Jak ocieplić drewniany dom? Poradnik | Blog Tadeks

Blog

Jak ocieplić drewniany dom? Poradnik


26 kwietnia, 2023

Spis treści

Powszechnie wiadomo, że drewniany dom, to zdrowy dom. Wiele osób zastanawia się jednak, czy konstrukcja tego rodzaju może być również odpowiednio zaizolowana. Jak ocieplić budynek, aby nie wpłynąć negatywnie na jego walory konstrukcyjne, a także zadbać o ograniczenie strat ciepła zimą i nadmierne nagrzewanie się budynku latem? Ten poradnik ułatwi Ci podjęcie decyzji na temat działań, które warto podjąć.

Czy można ocieplić dom drewniany styropianem? Analiza możliwości

Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, czy można ocieplić dom drewniany styropianem. Owszem, jest to jedna z możliwości. Poniższa tabela przedstawia również dwie pozostałe, czyli wełnę mineralną oraz piankę poliuretanową. W zestawieniu znajdziesz najważniejsze wady i zalety poszczególnych opcji. To powinno Ci ułatwić wybór konkretnego materiału do izolacji budynku.

Nazwa materiału izolacyjnego Wady materiału izolacyjnego
styropian
 • ograniczona przepuszczalność pary wodnej prowadząca do zawilgocenia ścian;
 • konieczność zastosowania szczelin wentylacyjnych podczas montażu;
 • konieczność zwracania uwagi na poziom i zespolenie konkretnych elementów w celu uniknięcia mostków termicznych;
 • stosunkowo duże obciążenie ścian;
wełna mineralna
 • możliwość wchłaniania wody w wyniku nieprawidłowego montażu;
 • stosunkowo duża masa;
pianka poliuretanowa
 • wysoki koszt.
Nazwa materiału izolacyjnego Zalety materiału izolacyjnego
styropian
 • szeroki wybór w zakresie parametrów materiału;
wełna mineralna
 • duża elastyczność materiału, która ułatwia układanie nawet na nierównych powierzchniach;
 • niepalność;
 • dobra przepuszczalność pary wodnej;
 • wysoki współczynnik izolacyjności;
 • wysoka wytrzymałość;
pianka poliuretanowa
 • niska masa warstwy izolacji, która nie obciąża nadmiernie konstrukcji;
 • szybki i sprawny montaż;
 • wysoka wydajność (wystarczy cienka warstwa do ocieplenia);
 • możliwość dokładnego ocieplenia nawet trudnodostępnych miejsc.

Konkretne materiały będą się różniły cechami również w zależności od tego, na jakie opcje się zdecydujesz — np. jaką grubość styropianu czy wełny wybierzesz. Pamiętaj, by dobierając formę izolacji, dostosować ją do parametrów konstrukcyjnych swojego domu. Weź przy tym pod uwagę rodzaj i budowę ścian, przeznaczenie budynku (całoroczny, rekreacyjny) oraz elementy, które również wpływają na straty ciepła, czyli m.in. szczelność okien oraz drzwi czy ocieplenie posadzek.

czy dom pasywny może mieć piwnicę

Który materiał izolacyjny wybrać?

Kiedy wiesz już, czy drewniany dom można ocieplić styropianem, pozostaje zdecydować, na który materiał izolacyjny się zdecydować. Powinieneś dostosować go do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Dobrą opcją jest między innymi pianka poliuretanowa. Można w zaledwie kilka (do kilkunastu) godzin pokryć nią cały budynek. To przyspieszy wykonywanie prac izolacyjnych. Jednak w tym przypadku koszty są stosunkowo wysokie.

Odpowiednio dobrany styropian czy wełna mineralna o wystarczającej grubości również spełnią swoją funkcję. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, pamiętaj, by zwrócić uwagę na prawidłowy montaż. Drewno to materiał oddychający. Jeśli nie będzie miało dostępu do powietrza, zacznie się na nim skraplać wilgoć. To z kolei doprowadzi do zawilgocenia ścian, a brak wentylacji spowoduje powstanie grzybów i pleśni.

Jak ocieplić drewniany dom — od wewnątrz czy od zewnątrz?

W tym kontekście znaczenie ma również to, od której strony ocieplisz budynek. Możesz zastosować izolację wewnętrzną i zewnętrzną. Pierwszą z nich stosuje się z reguły w nowopowstających budynkach. Materiał izolacyjny umieszcza się między warstwą zewnętrzną drewna a wewnętrzną warstwą desek.

W już zagospodarowanych budynkach warstwa izolacji wewnątrz ograniczyłaby metraż obiektu. W takich sytuacjach najczęściej stosuje się więc ocieplenie od strony zewnętrznej. Można do niego wykorzystać wybrany materiał izolacyjny, a po zrealizowaniu prac dokończyć inwestycję poprzez wykonanie elewacji.

Drewniane domy wykazują lepsze parametry w zakresie izolacji od budynków murowanych — nawet jeśli nie są ocieplone, co wykazują badania termowizyjne. Warto jednak zadbać o swój portfel i o środowisko, ocieplając budynek. Formę izolacji dobierzesz do swoich możliwości oraz oczekiwań. Zyskasz komfort termiczny przez cały rok i nawet kilka tysięcy w skali roku zaoszczędzonych na ogrzewaniu domu zimą oraz chłodzeniu go latem.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top