Dom pasywny a zeroenergetyczny - jakie są różnice? | Blog Tadeks

Blog

Dom pasywny a zeroenergetyczny


14 kwietnia, 2021

Kiedy już zapadnie decyzja o budowie domu, to kolejnym krokiem jest analiza różnych projektów. Zastanawiamy się jak ma wyglądać nasz dom, co jest dla nas ważne, jakie technologie zastosujemy. Okazuje się również, że aktualne trendy w budownictwie bardzo zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat. Najlepsze firmy budowlane proponują nie tylko funkcjonalne rozwiązania, ale również takie, które chronią nasze środowisko. Dobrym przykładem są domy pasywne lub zeroenergetyczne, które mają innowacyjne podejście do oszczędzania energii we współczesnym świecie.
 

Dom pasywny a zeroenergetyczny, czyli czym różni się dom pasywny od domu zeroenergetycznego?

 

Dom pasywny – projektowany jest z uwzględnieniem takich czynników jak ukształtowanie terenu i położenie geograficzne. To prosta, zwarta bryła, pozbawiona ozdobników architektonicznych, której cechą charakterystyczną jest to, że nie potrzebuje zastosowania tradycyjnego ogrzewania. Dom pasywny skupia się na wykorzystaniu pasywnych źródeł energii w postaci ciepła słonecznego, ciepła odzyskanego z wentylowanego powietrza, urządzeń elektrycznych, a nawet samych domowników. Najczęściej budowane są w technologii prefabrykowanych budynków szkieletowych. Cechą najważniejszą jest to, że zapotrzebowanie na energię nie przekracza 15 kWh/m2 rocznie, czyli nawet 8 razy mniej niż w przypadku tradycyjnych domów. W domu pasywnym nie stosuje się grzejników ani ogrzewania podłogowego, a układ pomieszczeń został zaprojektowany tak, aby osiągać możliwie najwyższe pasywne zyski solarne. Pomieszczenia, w których przebywamy w ciągu dnia powinny być skierowane w stronę południową, bo dzięki temu osiągamy najdłuższą ekspozycję na światło słoneczne. Idealna północna ściana domu pozbawiona jest okien.
 
Dom zeroenergetycznyjedyną dopuszczalną opcją dostarczania energii z zewnątrz w domach zeroenergetycznych stanowią odnawialne źródła energii, do których zaliczymy: pompy ciepła, turbiny wiatrowe, solary, czy biomasy. Bilans produkowanej i zużywanej energii w takim domu wynosi zero, co oznacza, że budynek zużywa tyle samo energii, co produkuje. Budowany jest według dwóch podstawowych zasad:
– redukcja zapotrzebowania energetycznego do minimum,
– wytworzenie wystarczającej lub większej energii, którą zużywamy na co dzień w ciągu całego roku kalendarzowego.
 
Projekty takich domów powstają z myślą o klientach, dla których ekologia i idea less waste mają szczególne znaczenie. Posiadając taki dom jesteśmy również niezależni od zewnętrznych dostawców energii, co w obliczu rosnących opłat za energię ma szczególne znaczenie. Domownicy zyskują również pełną bezobsługowość, co oznacza, że przykładowo temperaturę pomieszczeń czy ciepłą wodę użytkową możemy ustawić za pomocą aplikacji na smartfonie. Dom zeroenergetyczny zapewnia również czyste powietrze i co ważne optymalną wilgotność powietrza, tak aby zapewni nam najbardziej komfortowe warunki mieszkania.
 

czym różni się dom pasywny od domu zeroenergetycznego

 

Dom zeroenergetyczny a dom pasywny

 
Podstawową różnicą jest to, że dom zeroenergetyczny w ogóle nie korzysta z zewnętrznych źródeł energii, takich jak na przykład energia elektryczna z sieci. Warto dodać, że oba rozwiązania spełniają obowiązujące od stycznia nowe warunki techniczne WT 2021. Przepisy te zaostrzają wymogi dotyczące zapotrzebowania budynków na energię nieodnawialną. Aktualnie współczynnik Ep dla domu jednorodzinnego może wynieść maksymalnie 70 kWh/m2 na rok. Oba rozwiązania zapewniają niskie koszty utrzymania, co sprawia, że zainteresowanie budową w obu technologiach staje się coraz bardziej popularne. Wartość takich domów z roku na rok będzie też wyższa.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top