Garaż w domu czy osobno: które rozwiązanie wybrać? Zalety i wady | Blog Tadeks

Blog

Garaż w domu czy osobno – które rozwiązanie jest lepsze?


17 marca, 2022

Spis treści

Planujesz budowę domu? Jeszcze na etapie jego projektowania czeka Cię wiele ważnych decyzji do podjęcia. Jedną z nich jest ta dotycząca garażowania samochodu. Musisz zastanowić się jaką opcję wybrać — garaż wolnostojący czy w bryle domu. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Sprawdź kilka podpowiedzi. Dzięki nim odkryjesz, które rozwiązanie wybierasz — garaż w domu czy osobno.

 

Garaż w bryle domu – zalety takiego rozwiązania

Garaż w domu ma jedną zasadniczą zaletę — takie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze. Zastanawiając się więc czy umieścić garaż w bryle domu, czy osobno i biorąc pod uwagę jak największe oszczędności — pierwsza z opcji będzie zdecydowanie korzystniejsza.

Co sprawia, że garaż w bryle domu to mniejszy wydatek? Przede wszystkim specyfika jego konstrukcji. Taki obszar jest integralną częścią obiektu. W przypadku domów parterowych można powiedzieć, że jest to dodatkowe pomieszczenie. W obiektach piętrowych nad nim znajdują się zwykle pokoje mieszkalne. Znika więc konieczność wykonania dodatkowego zadaszenia.

Często wskazywaną korzyścią jest także możliwość bezpośredniego przejścia z garażu do domu. Latem nie ma to zwykle większego znaczenia. Jednak zimą lub w czasie ulewy to naprawdę spora zaleta. W połączeniu z automatyczną bramą garażową to maksymalny komfort i ochrona przed zmoknięciem lub zmarznięciem.

 

Czy garaż w domu ma jakieś wady?

Wybierając garaż w domu czy obok niego, warto mieć świadomość, że każde z tych rozwiązań ma także pewne wady. Garaż w bryle domu dla osób, które mają dużą działkę, może być zupełnie niepraktyczny. Zajmuje on pewną część parteru, liczba pomieszczeń domowych jest więc ograniczona. Przy dużej rodzinie nie jest to korzystna opcja.

W tym przypadku należy także pomyśleć o dobrej izolacji akustycznej, ponieważ może okazać się, że przy wykorzystaniu średniej jakości materiałów wszelkie odgłosy z garażu będą słyszalne także w innych domowych wnętrzach, co nie jest zbyt komfortowe dla domowników.

 

garaż w domu

 

Wykluczasz garaż w domu? Czy wolnostojący będzie lepszy?

Wiele osób zastanawiając się co wybrać — garaż wolnostojący czy w bryle domu wybiera ten pierwszy. Taki budynek zazwyczaj nie wymaga dodatkowej zgody na budowę, chociaż wiele zależy od jego rozmiaru. Na obiekty powyżej 35m2 jest wymagane zezwolenie — tak duże garaże zdarzają się jednak bardzo rzadko.

Chcesz praktycznie zagospodarować przestrzeń i oprócz garażowania samochodu przechowywać wygodnie także inne rzeczy? W wolnostojących garażu bez problemu zmieścisz:

  • rowery,
  • sprzęt sportowy,
  • narzędzia do majsterkowania,
  • urządzenia ogrodnicze.

Rozważając więc, którą opcję wybrać — garaż w bryle domu czy osobno — weź pod uwagę, do czego ma Ci służyć ta przestrzeń. To może mieć kluczowe znaczenie.

 

Garaż w domu czy osobno? Co z kosztami?

Wybierając garaż w domu czy wolnostojący, musisz brać pod uwagę swój budżet. Chociaż obiekt obok domu mieszkalnego jest dla niektórych wygodniejszy, to jednak nie należy zapominać także o tym, że to znacznie większa inwestycja. Szacuje się, że w takim przypadku łączny koszt garażu wynosi ok. 25-30% więcej. Skąd ta cena? Przede wszystkim ze zużycia materiałów budowlanych, a także konieczności zadaszenia obiektu. Nie każdy może więc pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Czasem zdecydowanie lepiej więc postawić na dobry projekt domu z garażem w bryle i wysokiej jakości materiały niż wybierać opcję dom i osobny garaż, tracąc jednocześnie na jakości.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top