Zalety i wady domów parterowych | Blog producenta domów Tadeks

Blog

Dom parterowy – wady i zalety


26 lutego, 2019

Najpierw budowano je częściej, później nadszedł czas, kiedy zostały zdominowane przez domy parterowe, po czym ponownie znalazły się w centrum zainteresowania potencjalnych nabywców. Domy te nie przegrywają już tak często z budynkami z przynajmniej dwoma kondygnacjami. Zalety i wady domów parterowych pozwalają twierdzić, że dla jednych jest to najlepszy z możliwych wyborów, podczas gdy dla innych to bardzo mało funkcjonalne rozwiązanie. Co zatem jest w nich takiego wyjątkowego, a jakie defekty mogą nam w nich przeszkadzać?

zalety i wady domów parterowych

Zalety domów parterowych

Wielu przekonają niższe koszty niż w przypadku budowy domów piętrowych. Jest to spowodowane m.in. mniej kosztownym stropem, który musi być na tyle solidny, aby nie obciążyła go druga kondygnacja, ale również brakiem schodów. Zalety domów parterowych oscylują bardzo często wokół samej ich eksploatacji. Łatwiej i taniej je ogrzejemy, są też mniejsze problemy w utrzymaniu stałej temperatury w całym budynku. W domach piętrowych zazwyczaj na wyższej kondygnacji zimą jest chłodniej, z kolei latem cieplej.

W domu piętrowych wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, co na pewno wpływa na wygodę użytkowania. Pokonywanie każdego dnia kilkakrotnie schodów dla wielu osób może być dużym wysiłkiem, szczególnie jeżeli nie jesteśmy w pełni sprawni ruchowo lub też mamy małe dziecko, które nie potrafi jeszcze samodzielnie chodzić. Zalety domów parterowych szczególnie doceniają rodzice dzieci. Są bezpieczniejsze, nie ma ryzyka, że maluch spadnie ze schodów lub wykorzysta chwilę nieuwagi mamy i taty, wchodząc na górę. Oczywiście istnieje wiele gadżetów i zabezpieczeń, dzięki którym można tego uniknąć, jednak nie wszystkie są skuteczne, jak też najczęściej nawet do tych najbardziej nowoczesnych rodzice mają ograniczone zaufanie. Dom jednorodzinny może przybierać bardzo ciekawe kształty. Uzyskujemy je, łącząc samodzielne bryły niewielkimi korytarzami. To pozwala zapewnić we wszystkich pomieszczeniach podobną ilość naturalnego światła. Nie będzie dobrym rozwiązaniem budowa domu o bardzo wydłużonym kształcie. To bardzo wyraźna strata przestrzeni.

domy parterowe wady i zalety

Wady domów parterowych

Dom parterowy to jednak nie tylko pakiet korzyści i zalet, nie jest on pozbawiony wad. Dostrzec je możemy już na etapie wyboru działki budowlanej, która powinna być odpowiednio duża (dom rozrasta się na boki, nie do góry) i dobrze nasłoneczniona. Koniecznie sprawdź, jak wysokie jest zabudowanie w okolicy. Zazwyczaj nie budujemy ich na działkach małych i wąskich, chyba że chcemy, aby dom był naprawdę niewielki. Wśród wad domów parterowych jest także koszty budowy. Już wiesz, gdzie możesz zaoszczędzić, ale to nie oznacza, że będzie tak w każdym aspekcie. Potrzebujesz większego i wyższego dachu, a on jest droższy od tego, którym „przykrywamy” dom piętrowy. Komplikacje mogą też pojawić się w przypadku samego projektu i aranżacji wnętrza budynku. W każdym pomieszczeniu musi znaleźć się okno, a korytarz przecinający cały dom nie może przypominać ciemnego labiryntu. Przy dużych domach projektant musi wykazać się bardzo dużą kreatywnością i doświadczeniem. Wady domów parterowych na tym się nie kończą. Budynki o powierzchni większej niż 120 m2 zazwyczaj posiadają 2 łazienki, dla komfortu i wygody. To oznacza dodatkowe koszty instalacji. W piętrowych domach instalacja jest w pionie, dlatego są one niższe.

Ostateczna decyzja o rodzaju domu, w którym chcesz zamieszkać, powinna wynikać z pewności i rozsądku. Wady i zalety domów parterowych wyraźnie wskazują, że pewne aspekty dla niektórych są do zaakceptowania, a inne są więc kluczowe i nie wyobrażają sobie z nich zrezygnować. Pamiętaj jednak, że dom piętrowy też ma swoje wady i zalety. Może się okazać, że bardziej nie wpisuje się w Twoje oczekiwania.

Przeczytaj również: jak wybrać działkę budowlaną?

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top