Marzysz o posiadaniu własnego domu, ale nie chcesz, by inwestycja pochłonęła zbyt dużo pieniędzy? Wybór projektu domu, a potem liczne decyzje dotyczącę budowy, dają wiele okazji do oszczędności. Zobacz, na czym polega ekonomiczna budowa domu!
Istnieje wiele sposób na to, jak wybudować dom marzeń, nie rujnując swojego budżetu. Poznaj kilka z nich!
W przypadku obniżania kosztów inwestycji, na samym początku największe znaczenie ma określenie wielkości domu i wybór miejsca budowy. Mały dom nie potrzebuje dużej, a więc drogiej działki, i dlatego jest tańszy.
Swoją przygodę z domem zacznij od gruntownego przemyślenia projektu. Gotowy projekt domu jest dużo tańszy w porównaniu do projektu wykonanego na indywidualne zamówienie. Istnieje dużo gotowych projektów domów, spośród których z łatwością znajdziesz coś dla siebie. Skup się na tych projektach, których realizacja będzie mieścić się w Twoim budżecie. Pamiętaj, że gotowy projekt domu możesz lekko zmodyfikować i dostosować do potrzeb swojej rodziny. Z pewnością warto rozważyć budowę domu prefabrykowanego, modułowego.
Najtańszy w budowie będzie dom o prostej bryle, nieskomplikowany w budowie. W przypadku inwestycji, która nie może być zbyt droga, zrezygnuj ze zbędnych detali architektonicznych i ozdobnych elementów. To co jest ozdobą domu, zwykle dużo kosztuje. Nie oznacza to, że Twój dom nie będzie atrakcyjny. Takie minimalistyczne budynki są bardzo modne i estetyczne. Wewnątrz domu zastosuj klasyczny podział przestrzeni, która będzie nieskomplikowana i szybka w wykonaniu, a także łatwa do ogrzania.
Na koszt budowy domu w dużym stopniu wpływa dach. Dach to zwieńczenie każdego domu i również jeden z najdroższych jego elementów. Najtańszy będzie dach dwuspadowy, bez dużej ilości skosów, spadków i lukarn, a najtańszym pokryciem pozostaje blachodachówka.
Budowa piwnicy to kosztowny wydatek. Oprócz materiałów i robocizny, musisz wliczyć wydatki związane z zabezpieczeniem przed wilgocią i utratą ciepła. Zamiast piwnicy można pomyśleć o obszernym pomieszczeniu gospodarczym, które pozwoli zapanować nad dużą ilością przechowywanych przedmiotów, w tym różnego rodzaju narzędzi i domowych sprzętów. Ewentualnie możesz zdecydować się na przydomową komórkę, której budowa jest tańsza i prostsza niż wykonanie podpiwniczenia. W tym kontekście można też wspomnieć o garażu, bo raczej nie warto z niego zrezygnować, ale można znaleźć alternatywę. Dobrym rozwiązaniem zamiast murowanego garażu może się okazać wiata na samochód.
Wynajmowanie specjalistycznej firmy budowlanej do każdej pracy związanej z budową domu generuje duże koszty. Jeżeli tylko dysponujesz czasem, staraj się jak najwięcej wykonać samodzielnie. W ten sposób możesz nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale też zyskać większą kontrolę nad postępem i jakością robót budowlanych. Jeżeli musisz już zatrudnić specjalistów, porównaj wyceny i wybieraj spośród sprawdzonych firm. Pamiętaj, że na bezpieczeństwie nigdy nie warto oszczędzać.
Do kategorii „tanio i dobrze” należy dorzucić jeszcze… energooszczędność i eksploatację. Pamiętaj, by nie budować domu zbyt tanio, bez troski o koszty ogrzewania, albo niezważając na trwałość materiałów i naprawy w czasie użytkowania domu. Są wydatki, na które warto się zdecydować. Przykładowo, być może lepiej wybrać lepszą izolację czy okna, aby koszty ogrzewania były jak najniższe.