Domy drewniane to konstrukcje znane od wieków. Solidne, eleganckie, ze zdrowym mikroklimatem – to tylko niektóre zalety takich obiektów. Dlatego powstają one również w XXI wieku. Różnica polega jednak na tym, jaka technologia jest stosowana do ich stworzenia. Dziś prym wiodą konstrukcje z prefabrykatów. Jak zatem wygląda obecnie budowa domów drewnianych? Omawiamy ten proces krok po kroku.
Pierwsze drewniane domy z prefabrykatów pojawiły się w Polsce pod koniec lat 80-tych. Jednak od tamtego czasu technologia ich tworzenia uległa znacznym zmianom. Dlatego obiekty, które powstają przy jej wykorzystaniu obecnie są:
A jak dokładniej wygląda budowa domów drewnianych tego typu?
Budowę szkieletowego domu drewnianego, jak każdej innej konstrukcji, można podzielić na kilka etapów. Omówmy każdy z nich.
Wszystko zaczyna się od opracowania koncepcji budynku – określenia, jaką będzie miał bryłę, powierzchnię oraz ile pięter i pomieszczeń będzie zawierał. Klienci mogą skorzystać z gotowych projektów lub stworzyć własny, korzystając z pomocy ekspertów Tadeks. Co ważne, nowoczesna technologia budowy domów drewnianych pozwala realizować nawet najbardziej śmiałe i designerskie pomysły na bryłę i styl budynku.
Kiedy klient zatwierdzi projekt swojego domu drewnianego, do pracy przystępują specjaliści w fabryce elementów konstrukcyjnych. To tu odbywa się zasadnicza część pracy nad wykonaniem budynku. W ściśle kontrolowanych warunkach powstają poszczególne elementy budynku w wybranym systemie prefabrykacji – otwartym (wymagającym wykonania części prac budowlanych już na terenie, gdzie ma stanąć obiekt) lub zamkniętym (tak powstają domy gotowe – cieszące się największym uznaniem naszych klientów).
Na placu budowy ekipa wykonuje stosowne wykopy i wylewa fundamenty oraz realizuje wszelkie dodatkowe prace ziemne, jakie są wymagane. Warto pamiętać, że ten etap jest jedynym, który musi zostać wykonany w sprzyjających warunkach pogodowych. Natomiast już sama budowa domu drewnianego może się odbyć nawet zimą, gdyż niskie temperatury i wilgotność nie mają wpływu na prefabrykowane elementy.
Gdy zakład produkcyjny zakończy wytwarzanie prefabrykatów drewnianych i będą gotowe fundamenty, nadchodzi czas na postawienie konstrukcji szkieletowej. Prefabrykaty są transportowane na plac budowy i składane. Cały proces – o ile klient wybierze zamknięty system prefabrykacji – trwa zazwyczaj kilka dni. W tym czasie złożony zostaje szkielet budynku, a następnie wszystkie jego ściany oraz dach. W tak krótkim przedziale powstaje gotowa do zamieszkania konstrukcja w stanie deweloperskim. Jedyne, co pozostaje klientowi, to wykończenie wnętrz zgodnie ze swoimi preferencjami, wykonanie tzw. białego montażu, a na koniec umeblowanie przestrzeni i wprowadzenie się.
Zastanawiasz się, ile kosztują gotowe domy drewniane? A może masz dodatkowe pytania? Jeśli tak, skontaktuj się ze specjalistami z firmy Tadeks – z przyjemnością pomożemy Ci zrealizować marzenia o własnym domu na lata!