Niegdyś drewniane domy kojarzyły się z ubóstwem i prostotą. Dzisiaj dom kanadyjski może poszczycić się mianem wysublimowanego i nowoczesnego budownictwa. Dzięki niskim kosztom postawienia takiej budowli każdy może stworzyć wymarzoną dla siebie posiadłość. Opisywany dom kanadyjski, czyli tak zwana „kanadyjka” to budynek mieszkalny wykonany w większości z drewna. Taki rodzaj zabudowania stanowi aż 90% wszystkich domów w Ameryce Północnej.
Cała tajemnica budowy domów kanadyjskich tkwi w prefabrykowanych ramach i gotowych segmentach drewnianych, które w połączeniu z odpowiednimi słupami oraz płytami tworzą piękną i solidną konstrukcję. Domy kanadyjskie mogą służyć tak tym, którzy chcą uwić sobie rodzinne gniazdko oraz tym, którzy chcą tylko postawić niewielką chatkę na łonie natury, by podczas weekendu móc odpocząć w niej od zgiełku miasta.
Spis treści
Na pytanie zawarte w tytule tego podrozdziału, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wygląd domu zależy od wyobraźni jego projektanta. Największą jednak zaletą jest to, że w przypadku domów szkieletowych (kanadyjek) można bawić się formą i tworzyć prawdziwe arcydzieła przypominające wille, dworki, chaty góralskie, ale także nowoczesne budowle.
Pomimo, że z części składowych domu kanadyjskiego da się uzyskać naprawdę imponujące przestrzenie to większość rodzin decyduje się na proste rozwiązania. Są one charakterystyczne między innymi dla stylu skandynawskiego i w połączeniu z odpowiednim umeblowaniem takie rozwiązanie daje prosty, harmonijny styl, w którym możemy czuć się miło i bezpiecznie.
Dla osób lubiących nieco większy przepych, dom kanadyjski można zaprojektować w stylu dworkowym, ozdobiony eleganckimi elementami – kratownicami, pergolami, czy innymi zdobieniami. Zdolny projektant stworzy również plan domu w stylu nowoczesnym, którego kreatywność będzie odznaczała się na tle innych pobliskich domostw. W przypadku domów kanadyjskich ma się znaczne ułatwienie, gdyż harmonijne połączenie drewna, szkła i oświetlenia może stworzyć świetny efekt wizualny typowy dla nowoczesnej architektury.
Podczas tworzenia idealnego projektu równie dobrze można bawić się stylem przy wyborze rodzaju zadaszenia. Góra budynku może mieć kształt zarówno kopertowy, jak i jednostajny.
Przyjrzyjmy się wszystkim możliwym wadom i zaletom budowy domu kanadyjskiego. Pierwszym i zarazem największym atutem tego stylu budownictwa jest KOSZT. Ile kosztuje dom kanadyjski pod klucz? Wpływ na to ma wiele czynników od metrażu, aż po jakość materiałów budowlanych. Zazwyczaj budownictwo drewniane jest o wiele szybsze od tego konwencjonalnego. Dzięki temu można zaoszczędzić na roboczogodzinach oraz szybciej oddać budynek do tynkowania i montażu elektryki. Dom drewniany jest możliwy do wzniesienia w każdej porze roku niezależnie od temperatury, co nie jest wskazane przy np. wylewce betonu, która może nie związać się na mrozie. Cechą charakterystyczną kanadyjki, która niestety odbiega od konwencjonalnego budownictwa, jest mniejsza izolacja akustyczna. Atutem natomiast jest naturalny wygląd oraz klimat, jaki zapewnia zastosowanie w budynku drewna, które sprawia, że osiedla budowane w stylu kanadyjskim nie przypominają miejskiej betonowej dżungli, tylko ładne górskie miasteczko.
Cechą, która jest równie mocno pociągająca w domu kanadyjskim jest stabilność utrzymujących jej konstrukcji. Pomimo że drewno wydaje się elastyczne i podatne na gnicie, odpowiednio przygotowane i zabezpieczone ramy, które tworzą konstrukcję, mogą służyć przez długie lata.