznaczeniu pomaga też w projektowaniu instalacji. Straty ciepła są maksymalnie ograniczone, co przekłada się więc na niższe rachunki. Warto jeszcze zastanowić się nad tym, czy w domu nie będzie pomieszczeń rzadziej użytkowanych. Należą do nich m.in. pokoje gościnne. Jeśli jest taka możliwość, niech znajdują się one na poddaszu. Staramy się je odizolować od całości. Kiedy takie pokoje nie są użytkowane, można w nich obniżyć temperaturę.
 
jak rozplanować układ pomieszczeń w domu pasywnym

Rozmieszczenie pomieszczeń w budynku pasywnym względem stron świata

Orientacja budynku jest w tym przypadku kluczowa. To właśnie od niej zależy, w jakim stopniu wykorzystane zostanie to, co oferuje nam środowisko zewnętrzne. W niektórych pomieszczeniach potrzebujemy wyższej temperatury, podczas gdy w innych pożądana jest nieco niższa. Rozmieszczenie pomieszczeń w budynku pasywnym jest w znaczącym stopniu uzależnione od ilości słonecznych godzin w ciągu dnia. Od strony najbardziej nasłonecznionej, a więc południowej, południowo – zachodniej i południowo – wschodniej powinny znajdować się pomieszczenia mieszkalne, a więc sypialnie, kuchnia i salon. Są jednak w domach takie pomieszczenia, z których korzystamy rzadziej i w których temperatura może, a czasem nawet musi być niższa. Są to na pewno spiżarnia, klatka schodowa i przedsionek.
 
Nie bez znaczenia jest przy tym wielkość okien. Aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, okna od strony najbardziej słonecznej powinny być duże. Jednocześnie trzeba pamiętać, że duże przeszklenia mogą być przyczyną większych strat ciepła zimą. Zawsze więc przy wyborze okien trzeba zwracać uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Im jest on niższy, tym lepsza ochrona przed takimi stratami.

Bryła budynku

W budownictwie energooszczędnym najczęściej stosuje się bryły maksymalnie zwarte. Budynek powinien mieć możliwie jak najbardziej regularny kształt. Z tego powodu domy pasywne najczęściej są w kształcie sześcianu lub prostopadłościanu i wyróżniają się płaskim, jednospadowym dachem. Taki dach ma jeszcze jedną zaletę. Łatwiej jest zamontować na nim panele słoneczne.
 
Układ pomieszczeń w domu pasywnym ma więc ogromne znaczenie dla strat ciepła oraz maksymalnego wykorzystania potencjału energii słonecznej. Kluczowe jest więc właściwe pogrupowanie pomieszczeń, usytuowanie ich odpowiednio względem stron świata oraz ustawienie od najzimniejszego do najcieplejszego.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top