Dom to w pewnym sensie nasz prywatny azyl. Powinniśmy czuć się w nim maksymalnie swobodnie i bezpiecznie. W końcu jest to miejsce, do którego wracamy po pracy, treningu lub zajęciach i szukamy relaksu oraz regeneracji. Spełniamy w nim swoje marzenia lub rozwijamy umiejętności. Warto więc zadbać o to, by był on dostosowany do wszystkich potrzeb lokatorów. Może zatem budowa domu pod klucz?
Kupienie domu z rynku wtórnego nie zawsze jest satysfakcjonującym rozwiązaniem. Może Wam nie odpowiadać rozmieszczenie pomieszczeń, usytuowanie budynku względem działki lub nawet wielkość. Przebudowa może okazać się nieopłacalna, dlatego warto zastanowić się nad tym, ile kosztuje budowa domu pod klucz. Zazwyczaj jest to przedsięwzięcie kojarzone z dużymi kosztami i długim, żmudnym procesem. Czy tak jest naprawdę? Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie często pojawiające się pytania.
Niezależnie od tego, czy planujecie budowę domu jako inwestycję i dalszą sprzedaż, czy stworzenie miejsca dla własnej rodziny – we wszystkich przypadkach powinniście brać pod uwagę jedynie wysokogatunkowe materiały, innowacyjne wyposażenie i najlepszych specjalistów. Zamienniki oferują dużo niższe ceny, tak samo, jak mniej profesjonalne ekipy fachowców. Koniecznie należy pamiętać o tym, że szukanie oszczędności na każdym etapie prawdopodobnie odbije się negatywnie na jakości i Waszej satysfakcji. Mieszkanie remontujemy raz na kilka lat, natomiast dom budujemy na całe życie – warto więc mieć pewność, że Wasz wybór będzie zadowalający.
Wszystko w dużej mierze zależy od budżetu, gdyż dysponując ograniczeniami, pracę mogą potrwać nawet kilka lat. Profesjonalna ekipa poradzi sobie z całym zadaniem w kilka miesięcy, lecz warto uśrednić ten proces, by podejść do tematu racjonalnie.
Załóżmy, że zespół specjalistów budowlanych wyposażony w odpowiednie narzędzia wchodzi na pustą działkę. Od tego momentu minie ok. 2-4 tygodnie, by doprowadzić budowę do stanu zerowego. Proces obejmuje:
– budowę ścian fundamentowych lub piwnicy,
– izolacje części podziemnej,
– skonstruowanie instalacji poziomej,
– ułożenie podkładu betonowego.
Po zakończeniu stanu zerowego budowa domu pod klucz dąży do stanu surowego.
Dysponując już podstawami konstrukcji, można przejść do:
– wymurowania ścian pomieszczeń i kominów,
– wykonania stropów,
– wybetonowania schodów (opcjonalnie),
– zrobienia więźby dachowej,
– ułożenia pokrycia z papy.
Pozostaje już:
– wstawienie okien i drzwi,
– ułożenie właściwego pokrycia dachowego.
Czy to wszystko i można przejść do prac remontowych? Oczywiście nie można zapominać o najważniejszych elementach!
Przed wejściem ekipy remontowej należy pamiętać o:
– montażu instalacji elektrycznej, cieplnej i hydraulicznej,
– ociepleniach i elewacji,
– tynkach, podłogach i sufitach.
Dopiero teraz można powiedzieć, że zakończyliście najprostszy proces budowy. Dalej czeka Was zupełnie inna i często dużo ciekawsza przygoda zwana wykończeniem i aranżacją wnętrz.
W tym momencie prace nabierają bardzo indywidualnego tempa i nie da się określić jednoznacznie kosztów. Koszt remontu domu zależy od wybranego wyposażenia i materiałów. Najtańsze komponenty mogą kosztować w sumie kilkadziesiąt tysięcy złotych, natomiast stawiając na prestiżowy lub nawet średnio zaawansowany sprzęt (w tym podłogi i meble), ceny mogą przekraczać kilkaset tysięcy złotych – nawet dla niewielkiego domu. Profesjonalna i zorganizowana ekipa remontowa może poradzić sobie z pracami w 2-3 miesiące.
Sprawdź także, jak wybrać ekipę budowlaną, która stworzy dla Ciebie wymarzony dom pod klucz.