Fundament czy płyta fundamentowa - co lepsze do budowy domu? Podpowiadamy! | Blog Tadeks

Blog

Co lepiej wybrać przy budowie domu – fundament czy płyta fundamentowa? Podpowiadamy!


17 stycznia, 2023

Spis treści

Budowa domu niemal zawsze rozpoczyna się od ustalenia kwestii związanych z fundamentami. Nowoczesne i coraz chętniej wybierane płyty fundamentowe umożliwiają stawianie obiektów w wyjątkowo wymagających warunkach. Zapewniają one także doskonałą izolację. Jednak, czy są one lepsze od tradycyjnego fundamentu? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz jedno z rozwiązań.

Fundament czy płyta fundamentowa? Sprawdź, czym się różnią

Płyta fundamentowa to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku, jednak już cieszy się sporym zainteresowaniem. Jej wykorzystanie jest bezpieczne nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych, co bywa problemem przy tradycyjnym fundamencie. Najważniejszym aspektem, który ją od niego odróżnia, jest zastosowanie wyższej jakości betonu do jej wykonania. W przypadku fundamentów tradycyjnych czas ich wykonania jest także znacznie dłuższy. Plusem jest natomiast możliwość samodzielnego przygotowywania mieszanki. Decydując się na płytę fundamentową, konieczne jest zatrudnienie specjalistów, którzy mają doświadczenie w pracy z tego rodzaju materiałem.

Płyta fundamentowa czy tradycyjny fundament – co lepsze?

Tradycyjny fundament traci w ostatnich latach na popularności. Zastanawiasz się dlaczego? Przede wszystkim ma znacznie większe ubytki ciepła na zewnątrz obiektu. Nowoczesne – pasywne i energooszczędne domy wymagają stabilniejszego rozwiązania, jakim są płyty fundamentowe.

Konstrukcja płyty jest osadzana stosunkowo płytko w porównaniu z tradycyjnym fundamentem. Ponadto czas jej schnięcia to zaledwie około 5 dni. Klasyczne mieszanki potrzebują aż 3 tygodni do prawidłowego wyschnięcia. Porównując ze sobą dwie możliwości: płyta fundamentowa a fundament tradycyjny – koszty także mogą wpłynąć na ostateczną decyzję. Teoretycznie płyta jest droższą opcją. Jednak w przypadku wymagającego terenu o skomplikowanym ukształtowaniu może okazać się korzystniejsza cenowo.

fundament tradycyjny czy płyta fundamentowa

Zalety i wady płyty fundamentowej

Przed odpowiedzeniem sobie na pytanie, fundament tradycyjny czy płyta fundamentowa, warto dokładnie poznać zalety oraz wady obu możliwości. Płyta fundamentowa to popularne rozwiązanie przy konstrukcjach drewnianych i w przypadku tradycyjnego budownictwa. Największe zalety takiego wyboru to:

  • krótki czas realizacji,
  • doskonała izolacja termiczna,
  • stabilność,
  • przystępne koszty wykonania.

Płyty fundamentowe są cenione za zdecydowanie lepszą izolację budynku. Dzięki nim znika konieczność stosowania dodatkowych materiałów, co wiąże się ze sporymi oszczędnościami. Kluczowa dla tego typu konstrukcji jest także stabilność. Zastanawiasz się, która opcja będzie pod tym względem lepsza – fundament czy płyta fundamentowa? Zdecydowanie druga ze wspomnianych opcji. Płyty wykorzystasz na gruntach o niskiej nośności. Dzięki nim obciążenie budynku rozkłada się równomiernie.

Co lepsze – płyta fundamentowa czy fundament? Które rozwiązanie ma mniej uciążliwe wady: płyta fundamentowa czy tradycyjny fundament? To najczęstsze pytania, które pojawiają się w głowach osób decydujących się na budowę domu. W przypadku klasycznych fundamentów sporym problemem jest długi czas realizacji.  Z kolei przy użyciu płyt fundamentowych największą niedogodnością jest konieczność wcześniejszego rozplanowania wszelkich przyłączy.

Płyta fundamentowa a fundament tradycyjny – koszty

Przewaga zalet płyty fundamentowej to ogromny plus. Jednak jak wyglądają realne koszty i które z rozwiązań jest pod tym względem korzystniejsze – fundament tradycyjny czy płyta fundamentowa? Płyta wymaga odpowiedniej mieszanki dostarczonej przez firmę, wylanej do specjalnie przygotowanej formy. W przypadku tradycyjnych fundamentów materiał może być przygotowywany nawet na placu budowy, co zwykle jest nieco tańszym rozwiązaniem. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej w przypadku gruntów o nietypowej strukturze. Wówczas przygotowane na miejscu tradycyjne fundamenty mogą być większym wydatkiem niż płyta.

Czas decyzji – co lepsze płyta fundamentowa czy fundament?

Płyta fundamentowa to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań na rynku. Pozwala na wykonanie prac w krótkim czasie, zapewnia stabilne podparcie dla konstrukcji oraz gwarantuje odpowiedni poziom izolacji. Nic dziwnego, że ta opcja wybierana jest coraz częściej i stanowi podstawę dla nowoczesnego budownictwa.

Przeczytaj również – jaki beton na fundament.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top