Co to znaczy, że dom jest energooszczędny? | Producent domów energooszczędnych, pasywnych, drewnianych, prefabrykowanych

Blog

Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?


10 lipca, 2023

Spis treściEnergooszczędność może się wydawać modnym hasłem w obecnych czasach. Powody bywają różne: większą uwagę zwracamy na ekologię, stawiamy na pragmatyzm, koncentrujemy się na rachunkach zysków i strat przy inwestycjach, wreszcie – orientujemy się, że nakłady przy takich inwestycjach nie są tak duże, jak jeszcze kilka lat wcześniej.

Nie inaczej jest z domami energooszczędnymi, lecz to pojęcie może nie wydawać się tak zrozumiałe, jak w przypadku innych, produktów i urządzeń, których wyróżnikiem jest oszczędność energii. Na czym tak naprawdę polega w tym wypadku energooszczędność – czym jest dom energooszczędny i dlaczego w pełni zasługuje na taką nazwę?

 

Dom energooszczędny – co to naprawdę oznacza?

Jeśli zastanawiamy się, co to dom energooszczędny – najpierw warto poznać jego koncepcję. Z założenia energooszczędna konstrukcja to projekt stworzony w taki sposób, aby minimalizować zapotrzebowanie na dostarczane ciepło. Ma to swoje dalekosiężne konsekwencje w porównaniu do tradycyjnego budownictwa. Dom energooszczędny będzie cechował się przede wszystkim faktem, że generuje kilkukrotnie mniejsze straty energetyczne (co wpływa na niższe koszty eksploatacji i emisyjność) – a wynika to z odpowiedniej budowy oraz zastosowania odpowiednich elementów izolacyjnych i wymiany ciepła.

Jakie więc ma to przełożenie na sposób budowy domu energooszczędnego? Co to oznacza dla założeń technicznych? Przede wszystkim – zwarta, prosta bryła bez mostków cieplnych, minimalna ilość załamań dachowych, wykorzystanie właściwych materiałów i urządzeń grzewczych.

Do stworzenia domu energooszczędnego użyjemy zatem projektu o prostym kształcie (np. maksymalizującym wykorzystanie promieni słonecznych), z izolacją cieplną o odpowiedniej grubości (zarówno w zadaszeniu, jak i ścianach) oraz wykonanego z zastosowaniem drzwi i okien o odpowiednim współczynniki przenikania ciepła. Nie zapominajmy także o wykorzystaniu fotowoltaiki lub pomp ciepła.

3D rendering of a big modern concrete house

Czym jest dom energooszczędny – prefabrykowany?

Prefabrykowany, drewniany dom energooszczędny – co to za konstrukcja? W tym wypadku najlepszą opcją jest wykorzystanie technologii ciężkiego prefabrykatu w przypadku elementów konstrukcyjnych i zaopatrzenie ich w obustronne poszycie. To fundament ich energooszczędności – technologię TFH wyróżnia dobry stosunek izolacji cieplnej do grubości ścian dzięki zastosowaniu izolatorów o wysokich wartościach parametrów technicznych.

Niskie opłaty eksploatacyjne w przypadku prefabrykowanych domów drewnianych zapewnia zastosowanie odpowiedniego ogrzewania – pomp cieplnych. To większa inwestycja, lecz zapewnia w pełni odnawialne źródło ciepła, które pozwoli na optymalizację kosztów eksploatacji, a przy tym może służyć dodatkową funkcjonalnością – schładzaniem budynku w lecie. Oczywiście – przy tak zaprojektowanej konstrukcji wszystkie sposoby ogrzewania budynku będą znacznie efektywniejsze kosztowo i warto rozważyć inne opcje w oparciu o rachunek zysków i strat przy konkretnej inwestycji. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości i przeznaczenia dom bierzemy pod uwagę.

Co w tym wypadku będzie zwieńczeniem energooszczędności? Dom energooszczędności wybudowany wedle wyżej wspomnianych wytycznych będzie wyróżniał się sezonowym zapotrzebowaniem na ciepło niższym nawet 8 razy, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa! To inwestycja, która niezwykle szybko się zwróci – a przez długie lata będziemy mogli cieszyć się wyborem stworzonego z dbałością o najmniejsze detale projektu, który przyniesie nam spore oszczędności i niezwykłą funkcjonalność w trakcie sezonów grzewczych.

Właśnie takimi konstrukcjami, jak wyżej opisane domy z ciężkich prefabrykatów są domy wykonane przez Tadeks Fertig Haus. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ich specyfikacją – domy energooszczędne to gwarancja komfortu i solidności wynikającego ze sprawdzonych, energooszczędnych rozwiązań.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top