Ile trwa budowa domu szkieletowego? Co warto wiedzieć? | Blog Tadeks

Blog

Ile trwa budowa domu szkieletowego?


18 maja, 2022

Spis treści

Budowa domu zawsze kojarzyła się z dużym przedsięwzięciem i długim czasem realizacji planu. Dom buduje się latami, co dla niektórych może być głównym czynnikiem, który decyduje o tym, że rezygnują ze swoich marzeń. Inaczej jest w przypadku budowy domu szkieletowego. Jest to opcja dla tych, którzy już za chwilę chcą zamieszkać na swoim. Ile czasu trwa budowa domu szkieletowego?

Jak długo trwa budowa domu szkieletowego na początkowym etapie?

Warto sobie uświadomić odpowiednio wcześnie, że nie wszystko jest zależne od nas i nie na wszystko mamy realny wpływ. Chodzi tutaj przede wszystkim o produkcję prefabrykatów. W zależności od fabryki oczekiwanie na gotowe materiały może trwać nawet do 6 miesięcy. Aby tego uniknąć, należy zdecydować się na taką firmę budowlaną, która współpracuje ze sprawdzonymi i już zaufanymi firmami, oferującymi prefabrykaty praktycznie na chwilę obecną.

Zastanawiając się jeszcze, ile trwa budowa domu szkieletowego, trzeba wziąć pod uwagę czas projektowania takiego budynku, a także czas oczekiwania na wycenę projektu. Tutaj również duże znaczenie ma wielkość firmy, na którą się decydujemy. Jeśli jest to mała firma, czas oczekiwania może być dłuższy. Tam, gdzie pracuje więcej osób, można liczyć na krótsze terminy.

Kiedy jest już projekt i wycena, można przejść do realizacji. Zaczynamy od fundamentów. W domach szkieletowych stosuje się najczęściej płytę fundamentową. Dzięki niej czas realizacji wyraźnie się skraca, poza tym cechuje się ona doskonałymi parametrami cieplnymi. Stawianie fundamentów w takim przypadku trwa ok. tygodnia. Przy tradycyjnym fundamencie czas ten wydłuża się do 3-4 tygodni.

ile czasu trwa budowa domu szkieletowego

Montaż konstrukcji, czyli najkrótszy etap budowy

Konstrukcja drewniana sprzyja szybkiemu działaniu. Tak naprawdę jej montaż można wykonać w ciągu 1-2 dni, nawet jeśli jest to dom piętrowy. Zdarza się jednak, że niektórzy inwestorzy decydują się na ściany półfabrykowane. Wymagają one prac wykończeniowych już na placu budowy. Dotyczy to m.in. wstawiania okien i wykonywania warstwy izolacji elewacyjnej. W takim przypadku prace montażowe trwają dłużej, to nierzadko 3-4 tygodnie.

Ile trwa budowa domu szkieletowego w stanie surowym i deweloperskim?

Nie można jednoznacznie określić, ile czasu trwa budowa domu szkieletowego, ponieważ dużo zależy od stanu, w jakim ma on zostać oddany klientowi. W stanie surowym zamkniętym budynek będzie gotowy najprawdopodobniej wcześniej. Po montażu konstrukcji ścian i stolarki okiennej trzeba jeszcze przykryć całość dachem. Prosty dach dwuspadowy pokrywa się w ciągu ok. tygodnia. Jeśli jednak chodzi o bardziej skomplikowane dachy wielospadowe, to firma może potrzebować na ich pokrycie nawet 2 tygodnie więcej.

Stan deweloperski wymaga więcej dodatkowych prac wewnątrz budynku. Konieczne jest wykonanie instalacji elektrycznej i wodnej, izolację podłóg i montaż ogrzewania. Domy w stanie deweloperskim mają też już posadzkę oraz płyty OSB na poddaszu. Na tym etapie jest też wykonywana elewacja. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wybrane zostały ściany z gotową już elewacją. Ten etap prac nie powinien jednak trwać dłużej niż miesiąc, maksymalnie półtora.

To, jak długo trwa budowa domu szkieletowego, zależy od wielu czynników. Kluczowe jest jednak, aby wybrać taką firmę, która kompleksowo zajmie się Twoim projektem. Dobry wykonawca jest w stanie oddać Ci dom do użytku już po 3 miesiącach prac. 90 dni więc powinno wystarczyć na budowę domu szkieletowego, chociaż nie jest to regułą i standardem, a czas ten się czasem wydłuża.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top