Ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia? Wykaz kosztów | Blog Tadeks

Blog

Ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia?


16 sierpnia, 2022

Spis treści

Domy energooszczędne to przyszłość budownictwa, którą już teraz interesuje się coraz więcej osób. Budynki generujące znacznie mniejsze zużycie energii, a tym samym koszty utrzymania to doskonała inwestycja nie tylko z uwagi na ekonomię. Ich popularność wynika także faktu, że obiekty poniżej 70 m² nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Zastanawiasz się, ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Jak formalnie wygląda budowa domu bez pozwolenia?

Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym od stycznia 2022 roku zezwalają na budowę całorocznego domu bez starania się o pozwolenia. Jedynym wymaganiem formalnym, jakie należy spełnić to zgłoszenie rozpoczęcia umowy do miejscowego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Warto jednak podkreślić, że brak konieczności pozwolenia dotyczy wyłącznie tych budynków, które nie przekraczają 70 m². Najczęściej wybór pada w tym przypadku na domy energooszczędne.

ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia

Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu pasywnego?

Domy energooszczędne, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością, są nie tylko tańsze w budowie, ale przede wszystkim ekonomiczne w zakresie eksploatacji. Szacuje się, że takie konstrukcje zużywają nawet kilka razy mniej energii niż ma to miejsce w budynkach tradycyjnych. Wynika to przede wszystkim faktu, że domy pasywne powstają z konkretnych materiałów konstrukcyjnych i stosuje się w nich specjalne izolatory. Muszą spełniać także szereg rygorystycznych norm. Dzięki temu w takich energooszczędnych budynkach wyeliminowane zostają m.in. mostki termiczne.

Budowa domu bez pozwolenia – koszt przedsięwzięcia

Jeszcze kilka lat temu budowa domu energooszczędnego do 70 m² była zdecydowanie tańsza niż stawianie obiektu tradycyjnego. Jak jest obecnie? Wiele osób wskazuje na wzrost cen związanych z inflacją, a także pandemią koronawirusa. Należy jednak zauważyć, że dotyczy to nie tylko materiałów budowlanych, które wykorzystuje się w przypadku domów pasywnych, ale także każdego innego budynku. Oznacza to, że koszty obiektów energooszczędnych poszły w górę tak samo, jak domów tradycyjnych. Te pierwsze wciąż więc mają przewagę, jeżeli chodzi o oszczędności.

budowa domu bez pozwolenia koszt

Jeszcze w 2020 roku cena za 1 m² wynosiła zależnie od standardu wykończenia i firmy, która się nią zajmowała od ok. 4600 do 5000 złotych. Przy obecnych stawkach rynkowych za 1 m² trzeba zapłacić nawet 6000 złotych, co wynika przede wszystkim z ceny materiałów budowlanych. Pomimo tego budowa domów prefabrykowanych jest i tak korzystniejszym przedsięwzięciem niż tradycyjny dom murowany.

Biorąc pod uwagę powyższe stawki można oszacować, że orientacyjna cena za budowę domu pasywnego o powierzchni 70 m² wraz z wykończeniem wynosi obecnie ok. 420 000 złotych. Należy jednak zauważyć, że ostateczny koszt może różnić się zależnie od projektu, standardu wykończenia czy dodatkowych funkcjonalności, jakie ma mieć budynek.

Ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia w stanie surowym?

Mniejsze budynki z zasady generują niższe koszty zarówno budowy, jak i eksploatacji – zwłaszcza jeżeli są to obiekty energooszczędne. Nawet jeżeli jest to budowa domu bez pozwolenia – koszt takiej inwestycji może być dużym wyzwaniem dla domowego budżetu. Dlatego wiele osób decyduje się podzielić takie przedsięwzięcie na kilka etapów. Pierwszym z nich jest budowa domu w stanie surowym. Mając, gdzie mieszkać może pozwolić sobie na stopniowe wykończenie domu przez kolejnych kilka lat.

Zastanawiasz się, ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia w stanie surowym zamkniętym? Stawki rynkowe są bardzo orientacyjne, ponieważ na ostateczny koszt budynku na wpływ wiele różnych czynników m.in. projekt obiektu. Najlepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z indywidualnej, darmowej wyceny inwestycji. Taką usługę oferuje większość firm, które zajmują się domami pasywnymi.

 

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top