Do niedawna, mało kto przejmował się kosztami eksploatacji domów – liczyło się postawienie i wyremontowanie budynku, jak najniższym kosztem, nie tracąc tym samym jakości. Obecnie możemy spotkać się z zupełnie odwrotnym myśleniem, ponieważ większość osób, woli zainwestować nieco więcej środków finansowych, które zwrócą się inwestorom w ciągu kilku lat. Dlatego zastanówmy się: dom pasywny czy energooszczędny?
Warto zastanowić się nad zaletami domów pasywnych i energooszczędnych, porównując wymagania, które należy spełnić w czasie inwestycji.
Chociaż inwestorzy nie są przekonani do tego pomysłu, dyrektywa mówi jasno – od roku 2020, wszystkie budowane domy, muszą być pasywne lub spełniać większość warunków.
Większość osób, które zastanawiają się: dom pasywny czy energooszczędny? – już dziś decyduje się na budowę domu pasywnego, ponieważ traktują koszty materiałów i wykonania, jako inwestycję na przyszłość. Domy energooszczędne są jednak popularniejsze, więc warto zastanowić się nad różnicami i możliwościami tych rozwiązań.
Rygorystyczne zasady, które obowiązują przy budowie domów pasywnych, mogą stać się dużym problemem, ponieważ wymuszają z góry na inwestorach określony kształt i wygląd domu. Projekty energooszczędne dużo łatwiej dostosować do indywidualnych wymagań. Porównanie:
Dom pasywny:
Dom energooszczędny:
Mają one jednak ze sobą wiele wspólnego, ponieważ w obydwu przypadkach, zalecany jest podobny układ pomieszczeń. Od strony południowej powinny znajdować się pomieszczenia sypialniane, kuchnia i salon, natomiast od strony północnej warto umieścić garaż, pomieszczenia gospodarcze i garderobę.
Więcej przeczytacie w naszym wcześniejszym artykule: dom energooszczędny i pasywny – różnice.
Porównując wartości przy wyborze dom pasywny czy energooszczędny, najlepszym rozwiązaniem i zobrazowaniem, będzie przedstawienie wartości w liczbach.
Dom standardowy:
Wszystkie wartości są podane orientacyjne i finalne koszty, zależą od jakości materiałów, ilości pomieszczeń i wielkości budynku.
Wybór między maksymalnie oszczędnym domem pasywnym i tańszym w budowie projektem energooszczędnym, nie należy do prostych. Klienci z mniejszym budżetem i osoby szukające większych możliwości indywidualnego dopasowania wizualnych dodatków, powinni zdecydować się na projekt energooszczędny, który z czasem będzie można przebudować na dom pasywny. Inwestorzy stawiający na ekologię i oszczędności przyszłościowe, od razu powinni wybrać drugą opcję.