Dom w stanie deweloperskim. Co to znaczy? | Blog Tadeks

Blog

Stan deweloperski domu – co to znaczy?


23 czerwca, 2022

Spis treści

Podczas zakupu lokalu z rynku pierwotnego najbardziej popularnym standardem wykończenia nieruchomości jest stan deweloperski. Określa on stopień wykończenia budynku, jednak jego definicja może być różna i jest uzależniona od wykonawcy. Sprawdź, co znaczy dom w stanie deweloperskim.

Dom w stanie deweloperskim – co to znaczy?

Stan deweloperski domu co to znaczy? W zasadzie nie ma jednej definicji stanu deweloperskiego. Poszczególne elementy wykończenia zależą bowiem od zapisów umowy sprzedaży, jaką podpiszemy z deweloperem. Najogólniej jest to więc standard wykończenia oddawany do użytku nabywcy. Co to znaczy dom w stanie deweloperskim? Zakłada się, że budynek oddany w stanie deweloperskim jest ocieplony, ma przyłączenia mediów, wykonane tynki i wylewki oraz osadzone drzwi zewnętrzne. Niektóre umowy obejmują również montaż parapetów oraz wykonanie gładzi.

stan deweloperski domu co obejmuje

Co obejmuje dom w stanie deweloperskim?

Co oznacza stan deweloperski domu? To sytuacja, w której wykonawca zakończył prace na etapie, kiedy można rozpocząć w lokalu wykańczanie wnętrz, ale nie jest jeszcze przygotowany do zamieszkania. Na pewno powinny być rozprowadzone instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczna, ewentualnie gazowa, na podłodze betonowa wylewka, a na ścianach tynki. Dodatkowo zamontowane są grzejniki, parapety, drzwi zewnętrzne oraz balustrady na balkonie. Tym, co oznacza dom w stanie deweloperskim, są również:

– schody wewnętrzne, jak i zewnętrzne,

– ocieplone poddasze,

– wykończona elewacja,

– montaż podbitki dachowej i rynien,

– droga dojazdowa,

– miejsca parkingowe, jeżeli były w umowie.

Część umów deweloperskich obejmuje również zagospodarowanie terenu wokół nieruchomości oraz montaż ogrodzenia.

Ile kosztuje dom w stanie deweloperskim?

Wiemy już, co to jest stan deweloperski domu, ile zatem kosztuje? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników. Ważna jest przede wszystkim:

– lokalizacja budowanej nieruchomości,

– jej powierzchnia,

– jakość użytych materiałów,

– metoda budowy.

Wpływ na cenę ma również popularność dewelopera oraz zapotrzebowanie na konkretny rodzaj nieruchomości. Szczególnie widoczne było to w okresie pandemii, kiedy coraz więcej osób zaczęło interesować się zakupem domu. Cena domu w stanie deweloperskim jest zatem znacznie wyższa od domu odbieranego w stanie surowym zamkniętym.

Ile kosztuje wykończenie stanu deweloperskiego?

Koszt wykończenia domu w stanie deweloperskim kształtuje się bardzo indywidualnie. Uzależnione jest to m.in. od tego, czy do całości wykonywanych prac wynajmiemy firmę zewnętrzną, czy jakąś część zrobimy sami. Przykładem może być układanie paneli, czy malowanie ścian, które są w miarę prostymi czynnościami, a pozwalają zaoszczędzić znaczne kwoty. Znaczenie ma też wielkość domu oraz to, w jakim standardzie chcemy go wykończyć. Rozpiętość w cenach produktów jest ogromna. Dobrym rozwiązaniem, jeżeli wiemy, jak ma wyglądać nasz przyszły dom, jest wcześniejsze zaopatrzenie się w poszczególne materiały wykończeniowe. Zwłaszcza kiedy organizowane są wyprzedaże pozwalające zaoszczędzić pieniądze.

Zalety domu w stanie deweloperskim

Zakup domu w stanie deweloperskim wiąże się koniecznością przeprowadzenia prac wykończeniowych, co ma swoje zalety, jak i wady. Największym minusem jest to, że nie możemy się wprowadzić do nowego domu zaraz po odbiorze kluczy. Plusem natomiast będzie fakt, że nieruchomość w takim standardzie będzie mieć niższy koszt zakupu. Zyskamy też możliwość własnej aranżacji wnętrz. Sami będziemy podejmować decyzje dotyczące wyboru konkretnych materiałów wykończeniowych. Możemy również dostosować układ domu do indywidualnych potrzeb poprzez wykonanie ścianek działowych. Zakup domu w stanie deweloperskim to też korzyść finansowa, bo deweloper, który zatrudnia podwykonawców, ma możliwość wynegocjowania lepszej ceny niż klienci indywidualni.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top