Dom letniskowy to marzenie wielu mieszkańców miast, którzy mają już dość zgiełku, zanieczyszczonego powietrza i przede wszystkim tempa życia, które potrafi mocno dać się we znaki. Dzięki miejscu, które oddalone jest od blokowisk, wieżowców, biurowców i zatłoczonych ulic, można zrelaksować się oraz naładować baterie na kolejne dni pełne obowiązków.
Jeśli decyzja o takiej nieruchomości jest już podjęta, pozostaje jeszcze kwestia ustalenia, czy będziemy chcieli kupić przystępny dla nas obiekt, czy podejmiemy się walki z samodzielnym wzniesieniem budynku. Budowa domku letniskowego jest z pewnością dużo bardziej wymagająca, więc nie ma nic dziwnego, że większość interesantów wybiera szybszą i prostszą drogę zakupu – wybierając jednak najlepszych specjalistów, nawet skomplikowane projekty przestaną być problemem. Dziś chcemy przedstawić kilka cennych wskazówek, które powinny pomóc Państwu przebrnąć przez ten jakże trudny, aczkolwiek wspaniały proces budowy domku letniskowego.
Skoro ma być to obiekt letniskowy, odrzucamy wszystkie projekty całoroczne, które będą posiadać wysokiej klasy grube ocieplenie styropianowe i system ogrzewania. W ten sposób można bardzo mocno zminimalizować koszty i jest to rozwiązanie wielu problemów (w tym logistycznych) dla osób, które potrzebują budżetowego planu.
Podczas ustalania możliwości finansowych, warto wziąć pod uwagę koszt zakupu projektu, ziemi, materiałów, robocizny i kosztów administracyjnych. Oczywiście, nawet jeśli planujesz wykonać niektóre prace samodzielnie, np. wstawienie okien, uszczelnienie dachu, położenie dachówki itp. to wpisz je w budżet w taki sposób, jakby miał to wykonać fachowiec – w końcu nigdy nie posiadamy pewności, czy nie pojawią się sytuacje losowe, uniemożliwiające nam pracę.
Posiadając projekt i chcąc wycenić wszystkie koszty związane z budową domku letniskowego, świetnym wyborem będzie kontakt z naszymi specjalistami, którzy zajmą się tym dla Państwa za darmo! Wszystkie informacje odnośnie koniecznych dokumentów, które potrzebne są do przeanalizowania możliwości, można znaleźć w formularzu kontaktowym na naszej stronie internetowej. Darmowa wycena pozwoli zaoszczędzić dużą ilość czasu i nerwów, które należałoby poświęcić na spędzenie czasu przed ekranem komputera z kalkulatorem na biurku.
Czas to pieniądz i w przypadku nieruchomości jest to święta prawda. Zastanówmy się nad tym, ile pieniędzy musimy zapłacić za pracę jednej osoby podczas budowy domku letniskowego. Należy wziąć pod uwagę stawkę godzinową, składki ubezpieczeniowe i prowizję firmy. Wychodzi całkiem duża suma, prawda? Oczywiście nie zachęcamy do minimalizowania kosztów za pomocą zatrudniania osób na “czarno” i niepewnych firm, ponieważ jedynie specjaliści i profesjonaliści w swoim fachu, będą w stanie zagwarantować satysfakcję – chodzi nam raczej o to, by każdy spróbował swoich sił jako pomoc, wykonując proste czynności, jeśli nie posiada umiejętności i doświadczenia w budownictwie.
Inwestując w domek letniskowy, można odetchnąć z ulgą, ponieważ trzeba spełnić dużo mniejszą ilość wymagań, by ubiegać się o pozwolenie na budowę. Biorąc pod uwagę, że jest to obiekt sezony, to należy zaliczyć go jako nieruchomość rekreacyjna, a nie mieszkalna – sama definicja domku letniskowe w prawie nie występuje.
Decydując się na dom parterowy, którego powierzchnia będzie większa niż 35m2 i będzie to jeden budynek wolnostojący na 500m2 działki, nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę, a wystarczy jedynie zgłoszenie. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie dla osób, które planują stworzyć niewielki obiekt do sezonowego relaksu.