Ile kosztuje dom szkieletowy? Koszt i cena budowy | Blog Tadeks

Blog

Ile kosztuje dom szkieletowy? Podliczamy koszta


15 lutego, 2022

Spis treści

Coraz więcej firm oferujących budowę domów szkieletowych, to odpowiedź na rosnące potrzeby Inwestorów, którzy poszukują rozwiązań innych niż tradycyjna technologia budowy. To, czego oczekują obecnie klienci, to kompleksowa obsługa ze strony firm budowlanych, energooszczędność budynków, niskokosztowość ich przyszłej eksploatacji, wysokie tempo realizacji oraz ekologia. Budowa domu szkieletowego to inwestycja stosunkowo bardzo szybka w realizacji. Przy odpowiedniej organizacji całego przedsięwzięcia i posiadaniu wprawnej ekipy budowlanej, można zamieszkać w nowym domu już w ciągu kilku miesięcy. Jednak ile kosztuje budowa domu szkieletowego? Jakiego rodzaju jest to wydatek? Podpowiadamy, jak podliczyć koszty.

 

Co decyduje o cenie budowy domu szkieletowego?

Domy budowane w technologii szkieletu drewnianego, zwłaszcza prefabrykowane, można postawić w ciągu 3-4 miesięcy. Jest to ogromna oszczędność czasu względem tradycyjnej, murowanej metody, która w przypadku realizacji w trybie gospodarczym może zająć nawet 2 lata. Czy to oznacza, że domy szkieletowe są tańsze w budowie? Ogólnie przyjmuje się, że są to bardzo zbliżone koszty budowy, które w finalnym rozrachunku sprowadzają się do czasu trwania budowy. Największą część kosztów postawienia domu szkieletowego stanowi cena drewnianej konstrukcji, na którą wpływać będzie jakość użytego drewna. Zawsze warto postawić na materiał o najwyższej klasie, wytrzymałości i odpowiednich parametrach technicznych. Jakie jeszcze inne czynniki decydować będą o całkowitych kosztach budowy domu szkieletowego?

 

ile kosztuje budowa domu szkieletowego

 

Ile kosztuje wybudowanie domu szkieletowego i co na to wpływa?

Poza klasą drewna na finalną cenę postawienia domu szkieletowego wpływać będą takie czynniki, jak:

  • przeznaczenie użytkowania budynku — budowa domów letniskowych będzie znacznie tańsza od budowy domów całorocznych (o porównywalnym metrażu);
  • rodzaj zastosowanych fundamentów — znaczną częścią całkowitych kosztów budowy domu szkieletowego stanowią fundamenty. Tańsza w wykonaniu jest ława fundamentowa, ale na gruntach o gorszej nośności stosuje się płyty fundamentowe;
  • powierzchnia mieszkalna domu — im większa powierzchnia użytkowa, tym koszty budowy będą wyższe;
  • bryła budynku (z ilością kondygnacji, elementami ozdobnymi czy rodzajem dachu) – najtańsza w budowie będzie prosta i zwarta bryła, z prostym dwuspadowym dachem, bez dodatkowych wykuszy i balkonów;
  • obecności garażu — garaż w bryle budynku będzie podnosił całościowe koszty budowy;
  • metoda budowy domu — system gospodarczy bywa tańszy od zleconego ekipie wykonawczej;
  • elewacje — proste i podstawowe tynki będą tańszą opcją od przykładowo łupków czy deskowań;
  • instalacje i wykończenie — kwestia wykończenia budynku jest mocno indywidualna, ale warto podkreślić, że można wykończyć dom pięknie i funkcjonalnie bez nadmiernych wydatków.

Warto podkreślić, że powyższe czynniki, to również sposób na zaoszczędzenie na kosztach budowy domu szkieletowego — wystarczy się odpowiednio przygotować do całej inwestycji, zwłaszcza wybierając właściwy projekt domu i właściwie planując całe prace, np. częściowo wykonując je metodą gospodarczą.

 

Ile kosztuje dom szkieletowy? Podliczenie możliwych kosztów

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, które mają wpływ na ostateczną cenę budowy domu szkieletowego oraz dynamiczne zmiany na rynku materiałów budowlanych, trudno jest określić konkretną kwotę, ile kosztuje postawienie domu szkieletowego. Biorąc pod uwagę indywidualny charakter potrzeb każdego inwestora, warto dokonać wyceny bezpośrednio u sprawdzonego producenta budynków i konstrukcji prefabrykowanych w technologii szkieletu drewnianego. Tylko specjaliści w danym zakresie będą w stanie odpowiednio doradzić i podpowiedzieć, co zrobić, żeby koszt budowy domu szkieletowego stanowił najlepszy stosunek ceny do jakości.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top