Fotowoltaika: cena, opłacalność dla domu jednorodzinnego | Blog Tadeks

Blog

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego: cena i opłacalność


21 marca, 2019

Na energię elektryczną wydajemy coraz więcej, co jest spowodowane wzrostem kosztów prądu, a także coraz większą liczbą urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym. Wymusza to poszukiwanie alternatywnych źródeł energii, które pozwolą utrzymać wydatki na optymalnym poziomie. Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest fotowoltaika, czyli pozyskiwanie darmowe prądu, który wytwarzany jest z wykorzystaniem energii słonecznej. Jaka jest opłacalność fotowoltaiki w domu jednorodzinnym? A także ile kosztuje takie rozwiązanie?

 

Podstawowym elementem całego układu są panele fotowoltaiczne, składające się z ogniw wytwarzających prąd stały w wyniku oddziaływania na nie promieni słonecznych. W kolejnym etapie zamieniany jest na prąd zmienny. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4kW pozwala zaoszczędzić ok. 2200 zł przy wykorzystaniu 100% wytwarzanej energii. Koszt fotoogniw to ok. 28 tys. zł, a więc inwestycja zwraca się teoretycznie po upływie 12 lat. Uwzględniając wzrost cen prądu, możemy jednak uznać, że oszczędności będą większe, a inwestycja zwróci się znacznie wcześniej. To jednak nie jedyna zaleta instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym.

opłacalność fotowoltaiki

Prąd za darmo?

 

Wyprodukowanie energii przy pomocy paneli fotowoltaicznych nic nie kosztuje, oczywiście konieczna jest wcześniejsza inwestycja zarówno w zakup paneli, jak również w ich montaż. Wiesz już jednak, że może się ona zwrócić już po kilku latach. Ponadto jest to sposób pozyskiwania energii całkowicie ekologiczny. Odnawialne źródła energii zmniejszają emisję dwutlenku węgla, co jest dobrem dla środowiska naturalnego. Nie musisz się martwić, że w mało słoneczne dni zostaniesz pozbawiony prądu. Instalacja najpierw korzysta ze zgromadzonych zasobów z energii słonecznej, a jeżeli jej zabraknie to również z publicznej sieci. Na zakup paneli i stworzenie instalacji możesz otrzymać dotacje. Jest ona obecnie w części finansowania przez Fundusz Ochrony Środowiska. Montaż paneli jest niczym nieograniczony. Instaluje się je w miejscach, które są najbardziej nasłonecznione, aby maksymalnie wykorzystać potencjał promieniowania słonecznego.

 

To zawsze dostępne i niewyczerpalne źródło energii, które nigdy nie zabraknie. Nawet jeżeli nie odczuwasz, iż promienie słoneczne docierają do powierzchni ziemi, to możesz czerpać z nich korzyści. Nadmiar zgromadzonej energii możesz odsprzedać do sieci. W tym przypadku nic się nie marnuje. Instalacja fotowoltaiczna sprawia, że jesteśmy samowystarczalni oraz uniezależniamy się od dostaw prądu, nie musimy martwić się podwyżkami prądu.

fotowoltaika dofinansowanie

Cena i opłacalność fotowoltaiki

 

Fotowoltaiczna instalacja to pakiet ogromnych korzyści. Nie jest jednak całkowicie pozbawiona wad. Przede wszystkim trzeba uwzględnić stosunkowo wysokie koszty zakupu paneli oraz ich montażu. Możesz jednak ubiegać się o finansowanie z Funduszu Ochrony Środowiska. Otrzymane pieniądze pozwalają pokryć zazwyczaj ok. 10-30% kosztów całej inwestycji. Trudno jest jednak znaleźć inne, negatywne aspekty związane z instalacją fotowoltaiczną. Jako producent domów energooszczędnych, z doświadczenia wiemy, że nawet początkowo wysokie koszty się zwracają, a Ty dodatkowo zyskujesz niezależność, dbasz o środowisko naturalne i powietrze, którym oddychasz, a także masz gwarancję stałego dostępu do prądu.

 

Fotowoltaika dofinansowanie

 

Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powstał w celu zmniejszenia emisji CO2. Możliwość otrzymania dofinansowania ma być zachętą do instalacji paneli fotowoltaicznych przez mieszkańców domów jednorodzinnych. Jeżeli chcesz je otrzymać, musisz spełnić kilka wymagań formalno-prawnym. Konieczne jest zainstalowanie urządzeń nowych, na które producent udziela gwarancji na co najmniej 5 lat. Program przewiduje zwrot kosztów w formie zarówno pożyczki, jak też dotacji, która wynosi maksymalnie 30%. Jest on dedykowany dla osób fizycznych, jednostek samorządów terytorialnych i wspólnot mieszkaniowych.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top