Ile kosztuje prąd budowlany? Ceny, taryfy, przyłącze | Blog Tadeks

Blog

Ile kosztuje prąd budowlany? Ceny


26 sierpnia, 2021

Realizacja inwestycji naszego wymarzonego domu wymaga dostarczenia na teren budowy energii elektrycznej, niezbędnej do wszystkich prac z użyciem elektronarzędzi. W praktyce ten prąd jest niezbędny niemal od rozpoczęcia budowy. Energia elektryczna dostarczana bezpośrednio na plac budowy w formie tymczasowego przyłącza, to prąd budowlany. Jak w praktyce wygląda doprowadzenie takiego przyłącza? Jakie wnioski i gdzie należy złożyć, by mieć zapewniony dostęp do energii? I najważniejsze – jakie są ceny prądu budowlanego? Warto zapoznać się bliżej z tym ważnym w całej inwestycji tematem.

Spis treści

Prąd budowlany – ceny, formalności, przyłącze

  • – De facto nie istnieje prawne czy formalne określenie, czym jest prąd budowlany. To cena jest głównym wyznacznikiem i może w przypadku prądu budowlanego być wyższa nawet o ponad 0,10 zł/kWh od prądu zwykłego. Mimo szeregu formalności, prąd budowlany może być w porównaniu do prądu z agregatu zdecydowanie bardziej wygodny w użytkowaniu.
  • – Należy podkreślić, że jednym z wymogów uzyskania pozwolenia na budowę jest właśnie podłącz prądu tymczasowego. Konieczne jest ustalenie z dostawcą wszystkich okoliczności budowy i zapotrzebowania na prąd. Decyzja jest wydawana nawet do 2 miesięcy.
  • – „Domowa” taryfa (G) nie jest dostępna dla prądu budowlanego. Ten jest oznaczony przez specjalne taryfy C.
  • – Ustalenie mocy prądu budowlanego powinno nastąpić po konsultacji z elektrykiem na podstawie szacunków – jest to zależne od technologii budowy, rodzaju i ilości maszyn oraz elektrosprzętów, a także zapotrzebowania na prąd dla pracowników.

Cena prądu budowlanego – dostępne taryfy

Po dokonaniu decyzji o mocy prądu budowlanego, warto zastanowić się nad taryfą, która będzie dla nas najbardziej ekonomiczna. Analizie poddać warto przebieg budowy i godziny pracy. Odpowiedni wybór może zagwarantować znaczące oszczędności. Obecnie wyróżnia się trzy taryfy prądu budowlanego:

    • – C11 – jest to podstawowa stała, całodobowa cena za 1 kWh. Przeznaczona dla ekip, które mogą pracować niezależnie od pory dnia, nocy;
    • – C12a – dwustrefowa ze strefą I (szczytową) i II (pozaszczytową). Taryfa skierowana do Inwestorów, którzy są w stanie z wyprzedzeniem zaplanować prace budowlane, przez co mogą założyć niezbędną ilość energii elektrycznej na danym etapie realizacji budowy;
    • – C12b – dwustrefowa z podziałem na strefę dzienną (droższą) i nocną (znacznie tańszą). Przeznaczona dla ekip pracujących w nocy.

ile kosztuje prąd budowlany

Ile kosztuje prąd budowlany?

To, ile zapłacimy za prąd budowlany jest ściśle uzależnione od zaplanowanych prac oraz od dobranej do nich taryfy. Co więcej, ceny te różnią się często między różnymi dostawcami prądu, chociaż zdarzają się takie miejsca, gdzie wybór ten jest mocno ograniczony. Wybór odpowiedniej taryfy jest kluczowy dla zapanowania nad kosztami inwestycyjnymi – np. wybór taryfy C12b przy niezamierzonych pracach w ciągu dnia może spowodować znaczące dodatkowe obciążenie budżetu przeznaczonego na budowę.

Przykładowo w marcu 2021 r. stawki w taryfie C11 wynosiły od 0,4456 zł/kWh (Energa) do 0,5341 zł/kWh (Innogy). Nieznaczne oszczędności generowało korzystanie z II strefy taryfy C12a – od 0,4009 zł/kWh (Tauron) do 0,4173 zł/kWh (Innogy). Natomiast największe oszczędności można było osiągnąć korzystając z taryfy nocnej C12b, w której ceny za 1kWh były niższe od cen w taryfie C11 o ok. 0,06-0,13 zł.

WAŻNE! Ceny za prąd budowlany są dynamiczne i mogą ulegać zmianom, dlatego zawsze warto szczegółowo zapoznać się z cennikami dostawców.

Przeczytaj również więcej o kosztach uzbrojenia działki budowlanej!

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top