Co to jest płyta fundamentowa? | Producent domów energooszczędnych, pasywnych, drewnianych, prefabrykowanych

Blog

Co to jest płyta fundamentowa?


26 kwietnia, 2023

Spis treści

Fundament jest jednym z najważniejszych elementów, które powstają podczas budowy różnego rodzaju obiektów: mieszkalnych, przemysłowych czy komercyjnych. Wyróżnia się różne rodzaje konstrukcji tego rodzaju, a jedną z nich jest płyta fundamentowa. Coraz częściej stosuje się ją w budownictwie. Sprawdź, czym się charakteryzuje, z jakich warstw się składa oraz jakie są jej zalety.

Płyta fundamentowa — co to jest?

To rodzaj fundamentu, wykonanego najczęściej z żelbetu, który przekazuje do gruntu obciążenia spowodowane ciężarem budynku. Początkowo stosowano go w szczególności na trudnym terenie, czyli o słabej nośności.

Obecnie jednak coraz częściej tego rodzaju konstrukcje powstają nawet na stabilnym gruncie, ponieważ inwestorzy doceniają je ze względu na liczne zalety. Specyfika rozwiązania sprawiła, że początkowo było ono stosowane przede wszystkim w Skandynawii. Obecnie na szeroką skalę wdraża się je w projektach architektoniczno-budowlanych realizowanych w całej Europie, w tym także w Polsce.

Z jakich warstwa składa się płyta fundamentowa?

Kiedy wiesz już, co to jest płyta fundamentowa, warto sprawdzić również, z jakich elementów się ona składa.

Konstrukcja powstaje z następujących warstw:

  • podbudowa — z kruszywa, czyli piasku lub żwiru;
  • pospółka — z ubitego piasku o grubości od 15 do nawet 30 cm;
  • izolacja termiczna — jest wykonana z materiału izolacyjnego;
  • zbrojona — żelbetowa płyta, która ma wysokość od 12 do 20 cm;
  • wylewka.

Do przygotowania płyty fundamentowej stosuje się zbrojenie ze stali. Jest ono rozłożone na całej konstrukcji. W związku z tym, w celu ograniczenia kosztów, stosuje się inny materiał w miejscach, gdzie powstaną ściany nośne (siatki i pręty stalowe) a inny w pozostałych częściach budynku (beton wzbogacony włóknami zbrojeniowymi). Samo zbrojenie wykonuje się w górnej i dolnej warstwie płyty.

Zalety płyt fundamentowych

Najważniejszymi zaletami płyt fundamentowych są poniższe aspekty.

  • Przyspieszenie realizacji prac budowlanych 

Budowa płyty fundamentowej trwa znacznie krócej niż realizacja tzw. głębokich fundamentów. Cała procedura, w zależności od wielkości budynku, trwa z reguły kilka dni.

  • Stworzenie na fundamencie dobrej jakości warstwy izolacyjnej

Płyta fundamentowa ze względu na swoją budowę jest bardzo dobrze zaizolowana. Pozwala uniknąć mostków termicznych. Dzięki temu skutecznie ogranicza koszty związane z eksploatacją budynku, kiedy zostanie on oddany do użytkowania.

  • Możliwość zastosowania na gruntach o słabej nośności 

Płyta fundamentowa może być stosowana zarówno na dobrej jakości gruncie, jak i na ziemi o pogorszonych parametrach w zakresie nośności.

  • Ograniczenie ryzyka pękania ścian i fundamentów 

Zastosowanie konstrukcji płytowej pozwala ograniczyć ryzyko związane z pękaniem ścian i fundamentów. Są one najczęściej spowodowane nierównomiernym rozłożeniem ciężaru konstrukcji na fundamencie.

Liczne zalety płyty fundamentowej sprawiają, że inwestorzy coraz częściej decydują się na jej stosowanie. Gdzie najchętniej wykorzystuje się takie rozwiązanie konstrukcyjne?

Płyta fundamentowa w nowoczesnych domach

Płyta fundamentowa była początkowo wykorzystywana w budynkach powstających w Skandynawii, czyli w kraju, w którym domy powstają głównie w konstrukcji szkieletowej. W związku z tym obecnie w zachodniej części Europy czy w Polsce najczęściej stosuje się tego rodzaju fundament właśnie w budynkach drewnianych. Ze względu na to, że są one energooszczędne, a często nawet pasywne, płyta fundamentowa pozytywnie wpływa na ich parametry izolacyjne.

To także konstrukcja, która umożliwia równomierne rozkładanie obciążeń wynikających z ciężaru budynku. Jej zastosowanie przyspiesza prace budowlane, a także ogranicza straty ciepła w przyszłości, dlatego stosuje się ją coraz częściej w nowoczesnym budownictwie.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top