Spis treści
Gdy słyszymy hasło amerykańskie domy, od razu przed oczami mamy podobne do siebie, osiedla drewnianych domów, z charakterystycznym dachem i okiennicami. Dzisiaj postanowiliśmy się przyjrzeć temu zjawisku nieco bliżej!
Każdy region świata ma swoje własne tradycje i preferencje dotyczące budownictwa. W Stanach Zjednoczonych, proces budowy domów ma swoje własne unikalne cechy, a jedną z najbardziej znanych jest właśnie powszechne wykorzystanie drewna. Dlaczego tak jest? Czym cechuje się amerykańskie budownictwo i skąd wynikają niektóre tradycje? Zapraszamy do lektury!
Czym charakteryzują się domy w USA? Mają raczej podobne konstrukcje, wykonane są zwykle z drewna, dach jest spadzisty, często w kolorze szarym, a elewację zdobi drewniana boazeria. Elementem ozdobnym są też klasyczne, białe okiennice, również wykonane z drewna.
Jak buduje się domy w USA? Sposób budowania domów w Stanach Zjednoczonych jest zdecydowanie mniej skomplikowany niż w Polsce. Na początek na klasycznej wylewce ustawia się konstrukcje z drewnianych słupów, a wewnątrz obija się całość drewnianą sklejką, dodaje się ocieplenie, prowadzi kable i instalacje elektryczne. W ten sposób szkielet jest gotowy. Następnie w środku ściany wykańczane są karton-gipsem, a na zewnątrz elewacja często zdobiona jest charakterystyczną, drewnianą boazerią.
No dobrze, ale tak właściwie, dlaczego akurat drewno? Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze, drewno jest materiałem wygodnym w kontekście budowy domu, a Amerykanie wygodę sobie bardzo cenią! Drewno można łatwo kształtować, wymieniać, przebudowywać – jednym słowem, jest to materiał bardzo remont-friendly.
Dodatkowo, w Stanach od wieków jest łatwy dostęp do drewna jako do surowca. Budowa drewnianego domu jest dużo tańsza i szybsza i właśnie na taki wariant może sobie pozwolić większość Amerykanów.
Szybkość dla Amerykanów ma duże znaczenie, ponieważ często się przeprowadzają, a do swoich nieruchomości mają inny stosunek, niż Europejczycy. Nie przywiązują się aż tak bardzo do swoich domów, nie budują ich na pokolenia, a częste przeprowadzki i kupna nowych nieruchomości są normą. W razie potrzeby, drewniany dom można szybko przebudować czy nawet zburzyć i wybudować od nowa, a taka elastyczność jest bardzo ceniona przez Amerykanów.
Sprawdź: Jak ocieplić drewniany dom?
Z uwagi na sposób budowania domów w Stanach, sama budowa trwa naprawdę szybko! Według danych z 2013 roku, średni czas trwania budowy domu w USA wynosi około 6 miesięcy. [1] Obecnie wygląda to podobnie, chociaż czasami budowa może się przedłużać z uwagi na mniejszą liczbę fachowców dostępnych na rynku. Jednak wciąż jest to bardzo krótki czas oczekiwania na swój wymarzony dom. W Polsce, średnio cały proces trwa od roku do 2 lat, chociaż może to być znacznie dłuższy okres. Zależy ci na czasie? Sprawdź naszą ofertę domów prefabrykowanych.