Sposoby ogrzewania energooszczędnego domu | Blog producenta domów Tadeks

Blog

Sposoby ogrzewania energooszczędnego domu


11 grudnia, 2018

Ekonomiczny system grzewczy stanowi źródło ogromnych korzyści dla domowego budżetu. Czy wiesz, że aż 60% energii, jaka zużywana jest podczas eksploatacji budynku, pochłania jego ogrzewanie? Nie jest więc zaskoczeniem, że większość osób poszukuje alternatywnych źródeł energii, dzięki którym będą w stanie ograniczyć swoje wydatki. Coraz częściej w naszym kraju powstają domy energooszczędne, które cechują się niższym zapotrzebowaniem na ciepło niż domy tradycyjne. Czym najlepiej je ogrzać, aby było tanio, ciepło i zdrowo?

Przy wyborze systemu ogrzewania energooszczędnego domu trzeba uwzględnić nie tylko aspekty ekonomiczne, ale też zdrowotne w kontekście mieszkańców i ekologiczne dotyczące środowiska naturalnego. Dom będzie nie tylko energooszczędny, ale też ekologiczny.

sposoby ogrzewania energooszczędnych domów

 

Nowe stare kotły

 

Ogrzewanie domu energooszczędnego nie musi różnić się od systemu w budynkach tradycyjnych. Różnica wynika jednak z mniejszego zapotrzebowania na energię, co na pewno przekłada się na większe oszczędności finansowe. Można zdecydować się na piec olejowy bądź gazowy, który w nowoczesnej wersji jest praktycznie bezobsługowy. Nie ma również ryzyka zatrucia tlenkiem węgla, dlatego uznawane są one za bezpieczne i stosunkowo przyjazne środowisku.
Warto jednak zdecydować się na kocioł kondensacyjny, który zużywa mniej gazu niż kocioł tradycyjny na to samo paliwo. Odzyskiwane w nim ciepło z pary wodnej może wynieść nawet 110%. To urządzenia o dużej sprawności i łatwości obsługi.

 

Pompa ciepła, najlepiej gruntowa

 

System ogrzewania, który nie jest już nowością w naszym kraju, pomimo że wciąż jest montowany stosunkowo rzadko. Pompa ciepła sprawdza się zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak również wody użytkowej. Ponadto można ją wykorzystać do chłodzenia wnętrz w sezonie letnim. Pompy ciepła wykorzystują energię, która może pochodzić z różnych źródeł – wody, powietrza i gruntu. To odnawialne, a co więcej, darmowe źródło energii, co przekłada się na korzyści dla środowiska i naszego portfela. Aby jednak urządzenie mogło pracować, musi być zasilane prądem elektrycznym, jednak jego zużycie jest niewielkie. Najtańszą opcją jest pompa ciepła powietrzna i do pracy nie potrzebuje dolnego źródła energii. Ich wadą jest mniejsza wydajność w porównaniu do pomp gruntowych i wodnych. Jeżeli chcesz zdecydować się na wodną pompę, musisz wiedzieć, że potrzebny będzie dostęp do warstwy wodonośnej o dużej wydajności. Wady obu rozwiązań spowodowały, że najlepszym wyborem będzie gruntowa pompa ciepła, która nie wymaga dostępu do wodonośnej warstwy, natomiast samo urządzenie charakteryzuje się wysoką sprawnością i wydajnością.

ogrzewanie energooszczędnych domów

 

Odzysk ciepła nawet do 80%

 

Jest to możliwe dzięki rekuperatorowi, który znalazł swoje zastosowanie w domach pasywnych. Dlaczego jednak nie wykorzystać go również w budynku energooszczędnym? Rekuperator jest w stanie odzyskać aż 80% wywiewanego ciepła z wnętrza budynku. Efektem jest nie tylko wysoki komfort termiczny, ale również wyraźne oszczędności energii i tym samym kosztów. Urządzeniem wspomagającym jego pracę jest gruntowy wymiennik ciepła, dzięki któremu zimą powietrze może zostać podgrzane nawet o 20°C.
Domy energooszczędne to inwestycja w oszczędności. Aby jednak były one możliwie jak największe, warto przeanalizować możliwości różnych systemów ogrzewania, koncentrując się przede wszystkim na zapotrzebowaniu na moc grzewczą konkretnego budynku.

Back to blog