Spis treści
Domy energooszczędne to przyszłość budownictwa, którą już teraz interesuje się coraz więcej osób. Budynki generujące znacznie mniejsze zużycie energii, a tym samym koszty utrzymania to doskonała inwestycja nie tylko z uwagi na ekonomię. Ich popularność wynika także faktu, że obiekty poniżej 70 m² nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Zastanawiasz się, ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym od stycznia 2022 roku zezwalają na budowę całorocznego domu bez starania się o pozwolenia. Jedynym wymaganiem formalnym, jakie należy spełnić to zgłoszenie rozpoczęcia umowy do miejscowego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Warto jednak podkreślić, że brak konieczności pozwolenia dotyczy wyłącznie tych budynków, które nie przekraczają 70 m². Najczęściej wybór pada w tym przypadku na domy energooszczędne.
Domy energooszczędne, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością, są nie tylko tańsze w budowie, ale przede wszystkim ekonomiczne w zakresie eksploatacji. Szacuje się, że takie konstrukcje zużywają nawet kilka razy mniej energii niż ma to miejsce w budynkach tradycyjnych. Wynika to przede wszystkim faktu, że domy pasywne powstają z konkretnych materiałów konstrukcyjnych i stosuje się w nich specjalne izolatory. Muszą spełniać także szereg rygorystycznych norm. Dzięki temu w takich energooszczędnych budynkach wyeliminowane zostają m.in. mostki termiczne.
Jeszcze kilka lat temu budowa domu energooszczędnego do 70 m² była zdecydowanie tańsza niż stawianie obiektu tradycyjnego. Jak jest obecnie? Wiele osób wskazuje na wzrost cen związanych z inflacją, a także pandemią koronawirusa. Należy jednak zauważyć, że dotyczy to nie tylko materiałów budowlanych, które wykorzystuje się w przypadku domów pasywnych, ale także każdego innego budynku. Oznacza to, że koszty obiektów energooszczędnych poszły w górę tak samo, jak domów tradycyjnych. Te pierwsze wciąż więc mają przewagę, jeżeli chodzi o oszczędności.
Jeszcze w 2020 roku cena za 1 m² wynosiła zależnie od standardu wykończenia i firmy, która się nią zajmowała od ok. 4600 do 5000 złotych. Przy obecnych stawkach rynkowych za 1 m² trzeba zapłacić nawet 6000 złotych, co wynika przede wszystkim z ceny materiałów budowlanych. Pomimo tego budowa domów prefabrykowanych jest i tak korzystniejszym przedsięwzięciem niż tradycyjny dom murowany.
Biorąc pod uwagę powyższe stawki można oszacować, że orientacyjna cena za budowę domu pasywnego o powierzchni 70 m² wraz z wykończeniem wynosi obecnie ok. 420 000 złotych. Należy jednak zauważyć, że ostateczny koszt może różnić się zależnie od projektu, standardu wykończenia czy dodatkowych funkcjonalności, jakie ma mieć budynek.
Mniejsze budynki z zasady generują niższe koszty zarówno budowy, jak i eksploatacji – zwłaszcza jeżeli są to obiekty energooszczędne. Nawet jeżeli jest to budowa domu bez pozwolenia – koszt takiej inwestycji może być dużym wyzwaniem dla domowego budżetu. Dlatego wiele osób decyduje się podzielić takie przedsięwzięcie na kilka etapów. Pierwszym z nich jest budowa domu w stanie surowym. Mając, gdzie mieszkać może pozwolić sobie na stopniowe wykończenie domu przez kolejnych kilka lat.
Zastanawiasz się, ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia w stanie surowym zamkniętym? Stawki rynkowe są bardzo orientacyjne, ponieważ na ostateczny koszt budynku na wpływ wiele różnych czynników m.in. projekt obiektu. Najlepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z indywidualnej, darmowej wyceny inwestycji. Taką usługę oferuje większość firm, które zajmują się domami pasywnymi.