Jaki dom wybrać - parterowy czy piętrowy? | Tadeks

Blog

Dom parterowy czy piętrowy? Koszty budowy, funkcjonalność.


16 marca, 2020

Budowa własnego domu to zdecydowanie jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Stajemy przed wieloma dylematami i jesteśmy zmuszeni nierzadko wybierać trudne dla nas kompromisy. Zastanawiamy się, co wybrać – dom parterowy czy piętrowy. Analizujemy zarówno koszty budowy, jak i funkcjonalność, a także nasze indywidualne oczekiwania oraz styl życia. Zastanawiając się nad tymi aspektami, należy przeanalizować najważniejsze wady i zalety obu rozwiązań.

 

Dom parterowy a piętrowy – możliwości, udogodnienia, ograniczenia

 

Prostszą konstrukcją charakteryzuje się dom parterowy, co często jest utożsamiane z krótszym czasem budowy, co nie zawsze jest zgodne z prawdą. Dom parterowy może mieć nawet 2-3 razy większą powierzchnię niż dom piętrowy, wówczas jego budowa trwa dłużej. Podejmując decyzję, co wybrać – dom parterowy czy piętrowy, na pewno należy zwrócić uwagę na to, że parterowy wydaje się i często jest bardziej przestronny, szczególnie jeżeli postawimy na otwartą przestrzeń. To też dobre rozwiązanie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się i dla małych dzieci, brak schodów to brak dodatkowej przeszkody i zagrożenia. Ograniczeniem jest z pewnością wielkość działki. Chcąc mieć dom parterowy o dużej powierzchni, musimy dysponować dużą działką, budujemy w poziomie, a nie w pionie. Ponadto, ma skomplikowaną bryłę, ponieważ istnieje konieczność zapewnienia wszystkim pomieszczeniom dostępu światła naturalnego.

dom parterowy czy piętrowy

Analizując oba rozwiązania i szukając odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze – dom parterowy czy piętrowy, na pewno dostrzeżemy, że piętrowy zajmuje mniejszą powierzchnię, a zatem można go wybudować na mniejszej działce, otrzymując większy metraż. Zdecydowanie łatwiej jest też go podzielić na strefy, wydzielając dzienną, sypialnianą dla rodziców oraz dla dzieci. Jest to również budynek o bardziej zwartej bryle niż parterowy. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad i niedogodności. Pojawiają się schody, które zajmują miejsce, jak też są dla niektórych trudną do pokonania przeszkodą. Przy małym metrażu jednej kondygnacji wydawać się on może ciaśniejszy, ciemniejszy i mniej przestronny.

 

Dom parterowy czy piętrowy – koszty i co determinuje ostateczną cenę

 

A jaki dom będzie tańszy – parterowy czy piętrowy? Koszty i wydatki w przypadku wielu osób determinują wybór. Czy można jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne pod względem finansowym? Decydując się na dom parterowy, koszty będą wyższe w przypadku dachu i elewacji, zaoszczędzimy jednak na stropie i schodach, które z kolei podwyższają cenę domu piętrowego. Jak wskazują jednak szacunkowe dane i statystyki, koszty budowy domu parterowego są o kilka procent wyższe niż piętrowego. Wynika to m.in. z większej ilości ścian zewnętrznych. Kalkulacje zawsze są jednak kwestią indywidualną. Schody obecne w domu piętrowym mogą kosztować w jednym przypadku nawet kilkakrotnie więcej, niż przy projektach, uwzględniających oszczędności w tym obszarze. Zatem zastanawiając się, jaki dom jest tańszy – parterowy czy piętrowy, trzeba pod uwagę wziąć powierzchnię dachu, ścian zewnętrznych, stropy, ale i dodatkowe elementy, jak np. schody.

 

Równie ważne przy planowaniu i projektowaniu własnego domu są koszty, jak i funkcjonalność budynku. Zastanów się, co jest dla Ciebie priorytetem, a z czego możesz zrezygnować, jak żyjesz dzisiaj, ale też jak będzie wyglądała Twoja przyszłość. Dom parterowy jest przestronniejszy, wygodniejszy w użytkowaniu dla małych dzieci i osób starszych. Dom piętrowy stwarza więcej możliwości wykorzystania przestrzeni, zaaranżowania nawet dwóch osobnych mieszkań. Nie ważne jaki dom wybierzesz, spraw by był energooszczędny dlatego sprawdź jak wygląda budowa domu energooszczędnego.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top