Piwnica przy wprowadzeniu odpowiednich zmian może zwiększyć powierzchnię mieszkalną domu jednorodzinnego. Dotychczas przestrzeń wykorzystywana w celach magazynowania sprzętu sportowego, narzędzi, rzeczy sezonowych bądź też innych przedmiotów, z których nie korzystamy na co dzień, może zamienić się w przytulny salon, sypialnię, a nawet stać się samodzielnym mieszkaniem. Adaptacja piwnicy do celów mieszkalnych to dobry sposób na rozbudowę istniejącego już budynku. Świetnie sprawdzi się także w domu parterowym. Aby było to możliwe, należy jednak spełnić kilka wymogów prawnych oraz podjąć odpowiednie działania, które pozwolą przystosować piwnicę do zamieszkania.
Wnętrze piwnicy musi mieć co najmniej 2,5 metra wysokości. Jeżeli brakuje nawet kilku centymetrów, konieczne będzie zwiększenie wymiarów pionowych. Jeżeli jednak pomieszczenie ma 2,2 metra wysokości, możesz przeznaczyć je np. na siłownię. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek już na etapie realizacji projektu, powinieneś posiadać informacje dotyczące m.in. materiałów, z których wykonano fundamenty, głębokości posadowienia budynku i poziomu wód gruntowych. Jeżeli jesteś zmuszony zwiększyć wysokość pomieszczenia, najlepszym rozwiązaniem jest obniżyć podłogę, usuwając wierzchnie warstwy.
Zgodnie z §73 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w pomieszczeniach mieszkalnych poziom podłogi od strony ściany, na której znajdują się okna i drzwi, musi znajdować się powyżej poziomu terenu przy budynku.
Przed przystąpieniem do prac należy sprawdzić, czy stopień zawilgocenia ścian nie przekracza norm. W przypadku ścian murowanych nie może być on wyższy niż 5%, przy 12% należy je wysuszyć, a powyżej tej wartości konieczna jest już specjalistyczna pomoc. Problemy z wilgotnością mogą wynikać m.in. z położenia wód gruntowych zbyt blisko podłogi piwnicy bądź uszkodzenia izolacji ścian.
Kolejnym ważnym aspektem przy adaptacji piwnicy do celów mieszkalnych jest zapewnienie w pomieszczeniach właściwej wentylacji. Jeżeli jej zabraknie lub będzie niesprawna, to w najbliższym czasie wilgoć może pojawić się ponownie. W najlepszej sytuacji są właściciele domów, w piwnicach których znajdują się przewody wentylacyjne. Jeżeli ich nie ma, to można zamontować w ścianach zewnętrznych kratkę lub też wybrać drzwi o obniżonej wysokości, co zapewni swobodny przepływ powietrza.
Dotychczas nie zwracałeś szczególnej uwagi na ogrzewanie piwnicy. Od teraz temperatura w tym miejscu będzie musiała być wyższa, by zapewnić sobie odpowiedni komfort termiczny. Może się okazać, że trzeba będzie docieplić bądź ocieplić ściany od zewnętrznej strony. Niekiedy również wymagane jest ocieplenie ścian wewnętrznych. Odpowiednia izolacja termiczna pozwoli Ci zaoszczędzić koszty ogrzewania, szczególnie że po adaptacji piwnicy do celów mieszkalnych powierzchnia do ogrzania będzie większa.
Trudno sobie wyobrazić pomieszczenie mieszkalne bez okien, z tego powodu również w piwnicy należy je zamontować. Z §58 ust.2 dowiadujemy się, że stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi musi być przynajmniej 1:8, dotyczy to pomieszczeń mieszkalnych. Jeżeli obecne otwory okienne nie spełniają tego warunku, należy je powiększyć lub wykuć nowe. Z kolei z §57 ust.1 wynika, że w pomieszczeniach, które przeznaczone są na pobyt ludzi, należy zapewnić oświetlenie dzienne przystosowane do kształtu, wielkości i przeznaczenia powierzchni.
Wcześniejsza piwnica musi zostać wyposażona również w odpowiednie oświetlenie sztuczne. Ze względu na pewne ograniczenia najprawdopodobniej niemożliwy będzie montaż podwieszanego sufitu. Zamontuj więc tradycyjne lampy sufitowe, plafony i żyrandole, ścienne kinkiety, a jako dodatkowe źródło światła zastosuj lampy podłogowe.
Teraz pozostaje już tylko wykończenie wnętrza. Możesz przeznaczyć je na salon, kuchnie, sypialnie, biuro czy stworzyć nowe mieszkanie, np. jeżeli w domu ma zamieszkać druga rodzina.