Budowa domu letniskowego - porady | Blog producenta domów Tadeks

Blog

Budowa domu letniskowego – najważniejsze porady


22 października, 2018

Dom letniskowy to marzenie wielu mieszkańców miast, którzy mają już dość zgiełku, zanieczyszczonego powietrza i przede wszystkim tempa życia, które potrafi mocno dać się we znaki. Dzięki miejscu, które oddalone jest od blokowisk, wieżowców, biurowców i zatłoczonych ulic, można zrelaksować się oraz naładować baterie na kolejne dni pełne obowiązków. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ten ważny krok i zaczyna planować swoje przyjemne zacisze.

 

Spis treści

Jeśli decyzja o takiej nieruchomości jest już podjęta, pozostaje jeszcze kwestia ustalenia, czy będziemy chcieli kupić przystępny dla nas obiekt, czy podejmiemy się walki z samodzielnym wzniesieniem budynku. Budowa domku letniskowego jest z pewnością dużo bardziej wymagająca, więc nie ma nic dziwnego, że większość interesantów wybiera szybszą i prostszą drogę zakupu – wybierając jednak najlepszych specjalistów, nawet skomplikowane projekty przestaną być problemem. Dziś chcemy przedstawić kilka cennych wskazówek, które powinny pomóc Państwu przebrnąć przez ten jakże trudny, aczkolwiek wspaniały proces budowy domku letniskowego.

budowa domu letniskowego

Ustal budżet i wybierz odpowiedni projekt – budowa domku letniskowego nie musi być droga

Skoro ma być to obiekt letniskowy, odrzucamy wszystkie projekty całoroczne, które będą posiadać wysokiej klasy grube ocieplenie styropianowe i system ogrzewania. W ten sposób można bardzo mocno zminimalizować koszty i jest to rozwiązanie wielu problemów (w tym logistycznych) dla osób, które potrzebują budżetowego planu.

Podczas ustalania możliwości finansowych, warto wziąć pod uwagę koszt zakupu projektu, ziemi, materiałów, robocizny i kosztów administracyjnych. Oczywiście, nawet jeśli planujesz wykonać niektóre prace samodzielnie, np. wstawienie okien, uszczelnienie dachu, położenie dachówki itp. to wpisz je w budżet w taki sposób, jakby miał to wykonać fachowiec – w końcu nigdy nie posiadamy pewności, czy nie pojawią się sytuacje losowe, uniemożliwiające nam pracę.

Posiadając projekt i chcąc wycenić wszystkie koszty związane z budową domku letniskowego, świetnym wyborem będzie kontakt z naszymi specjalistami, którzy zajmą się tym dla Państwa za darmo! Wszystkie informacje odnośnie koniecznych dokumentów, które potrzebne są do przeanalizowania możliwości, można znaleźć w formularzu kontaktowym na naszej stronie internetowej. Darmowa wycena pozwoli zaoszczędzić dużą ilość czasu i nerwów, które należałoby poświęcić na spędzenie czasu przed ekranem komputera z kalkulatorem na biurku.

 

Minimalizuj czas budowy, angażując maksymalnie swoje siły

Czas to pieniądz i w przypadku nieruchomości jest to święta prawda. Zastanówmy się nad tym, ile pieniędzy musimy zapłacić za pracę jednej osoby podczas budowy domku letniskowego. Należy wziąć pod uwagę stawkę godzinową, składki ubezpieczeniowe i prowizję firmy. Wychodzi całkiem duża suma, prawda? Oczywiście nie zachęcamy do minimalizowania kosztów za pomocą zatrudniania osób na “czarno” i niepewnych firm, ponieważ jedynie specjaliści i profesjonaliści w swoim fachu, będą w stanie zagwarantować satysfakcję – chodzi nam raczej o to, by każdy spróbował swoich sił jako pomoc, wykonując proste czynności, jeśli nie posiada umiejętności i doświadczenia w budownictwie.

 

Administracja, przepisy i obowiązki podczas budowy domku letniskowego

Inwestując w domek letniskowy, można odetchnąć z ulgą, ponieważ trzeba spełnić dużo mniejszą ilość wymagań, by ubiegać się o pozwolenie na budowę. Biorąc pod uwagę, że jest to obiekt sezony, to należy zaliczyć go jako nieruchomość rekreacyjna, a nie mieszkalna – sama definicja domku letniskowe w prawie nie występuje.

Decydując się na dom parterowy, którego powierzchnia będzie większa 35m2 i będzie to jeden budynek wolnostojący na 500m2 działki, nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę, a wystarczy jedynie zgłoszenie. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie dla osób, które planują stworzyć niewielki obiekt do sezonowego relaksu.

budowa wakacyjnego domu letniskowego

Gdzie zgłosić budowę domku letniskowego?

Jak zostało wspomniane, nowelizacja prawa z 2022 roku wprowadza możliwość zgłoszenia budowy wolnostojących, parterowych budynków rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy powyżej 35 m², ale nieprzekraczającej 70 m², pod pewnymi warunkami. Jednak w jakim miejscu należy to zgłosić? Zgłoszenie budowy domku letniskowego od 35 m² do 70 m² należy dokonać w Starostwie Powiatowym, na którego terenie planowana jest budowa. Do zgłoszenia dołącza się między innymi oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, projekt zagospodarowania działki oraz mapę ewidencyjną. Dokumenty te można uzyskać w odpowiednich wydziałach Starostwa Powiatowego

Z kolei pozwolenie na budowę, a nie samo zgłoszenie,  jest wymagane, jeśli planowany obiekt przekracza 70 m² powierzchni zabudowy lub jeśli zamierzasz budować w miejscu, gdzie obowiązują szczególne przepisy dotyczące ochrony środowiska, zabytków czy wymagań urbanistycznych.

 

Budowa domu letniskowego – na jakiej działce?

Działka, na której planowana jest budowa domku letniskowego, powinna być zgodna z lokalnymi przepisami oraz planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli plan nie istnieje, niezbędne może być uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, która określi możliwość budowy na danym terenie. Ważne jest także, aby sprawdzić rodzaj działki. Domek letniskowy może być postawiony na działce budowalnej, jak również na działce rekreacyjnej. W niektórych przypadkach, na przykład na działkach rolnych czy leśnych, budowa może być możliwa, ale wymaga to dokładnego sprawdzenia przepisów i ewentualnie uzyskania specjalnych warunków zabudowy.

Odległość domku letniskowego od granic działki zależy od kilku czynników, w tym od obowiązujących przepisów prawa budowlanego, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz specyficznych warunków na danej działce. Zasadniczo, domki letniskowe powinny być usytuowane w odległości:

  • 3 metry od granicy działki, jeśli ściana budynku jest pozbawiona otworów okiennych i drzwiowych,
  • 4 metry, w przypadku ściany z oknami i/lub drzwiami zwróconej w stronę granicy działki.

Istnieją jednak wyjątki od tej zasady, które pozwalają na usytuowanie budynku bliżej granicy działki. Możliwe jest zlokalizowanie budynku w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra od granicy działki lub nawet bezpośrednio przy granicy, jeśli spełnione są określone warunki, takie jak brak otworów okiennych i drzwiowych w ścianie zwróconej w stronę linii granicznej oraz zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

 

Zalety domu letniskowego

Ale dlaczego w ogóle warto decydować się na dom letniskowy? To proste! Oferuje szereg zalet, takich jak możliwość odpoczynku w otoczeniu natury, prywatność oraz przestrzeń do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jest to także inwestycja, która może przynieść korzyści finansowe poprzez wynajem w okresach, kiedy nie jest używany przez właściciela. Ponadto, z uwagi na mniejsze wymogi formalne i techniczne w porównaniu do budowy domu mieszkalnego, projekt domu letniskowego może być zrealizowany szybciej i w bardziej elastyczny sposób, niż dom jednorodzinny.

 

Budowa domu letniskowego – podsumowanie

Budowa domu letniskowego to marzenie wielu osób pragnących mieć swoje miejsce na odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Aby to marzenie mogło się ziścić, warto znać najważniejsze porady i przepisy regulujące takie przedsięwzięcie. Jest to bowiem proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i zrozumienia obowiązujących norm. Kluczowe jest zgłoszenie budowy w odpowiednim urzędzie, dostosowanie projektu do wymogów prawnych oraz wybór odpowiedniej działki, co umożliwi realizację marzeń o własnym miejscu na odpoczynek.

Dowiedz się również ile kosztuje dom energooszczędny!

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top