House extension: rozbudowa domu | Blog producenta domów Tadeks

Blog

House extension, czyli o czym pamiętać planując rozbudowę domu


14 listopada, 2018

Gdy dom robi się dla nas zbyt mały, najczęściej planujemy przeprowadzkę w inne miejsce. Gdy jesteśmy jedynie najemcami, jest to faktycznie najprostszy sposób, by poprawić jakość swojego życia. Problem pojawia się wtedy, jeśli rozmawiamy o posiadłości rodzinnej, posiadającej bogatą historię, ponieważ ciężko będzie po prostu opuścić taką nieruchomość.

 

A co, jeśli pojawi się taka możliwość jak rozbudowa domu? Czy chętnie skorzystałbyś z tej formy powiększenia swojego obiektu? Wiele osób obawia się kosztów, stopnia trudności i przede wszystkim obowiązków administracyjnych, które potrafią być zawiłe i zajmować dużą ilość czasu. Czy jest się czego obawiać? Poniżej odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące tzw. house extension!

 

Przepisy, dokumentacja i możliwości – co sprawdzić?

 

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać rozbudowując gotowe domy jest konieczność sprawdzenia i weryfikacji niezbędnych dokumentów. Są to m.in.dokumenty z zakresu instalacji, ścian nośnych itp. Oczywiście nie można zapominać o odległościach domu od granicy z sąsiednimi obiektami, ponieważ nie mogę one przekraczać określonej normy (wyjątkiem są sytuacje, w których użytkownicy posiadają decyzję ustalającą możliwości rozbudowy przekraczające standardowe normy).

 

Jak wyglądają ograniczenia? Otóż ściany nieposiadające otworów (np. okien lub drzwi), powinny znajdować się w odległości powyżej 3 m od granicy działki, natomiast ściany z otworami, muszą być położone w odległości 4 m od wcześniej wspomnianej granicy (która zazwyczaj wyznaczana jest płotem) – oczywiście im odległości są większe, tym lepiej dla samych użytkowników, ponieważ nie zamykają sobie oni drogi do dalszej rozbudowy w przyszłości.

 

Chcąc dobudować jakiś element, np. zadaszenie nad drzwiami wejściowymi, taras lub okap, należy zachować odległość 1,5 m od granicy. Istnieje możliwość minimalizowania tej wartości, jednak potrzebne jest na to pozwolenie określające wyjątek.

house extension rozbudowa domu

 

Czy ukształtowanie terenu lub obecny stan zagospodarowania jest problemem?

 

Interesanci posiadają możliwość złożenia wniosku do starosty gminy, który wystąpi w imieniu danej osoby do ministra spraw budownictwa, by ten wyraził zgodę na niestandardową rozbudowę domu. Warto jednak mieć na uwadze, że takie decyzje wydawane są jedynie w skrajnych przypadkach, które posiadają istotny powód.

 

House extension – pozwolenie, zgłoszenie i podejmowanie samodzielnych decyzji

 

Niestety, jeśli właściciele posiadłości chcą rozbudować swój dom, muszą posiadać oni pozwolenie wydane przez starostę. Głównym powodem jest fakt, że dom całoroczny jest uznany za obiekt mieszkalny, który musi spełnić określone warunki, więc jakakolwiek czynność ingerująca w kształt, konstrukcję lub wielkość domu, musi być podporządkowana do konkretnych oczekiwań.

 

Nierespektowanie tych przepisów, będzie uznane za samowolę budowlaną, co może prowadzić do konieczności rozbiórki wprowadzonych zmian, grzywny lub wielu innych konsekwencji prawnych.

 

Co, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do rozbudowy domu? Należy złożyć cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z zaświadczeniem o przynależności projektanta do właściwej izby samorządu zawodowego, oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy, jeżeli nie ma planu miejscowego. Starosta następnie ma okres 2 miesięcy na wydanie decyzji, a jeśli taki dokument nie zostanie dostarczony w odpowiednim czasie do interesanta, uznać można to jako akceptację wniosku. Naturalnie osoba, która pozwolenie na rozbudowę otrzymała, również posiada obowiązki i określony czas na rozbudowę, gdyż od momentu wydania pozytywnej decyzji, posiada ona 3 lata na rozpoczęcie prac – w innym wypadku pozwolenie wygasa i należy rozpocząć cały proces od nowa. 

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top