Ile kosztuje dom energooszczędny? | Blog Tadeks

Blog

Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego?


15 czerwca, 2023

Spis treściZastanawiasz się, ile kosztuje dom energooszczędny? Pod względem budowy jest to o wiele większa inwestycja niż budynek w tradycyjnej technologii. Ten początkowy wkład jednak zwraca się w trakcie eksploatacji. Wszystko zależy natomiast od wybranego wyposażenia, jakości użytych materiałów, a także specyfiki budynku, np. metrażu. Czy dom energooszczędny się opłaca? Dowiedz się więcej, jeśli rozważasz właśnie ten wariant budowy.

Dom energooszczędny, czyli jaki?

W budownictwie energooszczędnym chodzi przede wszystkim o obniżenie poziomu zużycia energii. Dzięki temu domownicy mogą ponosić mniejsze koszty eksploatacyjne budynku. To także rozwiązanie, na które decydują się osoby wyjątkowo dbające o środowisko. Budowa domu energooszczędnego to realne wkład w ochronę przyrody.

Koszt domu energooszczędnego w dużej mierze determinowany jest przez materiały wykorzystane do jego wzniesienia. W tym przypadku stosuje się takie elementy architektoniczne czy technologię budowy, aby w połączeniu z izolacją termiczną i wykorzystaniem energii odnawialnej zaoszczędzić jak najwięcej energii.

Budownictwo mieszkaniowe podąża z duchem czasu

Ekologiczne idee znalazły podatny grunt również na rynku budowlanym. W nowym polskim budownictwie mieszkaniowym wręcz obowiązkowo trzeba spełniać najwyższe normy i osiągać wymagane klasy energetyczne. Powstające obecnie obiekty muszą spełniać konkretne parametry cieplne i w większości odpowiadać wymogom energooszczędności. Z tego powodu coraz częściej pojawiają się konkretne pytania o to, ile kosztuje dom energooszczędny i czy w ogóle można zabierać się za jego budowę.

Dom energooszczędny – koszt to wypadkowa szeregu czynników

Planując wzniesienie domu energooszczędnego, warto wiedzieć, co konkretnie wpływa na cenę każdego z etapów budowy. Są to:

 • projekt domu energooszczędnego,
 • powierzchnia,
 • kształt i powierzchnię zadaszenia,
 • wybrany materiał budowlany,
 • kubatura budynku,
 • system wentylacji,
 • sposób ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych,
 • termoizolację,
 • wykończenie wnętrz,
 • instalację mediów,
 • liczbę pokoi.

Jak widać, lista jest całkiem długa. Z tego powodu jednoznaczne określenie kosztu budowy domu energooszczędnego w jest trudne. Jeszcze kilka lat temu według statystyk GUS koszt wybudowania 1 mkw. powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego wynosił około 5000 zł. Łatwo zatem policzyć, że za dom jednorodzinny o powierzchni ok. 120 mkw. kosztował ponad 600 tys zł. Od dwóch lat te liczby jeszcze wzrastają, głównie ze względu z wprowadzonymi w 2021 roku zasadami budowy domów, które muszą być zgodne z podwyższonymi wymogami pod względem termoizolacyjności.

Budowa domu energooszczędnego. Czy da się na niej zaoszczędzić?

Nikt nie chce rezygnować z jakości, jeśli decyduje się na energooszczędny dom. Jeśli jednak po przeliczeniu wszystkich kosztów okazuje się, że znacznie przekraczają założony budżet – można je do pewnego stopnia zminimalizować, nie tracąc na standardzie domu. Można m.in.:

 • ograniczyć powierzchnię mieszkalną,
 • zmniejszyć liczbę pokoi,
 • zaprojektować tańsze wykończenie,
 • zrezygnować z ogrzewania podłogowego.

Zdecydowanie tańszy będzie także zakup gotowego projektu domu niż zamówienie go od podstaw.

Budowa domu energooszczędnego i co dalej? Eksploatacja

Budowa obiektu energooszczędnego, który niemalże nie zużywa energii ze źródeł nieodnawialnych, kosztuje obecnie nawet 30% więcej niż standardowy dom. Jednak warto wiedzieć, że dom powstały w zgodzie z naturą szybko Ci się odwdzięczy. Wybierając np. ogrzewanie gazem ziemny, zaoszczędzić nawet połowę, tego, co będzie potrzebne do ogrzania innych budynków. Ta sama zależność dotyczy energii elektrycznej. Mniejsze rachunki za prąd czy gaz to właściwie pewnik przy budynku energetycznym o wysokim standardzie.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top