Ile kosztuje dom z keramzytu? | Blog Tadeks

Blog

Ile kosztuje dom z keramzytu?


15 czerwca, 2023

Spis treściDom z keramzytu to rozwiązanie, które coraz częściej widziane jest na polskich placach budowy. Co za tym przemawia? Przede wszystkim doskonała izolacja akustyczna, energooszczędność, a także łatwość budowy, a to dopiero początek tej listy. Jaki jest koszt budowy domu z keramzytu i czy w Twoim przypadku będzie to trafny wybór?

Dom z keramzytu – dlaczego jest taki wyjątkowy?

Współczesna technologia budowlana pozwala na wzniesienie budynku nie tylko szybciej, ale i znacznie taniej niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Choć nie jest jeszcze o nim bardzo głośno, keramzyt to coraz popularniejszy materiał budowlany. Czym się charakteryzuje i jaki jest koszt domu z keramzytu?

Sam keramzyt to kruszywo budowlane, które produkuje się z glin pęczniejących wypalanych w temperaturze ponad 1100 stopni Celsjusza. Powstają z niego takie elementy, jak bloczki, pustaki czy gotowe prefabrykaty. Przez wiele lat wykorzystywano go przede wszystkim do budowy statków, lotnisk czy dróg. Okazuje się jednak, że dobrze sprawdza się w produkcji elementów konstrukcyjnych służących do szybkiego montażu domów modułowych.

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje dom z keramzytu, najpierw poznaj jego największe zalety. To przede wszystkim:

  • trwałość – jego żywotność sięga nawet 300 lat,
  • lekkość – niektóre budynki są lżejsze o kilka ton od tych budowanych tradycyjnie,
  • wysoka izolacyjność cieplna,
  • szybkość i sprawność budowy,
  • stosunkowo niski koszt inwestycji.

Koszt budowy domu z keramzytu – może Cię zaskoczyć!

Zastanawiasz się, ile kosztuje budowa domu z keramzytu? To pytanie, które najbardziej interesuje inwestorów i osoby decydujące się na dom jednorodzinny z tego materiału. Ze względu na krótszy czas budowy, jest ona nieco tańsza niż w przypadku budowy tradycyjnej. Szacuje się, że dom z keramzytu to początkowo koszt ok. 2700 zł za 1 metr kwadratowy.

Choć te liczby stale wzrastają, i tak dom z keramzytu to inwestycja bardziej opłacalna niż dom murowany. Koszty można dodatkowo obniżyć, stosując prefabrykaty z tego kruszywa. Wspomniane domy modułowe to również ekonomiczne rozwiązanie.

Jak przebiega budowa domu z keramzytu?

Do wyboru pozostają dwa rozwiązania:

  • wykorzystanie pustaków i bloczków z keramzytobetonu,
  • wykorzystanie gotowych prefabrykatów.

Warto podkreślić, że te materiały cechują się dużymi rozmiarami, a dodatkowo wyposażone są w specjalne wyprofilowane boki w systemie pióro–wpust. To zdecydowanie ułatwia ekipie budowlanej ich transport oraz układanie.

Jeśli zdecydujesz się zastosować prefabrykaty, budowa będzie jeszcze szybsza i tańsza. Wówczas wystarczy odpowiednio zamontować duże elementy ścienne ze zbrojeniem, z gotowymi otworami drzwiowymi i okiennymi oraz kanałami do przeprowadzenia instalacji.

Przybliżony czas wznoszenia domu z keramzytu to ok. 3 miesiące, łącznie z postawieniem ścian, wykonaniem prac ziemnych, fundamentów, a także dachu i realizacją prac wykończeniowych. Jeśli zatem zastanawiasz się, jaki jest koszt domu z keramzytu, weź pod uwagę te wszystkie czynniki.

Jak powiedzieliśmy, budynki z gotowych elementów powstają nawet jeszcze szybciej niż inwestycje wznoszone od podstaw. Jeśli w pracach budowlanych uczestniczy doświadczona i wprawiona w tej technice ekipa, konstrukcję można wznieść w zaledwie kilka dni. Oczywiście na uprzednio stworzonych fundamentach. Później pozostaje już najprzyjemniejsza część, czyli wykończenie.

Stosowana w tym przypadku technologia pozwala wykonać budynek prefabrykowany tak samo trwały i funkcjonalny, co konstrukcja wzniesiona metodą tradycyjną.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top