Blog

Formalności przy budowie domów drewnianych szkieletowych


Aby zacząć realizować swoje marzenie o budowie domu, musimy przejść przez szereg formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę lub zgłoszeniem budowy. Sprawdź, co jest potrzebne, żeby postawić drewniany dom szkieletowy.

 

Spis treści

Po pierwsze działka

Zanim rozpoczniemy budowę domu drewnianego szkieletowego, niezbędny jest wybór odpowiedniej działki. Zawsze najpierw załatwiamy formalności związane z gruntem, a dopiero potem zastanawiamy się, jaki dom na nim postawimy. Nigdy nie robimy tego w odwrotnej kolejności. Nim zdecydujemy się na zakup konkretnej działki, powinniśmy sprawdzić księgi wieczyste oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, aby upewnić się, czy nie ma żadnych przeszkód, aby na tej działce postawić dom. Wszelkie formalności związane z taką inwestycją finalizujemy u notariusza.

 

Jeśli interesuje Cię budowa szkieletowa domu drewnianego, powinieneś przy zakupie działki zwrócić uwagę na takie aspekty jak uzbrojenie terenu, czyli dostęp do mediów – prądu, wody, kanalizacji czy gazu. Jeśli działka nie jest uzbrojona, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami i formalnościami. Właściciel działki musi złożyć wnioski o przyłączenie do poszczególnych sieci. Po zatwierdzeniu wniosków przez stosowne instytucje przeprowadzane są prace przyłączeniowe. Konieczne jest oczywiście przeprowadzenie odbiorów technicznych.

 

Pozwolenie na budowę domu drewnianego szkieletowego lub zgłoszenie budowy

Inwestor może zgłosić budowę domu lub wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę. W miarę możliwości polecamy zgłoszenie, gdyż to rozwiązanie wiąże się z szybszym i łatwiejszym załatwieniem formalności. Załatwienie sprawy zgłoszenia budowy domu trwa około trzy tygodnie. Natomiast na uzyskanie pozwolenia na budowę czeka się nawet do 65 dni.

 

Kiedy niezbędne jest pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę domu drewnianego szkieletowego jest konieczne jeżeli:

Uwaga! W powyższych przypadkach pozwolenie na budowę domu drewnianego szkieletowego jest koniecznie również wtedy, gdy inwestor zamierza wybudować dom mieszkalny na własne potrzeby o powierzchni do 70 m² (więcej na temat domów na zgłoszenie dowiesz się w dalszej części naszego artykułu).

 

Budowa domu drewnianego szkieletowego

Dokumenty wymagane od inwestora

Inwestor planujący postawienie domu szkieletowego musi udać się do właściwego urzędu do wydziału architektury lub urbanistyki (taki wydział można znaleźć w Urzędzie Powiatowym, Urzędzie Gminy bądź Urzędzie Dzielnicowym, w zależności od tego, gdzie mieszkamy) i złożyć 4 wymagane dokumenty:

Niezależnie od tego, czy składamy wniosek o pozwolenie czy dokonujemy zgłoszenia budowy domu drewnianego szkieletowegowymienione dokumenty są identyczne. Oprócz tego, niektóre urzędy mogą wymagać dodatkowych dokumentów – najlepiej zasięgnąć szczegółowych informacji w urzędzie. Po złożeniu kompletu dokumentów, urząd je weryfikuje i w razie potrzeby dokonania poprawek wzywa inwestora do korekty lub dostarczenia kolejnych zaświadczeń. Jeżeli urząd wyda pozytywną decyzję, inwestor ma 3 lata na jej rozpoczęcie budowy domu.

 

Najczęstsze błędy przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę domu

Samo złożenie wniosku o budowę nie jest zbyt skomplikowane, Okazuje się jednak, że nawet drobne niedopatrzenia mogą skutkować wezwaniem do uzupełnienia braków formalnych. Niestety oznacza to w praktyce opóźnienie w wydaniu decyzji. Poniżej możesz zapoznać się z listą błędów najczęściej popełnianych przez inwestorów przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę domu:

 

Czym różnią się formalności przy budowie domu do 70 m²?

Nie zawsze budowa domów drewnianych szkieletowych wymaga pozwolenia. Od 1 stycznia 2022 obowiązują uproszczone przepisy dotyczące budowy domów jednorodzinnych do 70 m² powierzchni zabudowy. O początku 2022 roku możliwa jest budowa takiego domu jedynie na podstawie zgłoszenia – nie trzeba się przy tym starać o pozwolenie. Udogodnienia te dotyczą budynków wolnostojących parterowych.

 

Co więcej, osoby budujące domy do 70 m² nie muszą także zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy. Warto jednak podkreślić, że nawet budowa szkieletowego domu drewnianego do 70 m²  wiąże się z pewnymi formalnościami.

 

Zgłoszenie budowy musi zawierać projekt budowlany oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Zgłoszenie składa się w starostwie powiatowym, urzędzie miasta na prawach powiatu lub urzędzie dzielnicy. Jeżeli odpowiedni urząd w ciągu 21 dni od zgłoszenia planowanej budowy nie wniesie sprzeciwu, inwestor może rozpocząć prace budowlane.

 

Uwaga! Dom na zgłoszenie do do 70 m² nie może być traktowany jako inwestycja. Zgodnie z obowiązującymi od 2022 przepisami domy bez pozwolenia mogą służyć wyłącznie celom mieszkalnym,

 

Podsumowanie

Budowa domów drewnianych szkieletowych wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności. Dotyczy to również mniejszych domów do 70 m², w przypadku których ustawodawca przewiduje znaczne uproszczenie przepisów. Jeśli jesteś w grupie inwestorów, którzy muszą uzyskać pozwolenie na budowę, postaraj się uniknąć błędów na etapie jego składania – dzięki temu oszczędzisz czas i nerwy – a to już pierwszy krok do wymarzonego domu.

 

Zobacz również, jakie drewno do budowy domu szkieletowego wybrać.