Ława fundamentowa a płyta fundamentowa: jakie są różnice | Blog Tadeks

Blog

Czym różni się ława fundamentowa a płyta fundamentowa?


14 kwietnia, 2023

Spis treści

Dobór odpowiedniej metody posadowienia budynku to jedna z najbardziej kluczowych decyzji, jaka stoi przed inwestorem. Największą popularnością cieszy się tradycyjne rozwiązanie, czyli ława fundamentowa. Alternatywą dla niej jest wciąż rzadziej wybierana płyta. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z atutami i wadami każdej z nich. Czym dokładnie się różnią?

Ława fundamentowa – czym się charakteryzuje?

Ława fundamentowa a płyta fundamentowa – czy wybór ma aż tak duże znaczenie? Aby się o tym przekonać, przyjrzyj się charakterystyce każdej z nich. Ława to nic innego, jak specjalna belka wyprodukowana ze zbrojonego betonu. Dzięki temu jest to element o wysokiej odporności na ściskanie czy rozciąganie, gwarantując tym samym dużą stabilność konstrukcji. Dokładne parametry ławy fundamentowej określa konstruktor, biorąc pod uwagę:

  • liczbę planowanych kondygnacji,
  • nośność gruntu,
  • strefę klimatyczną,
  • poziom wód gruntowych.

Do produkcji ław fundamentowych wybiera się przeważnie beton towarowy C12/15 lub C16/20, do którego dodaje się zbrojenie w postaci 4 stalowych prętów o średnicy 12 mm. Między nimi, co 30 cm znajdują się strzemiona o średnicy 6 mm. Ława fundamentowa montowana jest tuż pod ścianami nośnymi budynku.

Ławy fundamentowe można konstruować na dwa zasadnicze sposoby:

  • umieszczone bezpośrednio w gruncie
  • wykonane na specjalnym deskowaniu.

Za każdym razem sposób wykonania konstrukcji jest bardzo podobny, a różnice zachodzą w technice wykonywania wykopu czy tworzeniu i zabezpieczeniu kolejnych warstw już na etapie konstrukcji budynku.

Czym jest płyta fundamentowa?

Innym rozwiązaniem na posadowienie domu czy innego budynku jest płyta fundamentowa. Czy ławy znajdują w niej godną konkurentkę? Tego rodzaju fundament składa się z kilku warstw – stanowi jednocześnie element konstrukcyjny, przekazujący obciążenie budynku na grunt. Płyty wykonuje się najczęściej z żelbetu, a więc klasycznego betonu wzmocnionego prętami, kablami lub linami.

Na podbudowie z zagęszczonego mechanicznie żwiru usypuje się warstwę pospółki lub piasku grubości 15–30 cm. Następnie konieczne jest stworzenie styropianowej izolacji termicznej orz wylanie płyty nośnej z żelbetonu. Parametry i układ zbrojenia to także domena projektanta – tak jak w przypadku ławy fundamentowej.

Ława fundamentowa a płyta fundamentowa – jak zdecydować?

Każde z rozwiązań fundamentowych ma swoje zalety i wady. Wybór trzeba zatem uzależnić od indywidualnych czynników i możliwości technicznych na budowie. Ława fundamentowa to zdecydowanie tańsza opcja i dobra znajomość technologii wśród wykonawców. Dzięki temu są oni w stanie poradzić nawet z najbardziej nieprzewidzianymi sytuacjami w trakcie prac. Nie należy jednak stosować ławy na działkach, których grunt cechuje się niską nośnością.

Jeśli chodzi o płyty fundamentowe, obciążenia rozkładają się na powierzchnię o wiele bardziej równomiernie. Kiedy warunki gruntowe są zatem niestabilne, właśnie to rozwiązanie lepiej wybrać. Poza tym płyta nie wymaga zaawansowanych prac ziemnych – posadowienie budynku jest w tym przypadku płytkie. Jeśli na etapie fundamentowania odpowiednio ocieplisz płytę, może stanowić na gruncie gotową podłogę.

Nie każdy wie, że płytę fundamentową można wykorzystać do stworzenia ogrzewania podłogowego. W końcu ciężki, żelbetowy element odizolowany od gruntu doskonale akumuluje ciepło. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na płytę zamiast ławy fundamentowej, powinieneś zatrudnić ekipę budowlaną, która ma doświadczenie w budowie tego rodzaju posadowień budynków. Betonu niezbędnego do wylania płyty nie da się przygotować na własną rękę w betoniarce – konieczne jest sprowadzenie go z węzła betoniarskiego.

Sprawdź też jakie fundamenty pod dom szkieletowy wybrać.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top