Jak ekonomicznie wybudować dom? Obniżanie kosztów budowy | Tadeks

Blog

Jak ekonomicznie wybudować dom? Obniżanie kosztów budowy


10 września, 2019

Marzysz o posiadaniu własnego domu, ale nie chcesz, by inwestycja pochłonęła zbyt dużo pieniędzy? Wybór projektu domu, a potem liczne decyzje dotyczącę budowy, dają wiele okazji do oszczędności. Zobacz, na czym polega ekonomiczna budowa domu!

jak ekonomicznie wybudować dom

Jak ekonomicznie wybudować dom?

Istnieje wiele sposób na to, jak wybudować dom marzeń, nie rujnując swojego budżetu. Poznaj kilka z nich!

 

Niewielka powierzchnia zabudowy

 

W przypadku obniżania kosztów inwestycji, na samym początku największe znaczenie ma określenie wielkości domu i wybór miejsca budowy. Mały dom nie potrzebuje dużej, a więc drogiej działki, i dlatego jest tańszy.

 

Wybierz gotowy projekt domu, który będzie tani w budowie

 

Swoją przygodę z domem zacznij od gruntownego przemyślenia projektu. Gotowy projekt domu jest dużo tańszy w porównaniu do projektu wykonanego na indywidualne zamówienie. Istnieje dużo gotowych projektów domów, spośród których z łatwością znajdziesz coś dla siebie. Skup się na tych projektach, których realizacja będzie mieścić się w Twoim budżecie. Pamiętaj, że gotowy projekt domu możesz lekko zmodyfikować i dostosować do potrzeb swojej rodziny. Z pewnością warto rozważyć budowę domu prefabrykowanego, modułowego.

obniżanie kosztów budowy domu

 

Postaw na minimalizm

 

Najtańszy w budowie będzie dom o prostej bryle, nieskomplikowany w budowie. W przypadku inwestycji, która nie może być zbyt droga, zrezygnuj ze zbędnych detali architektonicznych i ozdobnych elementów. To co jest ozdobą domu, zwykle dużo kosztuje. Nie oznacza to, że Twój dom nie będzie atrakcyjny. Takie minimalistyczne budynki są bardzo modne i estetyczne. Wewnątrz domu zastosuj klasyczny podział przestrzeni, która będzie nieskomplikowana i szybka w wykonaniu, a także łatwa do ogrzania.

 

Obniż koszty, decydując się na prosty dach

 

Na koszt budowy domu w dużym stopniu wpływa dach. Dach to zwieńczenie każdego domu i również jeden z najdroższych jego elementów. Najtańszy będzie dach dwuspadowy, bez dużej ilości skosów, spadków i lukarn, a najtańszym pokryciem pozostaje blachodachówka.

 

Zrezygnuj z piwnicy

 

Budowa piwnicy to kosztowny wydatek. Oprócz materiałów i robocizny, musisz wliczyć wydatki związane z zabezpieczeniem przed wilgocią i utratą ciepła. Zamiast piwnicy można pomyśleć o obszernym pomieszczeniu gospodarczym, które pozwoli zapanować nad dużą ilością przechowywanych przedmiotów, w tym różnego rodzaju narzędzi i domowych sprzętów. Ewentualnie możesz zdecydować się na przydomową komórkę, której budowa jest tańsza i prostsza niż wykonanie podpiwniczenia. W tym kontekście można też wspomnieć o garażu, bo raczej nie warto z niego zrezygnować, ale można znaleźć alternatywę. Dobrym rozwiązaniem zamiast murowanego garażu może się okazać wiata na samochód.

obniżenie kosztów budowy

 

Najprostsze prace wykonuj własnoręcznie

 

Wynajmowanie specjalistycznej firmy budowlanej do każdej pracy związanej z budową domu generuje duże koszty. Jeżeli tylko dysponujesz czasem, staraj się jak najwięcej wykonać samodzielnie. W ten sposób możesz nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale też zyskać większą kontrolę nad postępem i jakością robót budowlanych. Jeżeli musisz już zatrudnić specjalistów, porównaj wyceny i wybieraj spośród sprawdzonych firm. Pamiętaj, że na bezpieczeństwie nigdy nie warto oszczędzać.

 

O czym jeszcze musisz pamiętać?

 

Do kategorii „tanio i dobrze” należy dorzucić jeszcze… energooszczędność i eksploatację. Pamiętaj, by nie budować domu zbyt tanio, bez troski o koszty ogrzewania, albo niezważając na trwałość materiałów i naprawy w czasie użytkowania domu. Są wydatki, na które warto się zdecydować. Przykładowo, być może lepiej wybrać lepszą izolację czy okna, aby koszty ogrzewania były jak najniższe.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top