Dom szkieletowy czy murowany - na co warto się zdecydować? | Blog Tadeks

Blog

Dom szkieletowy czy murowany – jaki wybrać?


25 maja, 2021

W obecnych czasach pojawia się coraz więcej nowych pomysłów na stawianie domów. Wybór nowych technologii budowy jest szeroki: budownictwo modułowe, z keramzytu, z bloczków perlitowych, konstrukcji stalowych, ale zdecydowanie wciąż najbardziej powszechne rozwiązania to budownictwo tradycyjne (murowane) oraz dynamicznie zyskujące od kilku lat na popularności – szkieletowe (o lekkiej konstrukcji drewnianej). Tym samym pytanie, jakie najczęściej zadają sobie przyszli inwestorzy, to jaki wybrać dom – murowany czy szkieletowy? Aby podjąć dobrą dla nas decyzję, warto rozważyć wszystkie najważniejsze różnice, jakie dzielą te dwie zupełnie odmienne technologie.

Spis treści

Dom szkieletowy czy murowany – czas wznoszenia

W porównaniu do domów murowanych, których budowa trwać może nawet 3 lata, główną zaletą domów szkieletowych drewnianych jest ich bardzo krótki czas budowy. Stan deweloperski można osiągnąć nawet w ciągu 2 do 4 miesięcy, a do tego kolejne do 2 miesięcy na wykończenie. Dzięki temu, że na budową trafiają przygotowane wcześniej prefabrykowane elementy, to działania na placu budowy przebiegają sprawnie. Co więcej, budownictwo takie nie wymaga użytkowania ciężkiego sprzętu. Zyskany czas przybliża nas do szybszej przeprowadzki do nowego domu.

Koszty posadowienia domu murowanego i szkieletowego

Jednym z bardziej obciążających finansowo etapów inwestycji jest budowa fundamentów domu. W zależności od warunków gruntowych panujących na działce, z racji lekkości konstrukcji szkieletowej, fundamenty mogą zostać „odchudzone”, co przy kosztach stali i betonu może dać znaczne oszczędności.

Użytkowanie domu szkieletowego lub murowanego – wentylacja

Pod względem kosztów wykonania wentylacji przewagę zyskuje budownictwo tradycyjne, w którym można zastosować, jeśli nam zależy, tańszą wentylację grawitacyjną. Z kolei w domach szkieletowych jest to niemożliwe i konieczny jest montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją ciepła. Należy jednak podkreślić, że mechaniczna wersja wentylacji jest dużo bardziej wydajna, ekologiczna i tańsza w eksploatacji.

Energochłonność i koszty ogrzewania

Zastanawiając się nad wyborem dom szkieletowy czy murowany warto rozważyć kwestię ich izolacyjności termicznej. Budynki o konstrukcji szkieletowej będą szybko się nagrzewać, ale i szybciej tracić ciepło w porównaniu do budowli murowanych. Możliwość szybszego wychłodzenia w zimie skutkować będzie potrzebą wyższych nakładów na ogrzewanie, zwłaszcza przy zastosowaniu tradycyjnych rozwiązań w tym zakresie.

Konstrukcja domu a izolacyjność akustyczna

W przypadku domów szkieletowych konieczne będzie poniesienie większych inwestycji w zakresie izolacyjności akustycznej, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz budynku między piętrami. Zastosowania wymagać będą specjalne rozwiązania wygłuszające i amortyzujące dźwięki, co w przypadku domów murowanych nie będzie niezbędne.

dom szkieletowy czy murowany - budowa

Dom murowany czy szkieletowy – jaki wybrać?

Trudno jest jednoznacznie rozstrzygnąć, która technologia będzie bardziej dla nas bardziej korzystna. Dlatego warto pod rozwagę wziąć:

  • nasze oczekiwania względem przyszłego domu (np. technologia murowana zapewnia większą trwałość oraz tłumienie hałasów, a z kolei szkieletowa drewniana zapewnia wysoki mikroklimat użytkowania);
  • kiedy chcemy się wprowadzić do nowego domu – zdecydowana przewaga budownictwa szkieletowego;
  • oraz bardzo ważne – w pytaniu „dom szkieletowy czy murowany” – koszty. Zarówno budowy (kosztowne nowoczesne technologie szkieletowe oraz brak możliwości ich budowy dużo tańszą metodą gospodarczą Vs. wysokie koszty długotrwałej robocizny przy domach murowanych) oraz koszty późniejszej eksploatacji danego rodzaju budynku.

Wybór nie należy do najłatwiejszych, jednak niezależnie od tego czy będzie to dom murowany czy szkieletowy, to najważniejsze, żeby się nam w nim żyło dobrze, wygodnie i bezpiecznie przez długie lata.

Zachęcamy również do przeczytania ciekawego wpisu na blogu na temat: jak wybudować dom za 100 tys zł?

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top